5 minut čtení

Nejčastěji používaný ukazatel hodnoty konkrétní akcie P/E ratio má 2 varianty: Jak ho používat správně?

P/E ratio je jedním z nejpoužívanějších poměrů mezi investory i analytiky k určení relativní hodnoty společnosti ve srovnání s jejími konkurenty. Část investorů si však neuvědomuje, že má tento poměr hned několik odstínů.

P/E ratio je poměr, který měří hodnotu společnosti porovnáním aktuální ceny její akcie a jejím ziskem na akcii (EPS). Stejného čísla byste měli dosáhnout i porovnáním celkové hodnoty veřejně obchodovatelné společnosti a jejího zisku.

Použití P/E ratia tak umožnuje investorům nahlížet na historickou výkonnost společnosti a případně ji porovnávat i s ostatními konkurenty v jejím oboru. Neměli byste tedy porovnávat prostřednictvím P/E ratia jablka s hruškami, neboť výsledky, kterých dosáhnete, nejsou úplně relevantní za každé situace. Každý obor a odvětví má svá specifika a při bližším zkoumání zjistíte, že například technologické akcie mají obecně mnohem vyšší násobky P/E ratia než farmaceutické společnosti nebo podniky prodávající spotřební zboží.

Existují dva typy P/E ratia:

  • Výhledové – Forward P/E ratio
  • Koncové – Trailing P/E ratio

Výhledové P/E ratio

Výhledové P/E ratio využívá odhady budoucích příjmů namísto minulých čísel. Předpokládané budoucí výdělky jsou užitečné při srovnání minulých a budoucích výnosů a poskytují jasnější představu o nadcházejících růstových příležitostech.

Podívejme se na příklad výhledového P/E ratia u Amazonu ($AMZN):

Při tržní ceně společnosti 3188 dolarů a aktuálním P/E ratiem (k 6. 1. 2020) 93,31, odpovídá zisk na akcii (EPS) 34,15 dolarů.

Aktuální výhledové P/E ratio na základě odhadů budoucích výnosů ze strany analytiků je však 61,35 což znamená, že se v letošním roce očekává růst zisku na akcii o 55 % oproti současné úrovni. Jedná se však o konsenzus analytiků – jejich odhad.

Koncové 12měsíční P/E ratio

Koncové – Trailing P/E ratio využívá minulé hospodářské výsledky, kdy se aktuální cena dělí celkovým výnosem za konkrétní časové období – nejčastěji 12 měsíců. Jedná se o zdaleka nejoblíbenější poměrový ukazatel, který pracuje s nejaktuálnějšími dostupnými informacemi.

Mnoho investorů se přitom dívá pouze na koncové P/E ratio, neboť nevěří odhadům budoucích výnosů. Koncové P/E ratio na rozdíl od toho forwardového vychází z exaktních dat, nikoliv subjektivních odhadů. V případě Amazonu se pak jedná o již jednou zmiňované P/E ratio o hodnotě 93,31.

P/E ratio vs. výnos

Anglický Earnings Yield překládaný do češtiny jako výnos pak je EPS (zisk na akcii) dělený cenou akcie a vyjadřuje se v procentech.

Výnos není tak často využívaným investičním nástrojem, ale umožňuje na základě jednoduchého poměru vizualizovat, jakou návratnost můžeme od jednotlivých společností očekávat. V podstatě se jedná o převrácenou hodnotu P/E ratia vyjádřenou v procentech. Lze takto například jednoduše porovnávat očekávaný výnos několika konkurentů na základě jejich koncového 12měsíčního P/E ratia:

Zdroj dat: macrotrends.net

Při pohledu na tabulku výše by se mohlo zdát, že bude #Walmart a #Target mnohem lepší volbou z hlediska očekávané návratnosti investice než #Amazon. Investování je ale mnohem více než pouhý pohled na výnos akcií. Pomocí P/E ratia získáte představu o ocenění srovnávaných společností a pokud věříte analytikům, můžete do výpočtů zahrnout i jejich predikce.

Ukazatel ceny akcie vůči zisku tak je velice užitečný, ale je potřeba na něj nahlížet v souvislostech. Na základě jediné cifry se nemůžete rozhodnout pro učinění konkrétní investice. Může však posloužit jako jedno z kritérií, které lze zadat do screeningových aplikací od Yahoo Finance nebo Macrotrends. Sám těch kritérií používám několik – P/E, P/B, P/S, D/E, ROA atd…

Následně až takto vyfiltrované výsledky dále studuji, pokud se už uvolím k výběru jednotlivých akciových investic. Screeningové aplikace jsou každopádně velmi cenným nástrojem každého investora a P/E ratio je jedním z měřítek, které většina investorů používá k filtraci vhodných investičních příležitostí. Buďte si jistí, že víte, s jakým P/E ratiem právě pracujete.

Jinak skutečně neváhejte využívat těchto nástrojů (oba zmíněné jsou bezplatné). S podobnými filtry začínal už Benjamin Graham, tomu ale nezbývalo nic jiného, než vzít tužku a papír a jednotlivé finanční výkazy a každou společnost analyzovat jednotlivě. S využitím vhodných nástrojů tak můžete ušetřit desítky hodin času.

#akcie #jakinvestovat #investovani #PEratio #PEpomer #pomery #pomer #srovnavacimeritka #fundamentalnianalyza #analyza #strategie #investicnistrategie

Hodnocení: +41
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.