Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
23.06.2020 3 minuty čtení

Morgan Stanley radí spekulantům zbavit se všech akcií Hertz, které pravděpodobně čeká kolaps na 0 $ za akcii

Americka banka Morgan Stanley na úvod týdne snížila svou očekávanou cenu akcií autopůjčovny Hertrz z 2 na 0 $ za akcií. Investory varuje před vážným rizikem, že bude obchodování s těmito akciemi zcela zastaveno a z trhu zmizí veškerá likvidita.

Akcie gigantické autopůjčovny Hertz, jejíž pobočky lze najít po celém světě včetně České republiky, spadají do kategorie těch cenných papírů, kterým díky pandemii hrozí totální kolaps. Zahrnout sem můžeme i cestovní kanceláře, aerolinky, provozovatele kasín, hotelů, výletních lodí a za mě i některé automobilky.

Na rozdíl od velkých aerolinek však Hertz už do konkurzu spadl a budoucnost firmy je spíš katastrofální než nadějná. Jde navíc o doposud největší společnost, která letos vyhlásila bankrot. Snaha společnosti získat nějaký kapitál skrz sekundární emisi akcí byla po varování od finančního úřadu (SEC) pozastavena. Nepomohlo ani snížení zamýšlené získané částky z 1 miliardy dolarů na 500 milionů dolarů.

SEC jako důvod uvedla poměrně logickou skutečnost: Společnost Hertz zrovna zbankrotovala. Její akcie zkolabovaly a existuje vysoká šance, že již brzy budou zcela bezcenné. Americký finančák měl slovy svého ředitele "pár připomínek k tomuto oznámení" další emise akcií, jelikož firmy s takovými existenčními problémy "žádné další akcie nikomu nenabízejí, dokud tyto připomínky nejsou vyřešeny".

Příliv nového kapitálu tedy dostal stopku. Na druhé straně akciím hrozí, že mohou být kdykoliv zcela odstraněny z burzy NYSE, což by mohlo způsobit kolaps likvidity, neboli prakticky nulovou šanci, že se akcií jejich držitelé budou moci jakkoliv zbavit.

Analytik Morgan Stanley Adam Jonas k těmto důvodům přidal i obavu, že společnost nemá k dispozici dostatek hotovosti pro svůj provoz, takže existuje vysoké riziko, že po úplném kolapsu firmy nedostanou akcionáři za své akcie v konkurzu ani cent.

Tyto důvody jsou dle banky na tolik alarmující, že stáhla svou očekávanou pravděpodobnou cenu akcií Hertz z dosavadních 2 dolarů na čistou nulu. Tím de facto všem akcionářům naznačila, že pokud si svůj podíl ponechají, velmi pravděpodobně se stane zcela bezcenným.

Důvod pro takovéto upozornění je nasnadě - akcie Hertz se stejně jako další zmíněné ohrožené akcie staly oblíbeným cílem tisíců a tisíců malých retailových investorů, kteří doufají, že se společnost nakonec podaří zachránit a oni na svém levném nákupu královsky zbohatnou.

Morgan Stanley rapidně zhoršil i svůj "nejlepší možný býčí scénář" z 8 na 3 $ (de facto situaci, kdy se býci zblázní a začnou Hertz ve velkém nakupovat). Analýza však vzápětí dodává, že tento scénář je aktuálně spíš teoretický než reálný a sází na "pravděpodobnější medvědí scénář", který znamená nulovou hodnotu akcií.

Byť šance, že se autopůjčovně Hertz podaří zajistit aspoň dočasné financování a udržení své hodnoty, stále existuje, všechna ostatní zmíněná rizika silně naznačují, že akcionáři z celé situace nevytěží vůbec nic.

V celé finanční struktuře totiž tvoří, jak poznamenává i Morgan Stanley, "úplné dno hierarchie".

#investovani #hertrz #bankrot #akcie #morganstanley #analyza #konkurz #riziko #kapital

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
8 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
5 minut
6 minut
8 minut
10 minut
7 minut
5 minut