Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
11.01.2021 6 minut čtení

Připomíná dnes Tesla hypotéční trh v roce 2008? Tento slavný investor věří, že ano a dál drží svůj short

Když byste dnes měli jmenovat jednu naprosto šíleně nesmyslnou pozici, kterou byste nepřáli ani svému největšímu nepříteli, co by to bylo? Za mě short Tesly. Jenže co když jej někdo drží dokonce dobrovolně? Nezbláznil se?

Někteří si možná pamatujete na začátek prosince, kdy Michael Burry na svém Twitteru Elonu Muskovi oznámil, že je short v Tesle, jelikož tehdejší cena akcie byla dle jeho názoru naprosto nesmyslná a šlo o přebujelou bublinu.

Pokud vám náhodou jméno nic neříká, doporučím vám film Sázka na nejistotu. Pro tuto chvíli vám stačí vědět, že Michael Burry byl jedním z analytiků, kteří s několikaletým předstihem našli na americkém hypotéčním trhu rodící se bublinu a v roce 2008 po jejím prasknutí na ní hezky vydělali. Jinými slovy, Burry se proslavil jako…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • O mně je známo, že co se týče Tesly, jsem celá léta skeptický. Nikdy jsem Teslu nevlastnil ani netoužil akcie TESLY vlastnit. Cena je nafouknutá, to ví každý. Otázkou je, jak dlouho nafouknutá vydrží... Rok? Dva? Pět let? To nikdo neví. Tesla je dnes tak veliká co do objemu peněz, že její případný strmý pád velmi ovlivní celý trh. Tesla je zastoupena výrazně v mnoha ETF. Pád Tesly způsobí i hluboký pokles ceny těchto ETF. Proto jsem opatrný. Raději investuji do více spolehlivých titulů. A pokud riskuji, jsou to akcie s malou hodnotou, kde věřím v jejich vysoký růst. Případný neúspěch pak způsobí pouze minimální škody.

  +12
  • @Stan1000 V názoru na Teslu se shodneme p. Socho. 👍

   +1
  • Bublina splasknout může, ale důležitý je dlouhodobý růst.

   To, že to začne padat neznamená, že to spadne zpátky na minulé hodnoty.

   +2
  • Asi každému by se líbilo udělat během roku 900%. Ale tohle je tak šílená divočina, že raději si pojedu svoje nudné portfólio s 10%-20%

   0
  • @l4kr To už asi ne, automobilka přece jen roste a vydělává. Na druhou stranu - jak jsem zmínil níže v jiném komentáři - bych očekával návrat nohama na zem ve stylu Amazonu po splasknutí dot-com bubliny. Pak akcie bude mít prostor začít růst nikoli na základě naděje, euforie a slibů, ale na základě konkrétních výsledků. A až se na základě svého hospodaření a pozice na trhu dokáže vyškrábat zpět na valuaci 800 miliard dolarů, nebude už nikdo pochybovat a všichni nepochybně smekneme.

   +1
 • Dobrý den, berte prosím v potaz následující fakta:

  1, Tesla vyvinula nový čip HW4 založený na 7nn procesu spol. TSMC. Výroba začne na konci roku 2021. Dle dostupných zpráv tento čip výrazně posune úroveň strojového řízení. Jediný konkurenceschopný čip dodává spol. Nvidia.

  2, Vývoj a výroba nových 4860 baterií inhouse. První modely s touto baterií dorazí tento rok. Náskok před konkurencí min 3 roky.

  3, Konkurence musí jak čipy, tak baterie odebírat od jiných spol. Tesla tedy bude mít lepší marže, nebo může jít s cenou níže.

  5, Nové stroje a inhouse vyvinutá slitina hliníku  pro odlévání částí karosérie.

  5, Lidé Muska milují, je to superstar.

  6, Na cestě modely Tesla Cybertruc, Tesla Semi, Roadster, v roce 2022 nyní v Číně vyvíjený model začínající na 25.000 USD.

  7, Tesla staví pc s obřím výkonem pro ai strojové učení pro vylepšení autonomního řízení.

  8, Na cestě další dvě továrny.

  9, Podpora vlád. všude ve světě pro odklon od spalovacích motorů.

  10,  Biden u moci v USA bude tlačit New green deal.

  11, EV umožní další zpusob monetizace - prodej aplikací přes palubní os.

  12, Největší síť dobíjecích stanic.

  13, Další business - solární panely, úložiště, pojištění.

  14, Možnost naraizovat nový kapitál při jakékoliv ceně akcie.

  15, Spousta milénialú, co se nudí doma, co dostali od vlády fin., které nemuseli těžce vydělávat. Další stimuly na cestě, proč si teda nezasázet na burze?

  Múj nazor je takový, ze Tesla bude mít v budoucnu výrazně větší tržní podíl, než má dnes. Cena se v dalším časovém horizontu ustalý na vnitřní-fundamentální hodnotě, která bude výrazně nižší než dnes. Krátkodobě ještě poroste, pokud se nezmění makro prostředí - tisk peněz, vyšší inflace, vyšší úroky.

