8 minut čtení

3 akcie oblíbené mezi mileniály, které v roce 2020 zhodnotily 100 tisíc na 1 milion!

I přesto, jak šíleným byl loňský rok na akciových trzích, můžeme konstatovat, že šancí zhodnotit slušně svůj kapitál nabídl opět hromadu. A některé z nich opravdu stály za to, jelikož nabídly zhodnocení, které během 12 měsíců přesáhlo 1000 %!

Jedním z fenoménů loňského roku byl velký nárůst uživatelů obchodní platformy Robinhood, která cílí zejména na generaci mileniálů a snaží se tyto mladé lidi zlákat k akciovému obchodování bez komisí s možností získat akcie zdarma, a to klidně skrz mobilní aplikaci.

Všichni si určitě pamatujeme na to, jakou pověst si velmi rychle komunita nováčků z Robinhoodu, kteří se často hromadně vrhali na zbankrotované akcie či společnosti, u nichž si popletli ticker, vysloužila. Na jednu stranu je skvělé, že se do akciových vod vrhá nová generace mladých investorů, ale na druhou stranu se při pohledu na euforické nákupní vlny řada investorů veteránů chytala za hlavu a věštila řadě mlaďochů do budoucna mnoho investičních slz.

A nutno podotknout, že při pohledu na akcie, které uživatelé Robinhoodu nejčastěji drží, lze narazit na hromadu titulů, které bych lákavými nenazval ani omylem. Na druhou stranu tam ale také lze najít i tři masivní loňské vítěze. A pokud byste do kterékoli z těchto akcií na začátku roku investovali 100 000 Kč, měla by dnes vaše pozice hodnotu přes milion korun.

NIO ($NIO): 1,14 milionu Kč (+1 039 %)

Čínský výrobce elektromobilů je jednou takovou společností, které se během loňského turbulentního roku podařilo svým investorům přinést čtyřciferné zhodnocení. Zároveň šlo mezi investory z Robinhoodu o 9. nejpopulárnější akcii, kterou měli ve svých portfolií - z některých tak mohla bez problémů udělat milionáře.

Pokud se o Tesle hovoří jako o "deštníkové akcii" celého segmentu elektromobilů, NIO má dnes podobnou pozici v rámci největšího EV trhu na světě - Číny. Analytici očekávají, že do 15 let bude polovina celkových globálních prodejů elektromobilů a hybridních vozů probíhat právě v Číně. Dnes se však tento trh stále teprve rodí, což znamená, že tržní podíl je stále rozdáván téměř komukoli, kdo se o něj přihlásí.

Mimo velký potenciál NIO investory baví díky svému loňskému výkonu. Značka mezi začátkem dubna a koncem září dodala zákazníkům přes 22 000 prémiových elektrických SUV, což bylo víc, než kolik automobilka dodala za celý rok 2019. Zároveň se jí aktuálně měsíc co měsíc daří navyšovat své dodávky na nové rekordní hodnoty. 

Zatímco v roce 2019 muselo NIO kvůli nedostatku kapitálu upustit od svých ambiciózních plánů expanze, letos je vše jinak. Firma zrovna před pár týdny využila vysoké ceny svých akcií a nabídla veřejnosti další akcie za asi 3 miliardy dolarů. Finanční problémy by tak již měly být definitivně zažehnány.

Pro letošní rok zůstává ve vzduchu (podobně jako u Tesly) jeden velký otazník: Dokáže automobilka naplnit obrovská očekávání ze strany investorů, které vyjadřuje aktuální vskutku astronomická valuace přes 90 miliard dolarů. Aktuálně je schopna dodávat asi 50-60 000 nových elektromobilů. Růstoví investoři budou ale počítám do konce letošního roku chtít toto číslo vidět citelně výš.

