6 minut čtení

Připomíná dnes Tesla hypotéční trh v roce 2008? Tento slavný investor věří, že ano a dál drží svůj short

Když byste dnes měli jmenovat jednu naprosto šíleně nesmyslnou pozici, kterou byste nepřáli ani svému největšímu nepříteli, co by to bylo? Za mě short Tesly. Jenže co když jej někdo drží dokonce dobrovolně? Nezbláznil se?

Někteří si možná pamatujete na začátek prosince, kdy Michael Burry na svém Twitteru Elonu Muskovi oznámil, že je short v Tesle, jelikož tehdejší cena akcie byla dle jeho názoru naprosto nesmyslná a šlo o přebujelou bublinu.

Pokud vám náhodou jméno nic neříká, doporučím vám film Sázka na nejistotu. Pro tuto chvíli vám stačí vědět, že Michael Burry byl jedním z analytiků, kteří s několikaletým předstihem našli na americkém hypotéčním trhu rodící se bublinu a v roce 2008 po jejím prasknutí na ní hezky vydělali. Jinými slovy, Burry se proslavil jako někdo, kdo pravděpodobně umí být "mezi slepými jednookým králem". A tenhle týpek šel teda před více než měsícem short na Tesle.

$TSLA za poslední měsíc přidala přes 44 % a já si vždycky u výrazného denního růstu říkám, co asi Burry a jeho short. Už se na to vykašlal? Došlo mu, že proti téhle lavině se teď sází dost složitě? Kdepak.

Na konci minulého týdne investor známý svou mírnou výstředností (což je asi dobrá vlastnost, když se snažíte hledat tržní bubliny, které nikdo jiný nevidí a nevnímá) na Twitteru všechny ujistil, že svůj short nadále s chutí drží, což doplnil slovy: "No, moje poslední Sázka na nejistotu se rovněž nafukovala a byla stále větší, větší a VĚTŠÍ."

 

Tesla se mezitím kompletně utrhla ze řetězu a letos nemá problém za den svou valuaci navyšovat o desítky miliard dolarů neboli o celé valuace svých jednotlivých automobilových konkurentů. Třeba General Motors ($GM) má dnes valuaci 61 mld. $. O větší částku pro představu poskočila tržní hodnota Tesly jak ve čtvrtek, tak v pátek.

"Užívejte si, dokud to trvá," vzkázal Burry, zakladatel a manažér svého fondu Scion Asset Management, investorům Tesly.

Všichni to vědí, ale nikomu se prodávat nechce

Na první pohled lze konstatovat, že Burry musí být tak trochu blázen. Nesmíme ale zapomínat, že už jednou podobnou pozici absolvoval. Je tak téměř jisté, že zatímco běžného spekulanta by z trhu růst Tesly už za prvních 11 dní letošního roku vcelku garantovaně vyhnal, jeho nepřesvědčí ani informace, že je Tesla cennější než Facebook a Elon Musk má jmění přes 200 mld. $.

O jeho mentalitě ostatně vypovídá i jeho twitterové jméno "Cassandra", což je reference na kněžnu z řecké mytologie, která trpěla prokletím, díky kterému sice dokázala pravdivě věštit budoucnost, ale nikdo jí nikdy nevěřil.

A je pravdou, že když Burry v roce 2005 předpověděl, že realitní trh v USA je bublinou, která jednoho krásného dne praskne, více méně všichni se mu vysmáli. Následně pak musel čelit obrovskému tlaku svých investorů i samotného trhu, než na jeho predikci po čtyřech letech skutečně došlo. Z kolapsu hypotéčního trhu si tehdy Burry osobně odnesl 100 milionu dolarů a svým investorům vydělal 750 milionů dolarů.

Jak dlouho bude čekat nyní? Nemůžu si pomoct, ale dnes mi ta situace přijde maličko jiná. Zatímco tehdy na bublinu věřila absolutní minorita trhu, dnes vám Teslu jakožto absolutní nesmysl ohodnotí každý druhý. Dokonce i lidé, kteří její akcie vlastní a těší se z tučného zisku. O tom, že cena již dál růst přece nemůže, se ostatně pravidelně psalo celý loňský rok a pár takových názorů najdete zpětně i na mém profilu. 

A když se podíváte na grafy největších bublin v historii, vypadá graf Tesly jako přes kopírák s první polovinou těch grafů, na jejichž druhé půlce je stejně rychlý sešup. Takže všichni si myslí, že je to bublina, všichni si myslí, že cena dříve či později zkolabuje, ale (téměř) nikomu se do shortu zároveň nechce. To se akciím bude klesat těžko...

Mám-li použít (u Tesly často zcela zbytečnou) racionální logiku, očekával bych, že první investoři by mohli začít prchat ve chvíli, kdy by se ukázalo, že Tesla není schopna růst tak rychle, jak potřebuje, aby si svou bizarní valuaci obhájila. Jako pozdější alternativu bych pak viděl nějakou konkurenční elektrickou pecku, která by vozy Tesla ve všech klíčových metrikách zadupala do země.

Až pak by se mohlo trhu rozsvítit a mohl by pochopit, že vsázet na růst celého EV segmentu pouze skrz Teslu jakožto deštníkovou akcii je vlastně čirý nesmysl

Historie tedy hovoří jasně. Těžko se ale ubránit dojmu, že dnes je díky nehorázné, uměle tištěné likviditě na trzích slovo "short" téměř tabu. Měsíce růstu postupně ukazují, že některé ukazatele jako P/E ratio, ale i řada dalších, jsou dost možná v této nové trží realitě plné helikopterových peněz maličko zastaralé a v případě některých trhů rozhodně zcela irelevantní. Tyto ukazatele totiž v potaz neberou souběžný masivní nárůst objemu peněz. Hezky to ilustruje tento graf, který v pátek zveřejnil @michalstupavsky:

 

Zatímco P/E ratio vám říká, že trhy jsou někdy v oblacích, pokud vezmeme v potaz objem vytištěných peněz, najednou se ty akcie nezdají být tolik nadhodnocené. Tato skutečnost by tak v dnešní realitě mohla charakteristiku bubliny maličko pozměnit. Na druhou stranu osobně považuji Teslu za extrém, který je již bublinou i v této nové realitě, která tvrdí, že i draze vypadající akcie mohou být ve skutečnosti levné, jelikož se trh topí ve velké, inflací zavánějící kupě vytištěných peněz.

Jak to vidíte vy? Patříte mezi ty, kteří kolaps Tesly vidí jako samozřejmost, ale nijak se na něm ani neplánujete svézt? Nebo byste si takový short utéci nenechali a chystáte se k Burrymu naskočit, jakmile se to případně rozjede z kopce? Anebo stále v koutku duše věříte, že ten blázen Musk zase jednou dokáže nemožné a přijde s něčím, co ty nebeské zámky dokáže zhmotnit?

#tesla #spekulace #short #bigshort #michaelburry #bublina #valuace #musk #euforie #indikatory #peration #kvantitativniuvolnovai #tistenepenize