  +7
  • Už dnes začíná Tesla ztrácet v Norsku, kde ji loni porazil VW a Audi, takže v budoucnu bude mít Tesla jistě nižší tržní podíl.

   +2
  • Pane Hamršmíde, toto nikdo nezpochybňuje. To, že bude Tesla stále na technologické špici, to se dokonce očekává. Bude to ale stačit? Jsou zde i jiné faktory. Na trhu se do 2 let objeví velké množství konkurenčních plně elektrických automobilů (průzkumy říkají až 650 nových typů EV). Do 10 let má být podíl EV ve světě až 30%, později ještě vyšší. Některé země již rozhodli o zákazu prodeje a výroby vozidel se spalovacími motory od určitého data. Pro lidi je důležitý i servis - počet a přístupnost servisů, cen náhradních dílů, někde se lidé chovají národnostně (ostatně dodnes je v ČR nejprodávanějším automobilem Škoda, jiné to nebude ani v Číně a jiných státech - Tesla zatím těží především z nedostatku konkurence). Dostatek konkurence výrazně změní trh. Nikdo nepochybuje o vysoké technologické kvalitě BMW, Mercedesu. Ale jsou to nejprodávanější auta? Nejsou. Potřebují lidé všechny ty vymoženosti, které dnes špičkové automobilky nabízejí? Nepotřebuji. Nejprodávanějším automobilem na světě je celkem průměrná i když kvalitní, ale hlavně cenově dostupná Toyota Corolla. To je prostě pravda. Lidé se řídí jinými věcmi. Bude-li na trhu obstojná a dostatečná konkurence, bude Tesle veškerý technický pokrok více méně k ničemu, stejně jako je to u BMW, Mercedesu... Rozhodovat budou jiné faktory. A pak se ukáže, že prodeje Tesly začnou nejdříve stagnovat, postupně začne být z trhu vytlačována konkurencí. Cena akcie je dnes velmi silně nadhodnocena, to ví a uznávají všichni odborníci. Jak dlouho to vydrží? Nijak nezpochybňuji schopnosti Elona Muska - je to skvělý podnikatel a vizionář, ale není na světě sám. Trhy se zcela jistě změní. Své mohou říci i automobily s vodíkovými články (i když i zde Elon Musk určité kroky dělá). Fenomén Tesly není věčný, stejně jako nemůže být věčný poměr ceny akcií Tesly a ostatních výrobců automobilů.

   +3
  • @RostaHa Já v podstatě žádný z těch 15 bodů nerozporuji, Tesla už je dnes plnohodnotná rentabilní automobilka, která dokáže vydělávat peníze a růst. Žádný nadějný startup, ale profitabilní podnik. A může být klidně reálné, že si současnou či vyšší valuaci jednoho dne dokáže obhájit neuvěřitelným, famózním růstem, který způsobí nějaká nečekaná inovace a o kterém se budou v budoucnu lidé učit podobně jako o vybudování Apple, Microsoftu či Amazonu. Bude ale potřeba předvádět famózní kvartální výsledky a držet náskok před mnohem majetnějšími a z pohledu výrobních kapacit bezkonkurenčně většími rivaly. Na tohle bych si ale osobně nevsadil. Pokud to Tesla myslí vážně, chtě nechtě ji čeká něco podobného jako Amazon při dot-com bublině - bude se muset sesunout valuačně nohama zpět na zem a začít růst smysluplně, na základě skálopevných výsledků, nikoli pouze vizionářských slibů.

   +4
  • @Stan1000 Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Konkurence je na cestě, toto jsem si vědom. Věřím ale, že Tesla má konkurenční výhodu, nikoli technologickou, ale na straně nákladů. Ostatní automobilky budou prodávat EV se ztrátou jen aby splnili emisní limity, kdežto Tesla bude zisková. Tesla je dnes hlavně o autonomním řízení. Pokud se ukáže, že vyvinut autonomní řízení technoligicky nelze, nebo vývoj bude trvat desítky let ,valuace Tesly se zhroutí jak domeček z karet. Pokud Musk dodá autonomní řízení 4 úrovně do konce 2021 jak prohlašuje, otevře se mu uplně nový trh a bude na něm první.

   0
  • @tomasdurcak Dobrý den, děkuji za komentář. Souhlasím s Váma. Valuace Tesly je postavená na příslibu budoucnosti. Za současné ceny bych do pozice nevstoupil, byl by to hazard. Na druhou stranu ani neprodávám za současné ceny. Sázím na další růst a že mánie ještě chvíli potrvá a pokud se dostaneme níže k reálné valuaci, jsem s tím v pohodě.

   0
  • @tomasdurcak Podíl Tesly na světové výrobě automobilů nečiní ani 1%. Proto se Musk ohlíží po strategickém partnerovi, který by toto procento dokázal navýšit.

   0
  • Vidím asi stejně negativ jako pozitiv. 

   Podle mě prostě budou lidem chybět ty autorizované servisy. Auto není jenom software a urvané kolo o obrubník vám soft neopraví. To je dle mého názoru hlavní důvod, proč budou bodovat automobily se zavedenou sítí dealerů.