Osobně jsem toho názoru, že pokud jste loni NIO nakoupili a aktuálně držíte zisk ve vyšších stovkách procent, případně okolo tisíce procent, je nejvyšší čas vzít v potaz riziko spojené s tím, jak agresivně by NIO muselo růst, aby svou valuaci obhájilo + riziko spojené s čínským režimem a jeho zálibou "zakleknout" na společnosti i kvůli těch nejmenších přešlapů (zdravím Jacka Ma). Volil bych přístup, o kterém jsem psal včera tady.

Vaxart ($VXRT): 1,93 milionu Kč (+1 834 %)

Small-cap farmaceutická společnost Vaxart, která se specializuje na vývoj nových léčiv ve stádiu klinických studií, se loni stala z pohledu procentuálního zhodnocení nejúspěšnější ze stovky titulů, které investoři Robinhoodu drželi nejraději. Na žebříčku se nakonec udržela jen tak tak na 99. místě, ale dnes už ji tam - zřejmě díky výběru zisků - nenajdete. Není se čemu divit. Investice 100 000 Kč do Vaxartu by se vám na loňské Vánoce pod stromeček nadělila téměř 2 000 000 Kč.

Jak asi správně tušíte, nákupní horečka okolo $VXRT má co dočinění s vývojem léku, jež dokáže zabránit vzniku nemoci COVID-19, kterou způsobuje virus SARS-CoV-2. Byť už dnes v USA i řadě dalších západních zemí získaly autorizaci pro urgentní použití dvě konkurenční vakcíny od Pfizeru ($PFE) a Moderny ($MRNA), kandidát od Vaxartu s názvem VXA-CoV2-1 je unikátní hned ve dvou aspektech:

1. VXA-CoV2-1 ve skutečnosti není vakcína, ale orální tableta. Přesněji úplně první orální řešení nemoci COVID-19, které se dostalo do stádia klinických testů. Jde tak o potenciální alternativu pro všechny vakcínové skeptiky. 

2. Pre-klinické testy na křečcích ukázaly, že VXA-CoV2-1 dokáže vyvolat nejen systémovou, ale i mukózní (hlenovou) imunitu. Tato data tedy naznačují ještě větší ochranu před nemocí, než v případě pouze systémové imunity, kterou nabízejí již schválené vakcíny.

Vaxart aktuálně provádí 1. fázi klinických studií svého léku na lidech a má již připravených několik dohod s potenciálními výrobci tohoto léku. Nad fungováním společnosti se však aktuálně vznáší šedý mrak. SEC totiž v říjnu zahájila vyšetřování firmy kvůli podezření, že společnost neříkala tak úplně pravdu při svém zapojení do Operation Warp Speed, což byla šance získat od americké vlády tučné dotace na co nejrychlejší vývoj léků/vakcín proti COVID-19.

U $VXRT vidím zásadní problém v tom, že celý loňský astronomický růst se primárně točí okolo jediného vyvíjeného produktu. Pokud by se tedy v klinických testech ukázal nějaký problém, nebo SEC našla v žádosti o dotace nekalosti a chtěla jejich část nebo celou částku zpět, mohly by akcie velmi rychle zamířit dolů. Proto bych byl v případě dalšího držení velmi obezřetný a rozhodně i v tomto případě hledal způsoby, jak si efektivně chránit co největší část potenciálního zisku.

Plug Power ($PLUG): 1,13 milionu Kč (1 026 %)

Do třetice tady máme zajímavého hráče na poli vodíkových palivových článků, který rovněž loni mohl potenciálně z investorů dělat milionáře. Plug Power byl zároveň 16. nejčastěji drženou akcií uživatelů Robinhoodu.

Na rozdíl od Vaxartu má Plug Power na své straně hned několik důvodů, proč jeho akcie zažily v posledních 12 měsících famózní růst. Společnosti (byznysové i ty občanské) na celém světě se aktuálně snaží hledat způsoby, jak snižovat svou uhlíkovou stopu, jelikož si stále víc uvědomují dopady klimatických změn na celou planetu. Významnou skutečností je rovněž fakt, že Plug Power o svých vodíkových řešeních pouze nemluví a nemá k nim hezké rendery, ale již naplno fungují v praxi.

Dle zveřejněných dat společnosti v loňském třetím kvartálu její vodíkový pohonný systém GenDrive u klientů "naběhal" celkem 600 milionů hodin, čímž zabránil vzniku více než 3000 tun oxidu uhličitého. $PLUG však dokázal výrazně benefitovat i z pandemie - jeho vodíkové články jsou totiž dnes nejčastěji používány do vysokozdvižných vozíků ve skladech a velkých supermarketech. A jelikož velké množství konzumentů bylo velkou část roku zavřeno doma, poptávka po online nákupech trhala rekordy.

Přehlédnout také nesmíme záruky, které společnost v roce 2017 na objednávky svých technologií poskytla dvěma klíčovým zákazníkům, jedním z nichž je Amazon. Tyto waranty vycházejí z počtu objednávek, které Amazon u Plug Power vytvoří. Vzhledem k raketovému růstu akcií v loňském roce je ale prakticky jisté, že Bezosův e-commerce gigant nakonec na objednávky vodíkových článků využije celých 600 milionů dolarů

Management společnosti věří, že do roku 2024 by mohl dokázat vyprodukovat prodeje ve výši 1,4 miliardy dolarů. To by byl zásadní růst oproti odhadu Wall Street pro loňský rok, jež činí 324 milionů dolarů (konkrétní číslo ukáží až Q4 výsledky). Atraktivní vodíková technologie, která již dnes v praxi funguje a vydělává, stejně jako plány na ambiciózní růst dělají z Plug Power v mých očích asi jedinou akcii ze tří zde uvedených, kterou lze navzdory růstu o 1000 % dál poměrně v klidu držet. Potenciál je tady totiž rozhodně mnohem větší a především - cesta k jeho naplnění je mnohem zřetelnější a méně riziková, než v případě velmi malé automobilky či malého farmaceutického hráče s možná zajímavým lékem proti COVID-19.

#investovani #akcie #milenialove #robinhood #rustoveakcie #nio #elektromobily #ev #cina #vaxart #covid19 #lek #farmacie #klinicketesty #imunita #plugpower #vodik #palivoveclanky #rust #ekologie #uhlikovastopa #amazon #ecommerce #technologie

Hodnocení: +31
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Zdravím koupil jsem jak Plug úplně na začátku ještě než začalo stoupat a jsem ohromen a Nio jsem věřil, proto jsem to koupil také za hubičku ještě a jsem zvědav, kam se to dostane v dalších letech.

    Tyto dvě společnosti beru jako dlouhodobou investici.

    +6
  • Tady jsem zjevně zaspal, nemám ani jednu... :-(

    0
    • Dobrý den, myslíte teď nakoupit už je pozdě? PLUG

      0
    • @tomasSlaby1  Plug by stále ještě stál za nákup, ještě poroste. Ale počkal bych si na korekci na vhodný vstup do obchodu - korekce nejspíše přijde brzy, protože akcie rostou už 7. den po sobě.... A to nejde donekonečna...

      +3
    • @tomasSlaby1 Jak píšu, PLUG má ještě velmi zajímavý potenciál dalšího růstu.

      0
    • Plug jsem koupil na vasi radu a mam tam +150%. a navic ma myslim 6% v ETF clean energy

      0
    • Pane Socha, moc děkuji za radu, jsem úplný nováček do akcií jsem začal investovat před Vánoci, koupil jsem MRNA, DLR, GM, BA, LTC, XRP. Teď zvažují další investice do dlouhodobých akcií cca 1000 až 2000 dolarů, kdyby jste měl dobrou radu byl bych vděčný, mám v plánu koupit PLUG, BLDP, SPCE, AVGO, NIO, XI, LOW, PYPL, akripto ADA, moc děkuji za váš názor a rady čemu se vyhnout, píšete všichni krásné články díky T.S

      0
    • @tomasSlaby1 Musíte vědět, co přesně chcete? Jakou máte investiční strategii? Chcete růstové akcie nebo dividendový výnos? Pak se teprve dá něco doporučit...

      0
    • @tomasSlaby1 Také záleží na vašem věku - v mládí se více vyplatí investovat do růstových akcií, v pozdějším věku budujeme pasivní příjmy...

      0
    • Je mi 38 let, nějaké dividendové akcie by se mi také líbili, ale nespěchám na to chci průběžně investovat každý rok tak cca 50000 až 70000 Kč ale chtěl bych do předčasného důchodu pokud by to dobře šlo?

      0
    • @tomasSlaby1  Na to samozřejmě jednoduchý recept není. Jste nicméně ve skvělém věku - pravděpodobně již usazený, máte kde bydlet, nejspíš i auto. Jistě dokážete i něco ušetřit z výplaty. Můžete postupovat dvěma cestami - investovat do růstových akcií s tím, že až usoudíte, že máte na účtu dostatek prostředků a odejdete do důchodu, začnete aktiva postupně rozprodávat a tím si vyplácet rentu. Výhodou tohoto systému je, že po 3 letech při prodeji akcií již neplatíte žádnou daň. Ale tento systém má i svá rizika - akcie mohou kdykoliv z nějaké příčiny poklesnout na ceně. Já tedy mám raději druhý systém - postupné budování pasivních pravidelných příjmů. Investuji tedy pravidelně do příjmových akcií s výnosem minimálně +7% s tím, že zisky - dividendy opětovně reinvestuji k nákupu dalších příjmových akcií. Ideální jsou na to tituly s měsíční výplatou dividend - ty můžete během roku reinvestovat prakticky 12x. Nevýhodou je sice nutnost danění dividendy, ale zase máte mnohem lepší přehled, kolik měsíčně pasivně vyděláváte a tuto částku neustále měsíčně navyšujete. Já takto dnes již vydělávám 1000 USD měsíčně (nějakých 22.000 Kč), což by mi v nouzi i na důchod vystačilo. I tak postupně pasivní příjmy navyšuji. Investuji samozřejmě do více titulů (nejlépe aspoň do 10-20), aby kdyby se některý dostal do problémů, mé příjmy nebyly radikálně ohroženy. Navíc mírná volatilita ceny akcií u příjmových titulů není podstatná, dokonce ani případné mírné snížení dividendy.  A zrovna dividendové tituly si vedly v době pandemie výborně - byly pravidelným příjmem, i když se hodnota akcií různě měnila... Zkuste si sám stanovit třeba poměr investic do růstových a dividendových titulů a tím se potom řiďte... Může to být i 50:50. Růstové akcie vám porostou na hodnotě a příjmové vám začnou generovat pravidelné pasivní příjmy...

      +7
    • Jo mám 2 děti auto i barák a slušnou práci, tak by se mi líbilo i dětem zanechat nějaké akcie které budou pomalu stoupat a neztratí na hodnotě, ale to dneska asi nemůže zajistit nikdo jen ještě jedna malá otázka jestli máte nějaký tip na dividendové akcie. Kolik se musí vložit aby byly vyplacené dividendy, nebo na sumě zas tak nezáleží děkuji za radu

      +1
    • @tomasSlaby1 Nejvyšších dividendových výnosů dosahuji u AGNC, CLM, CRF, NRO a PSEC...

      +1
    • @tomasSlaby1 Pro vyplácení dividend neexistuje žádná minimální investice (jsou snad tuším vypláceny dokonce i vlastníkům zlomků akcií, ale s tím nemám osobní zkušenost; každopádně máte-li akcii dané společnosti, dividendu rozhodně obdržíte). Pokud by vám šlo o to zjistit, jak velkou částku byste musel investovat, abyste při daném dividendovém výnosu dosáhl například pasivního příjmu 10 000 Kč měsíčně, věnoval jsem se tomuto výpočtu zde: https://warengo.com/stories/146267-4-kroky-ktere-vam-pomohou-vybudovat-si-pasivni-prijem-10-000-kc-mesicne-z-dividend

      0
    • @tomasdurcak děkuji, prostuduji to

      0