Akcie gigantické autopůjčovny Hertz, jejíž pobočky lze najít po celém světě včetně České republiky, spadají do kategorie těch cenných papírů, kterým díky pandemii hrozí totální kolaps. Zahrnout sem můžeme i cestovní kanceláře, aerolinky, provozovatele kasín, hotelů, výletních lodí a za mě i některé automobilky.
Na rozdíl od velkých aerolinek však Hertz už do konkurzu spadl a budoucnost firmy je spíš katastrofální než nadějná. Jde navíc o doposud největší společnost, která letos vyhlásila bankrot. Snaha společnosti získat nějaký kapitál skrz sekundární emisi akcí byla po varování od finančního úřadu (SEC) pozastavena. Nepomohlo ani snížení zamýšlené získané částky z 1 miliardy dolarů na 500 milionů dolarů.
SEC jako důvod uvedla poměrně logickou skutečnost: Společnost Hertz zrovna zbankrotovala. Její akcie zkolabovaly a existuje vysoká šance, že již brzy budou zcela bezcenné. Americký finančák měl slovy svého ředitele "pár připomínek k tomuto oznámení" další emise akcií, jelikož firmy s takovými existenčními problémy "žádné další akcie nikomu nenabízejí, dokud tyto připomínky nejsou vyřešeny".
Příliv nového kapitálu tedy dostal stopku. Na druhé straně akciím hrozí, že mohou být kdykoliv zcela odstraněny z burzy NYSE, což by mohlo způsobit kolaps likvidity, neboli prakticky nulovou šanci, že se akcií jejich držitelé budou moci jakkoliv zbavit.
Analytik Morgan Stanley Adam Jonas k těmto důvodům přidal i obavu, že společnost nemá k dispozici dostatek hotovosti pro svůj provoz, takže existuje vysoké riziko, že po úplném kolapsu firmy nedostanou akcionáři za své akcie v konkurzu ani cent.
Tyto důvody jsou dle banky na tolik alarmující, že stáhla svou očekávanou pravděpodobnou cenu akcií Hertz z dosavadních 2 dolarů na čistou nulu. Tím de facto všem akcionářům naznačila, že pokud si svůj podíl ponechají, velmi pravděpodobně se stane zcela bezcenným.
Důvod pro takovéto upozornění je nasnadě - akcie Hertz se stejně jako další zmíněné ohrožené akcie staly oblíbeným cílem tisíců a tisíců malých retailových investorů, kteří doufají, že se společnost nakonec podaří zachránit a oni na svém levném nákupu královsky zbohatnou.
Morgan Stanley rapidně zhoršil i svůj "nejlepší možný býčí scénář" z 8 na 3 $ (de facto situaci, kdy se býci zblázní a začnou Hertz ve velkém nakupovat). Analýza však vzápětí dodává, že tento scénář je aktuálně spíš teoretický než reálný a sází na "pravděpodobnější medvědí scénář", který znamená nulovou hodnotu akcií.
Byť šance, že se autopůjčovně Hertz podaří zajistit aspoň dočasné financování a udržení své hodnoty, stále existuje, všechna ostatní zmíněná rizika silně naznačují, že akcionáři z celé situace nevytěží vůbec nic.
V celé finanční struktuře totiž tvoří, jak poznamenává i Morgan Stanley, "úplné dno hierarchie".
#investovani #hertrz #bankrot #akcie #morganstanley #analyza #konkurz #riziko #kapital