   Mileniálská vize sdílené mobility zatím ztroskotává na life cycle nákladech EV vozidel, ve kterých hraje velkou roli zůstatková hodnota. A zároveň na tom, že když lidé něco nevlastní, tak se k tomu tak chovají.

   Navíc se začíná opravdu globálně hodně dupat do H2 průmyslu a tím pádem do Fuel Cell mobility, která má potenciál stát se takovým dieslovým autem současnosti (dlouhé vzdálenosti, těžká doprava), EV bude současný benzín. To opět snižuje celkový potenciál EV.

   +1
  • Body 1-8,13 jsou pro strejdu, co si chce jen koupit nové auto, nebo obyč. firmu úplně mimo. A to je dobře. Aspoň bude na silnicích bezpečněji. Mám jednu čerstvou anekdotu. Dnes jsem málem narazil do Tesly X, když asi "sama" prudce zabrzdila na Karlaku. Zřejmě ji zmátlo jak tam zleva najíždí tram. Vůbec jsem to nečekal, ještě, že mám ve VW asistenty. Nedovedu si představit víc takových aut v provozu.. hrůza. TSLA budu šortovat po poklesu o 20% z maxim.

   0
  • @Stan1000 Ano hledá, nemyslím ale, že by to měl Musk zapotřebí. Tesla je jediná automobilka, která má problém uspokojit poptávku. Spojení s nějakou tradiční automobilkou dává smysl jak pro Teslu, tak pro tu tradiční automobilku. Tradiční automobilka by nemusela investovat do vývoje ev, mohla by použít technologie Tesly, platiť pokuty za překročení emisních limitů. Tesla by ziskala tradičněji smýšlející zákazníky, ubyla by konkurence. Divím se, že k tomu už dávno nedošlo a dle mého názoru je to jen otázka času.

   0
  • A tady je ten zásadní problém. Tesla si v podstatě může koupit kteroukoliv automobilku, je dostatečně momentálně bohatá, nemusí tedy až tak vyjednávat. Na druhé straně ale zejména evropské automobilky (myslím tím ty kvalitní) se nechtějí prodávat, ctí své tradice. Ví, že elektromobily také dokáží umístit na světový trh. Takže najít smysluplné partnerství zase tak lehké nebude. Navíc podíváme-li se na světovou výrobu automobilů, ani partnerství s Mercedesem či BMW by nějak zásadně světový trh neohrozilo. Musk by místo 1 procenta dodával na světový trh dejme tomu 3%, to je přiznejme si stále velmi málo. Takže to Musk ani při své technické vyspělosti tak snadné mít nebude.

   +1
  • Ano nyní jste to trefil. Tesla je co se týče řemeslného zpracování pouze průměrným autem, nemůže se srovnávat s Mercedesem, AUDI či BMW. Zatím hřeší na to, že světová produkce EV je zatím velmi nízká. Ale to se brzy změní. I v USA jí začnou brzy šlapat na paty Ford a GE...A ve světě všichni ostatní...

   0
  • @Stan1000  Auta vyrobená v Číně problém s kvalitou nemají. Nevím nakolik je kvalita zpracování rozhodující při výběru vozu, ale řekl bych, že je vysoko. Design je také zastaralý. Ty starší modely X a S musí omladit a snad by měli i v tomto roce. Na cestě je nový model S Plaid. Tento rok bude určitě pro Teslu zásadní. Je otázka, jak si povede s přibývající konkurencí. Já sázím na to, že s tím jak poroste celý trh EV, tak Tesla svůj odbyt udrží a růst ji zajistí hlavně nové modely Cybertrack, Semi, Roadstr a levnější Čínský model v roce 2022. I při stagnaci současných modelů můžou tržby růst o desítky procent.

   0
 • Tesla je pro me takova loterie, takze se ji vyhnu, jak short, tak long pozicim.

  +3
  • @gryffth Smysluplný postoj, je to už tak trochu virtuální realita, akorát nikdo neví, kdy skončí a Elonovi fandové se probudí do reality.

   +1
 • Tak jestli bych nechtěl někde být, tak je to short v Tesle ;) Díky za článek - ani jsem nevěděl že M. Burry ještě nevystoupil.Asi docela dobrodružství si nechat spravovat peníze od někoho kdo nepovolí ani za nic.Dle mého Tesla předražená je, ale žádný velký pokles jí nehrozí.Klasická korekce ano, ale nic dramatického.

  +1
 • A děkuji za článek.

  +1
 • Pěkný článek. Burry je můj oblíbený kontrarián. Teslu sleduji a čekám na výprodej, odvahu na short zatím nemám.

  +1
  • To dle short interestu téměř nikdo. Ale nedivím se, těch pomníčků shortařů je podél loňského grafu až příliš mnoho.

   0
 • Osobne si myslim, ze cely cenovy rust je o vire v Muska. Ten clovek pusobi, ze ho nezastavi vubec nic. 

  Zase dokazal nemozne. Po kolikate uz? Lidi chteji byt priste u toho.

  0
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
3 minuty
9 minut
7 minut
3 minuty
11 minut
9 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
3 minuty
9 minut
7 minut
3 minuty
11 minut
9 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty