04.01.2021 4 minuty čtení

Obdrželi jste mimořádné prémie? Jakou hodnotu může mít 20 000 Kč za 10 let, pokud je vhodně investujete?

V období kolem Vánoc a po Novém roce mají velké firmy ve zvyku vyplácet prémie svým zaměstnancům. Za současné situace bude těchto šťastlivců pravděpodobně méně. Rozhodně však není od věci se zamyslet jakou hodnotu by taková prémie mohla nabýt v čase.

Mimořádné prémie či příjem navíc často padnou na spotřebu. Což je velká škoda. Nebylo by lepší tyto peníze raději investovat? I takových 20 000 Kč, pokud jsou vhodně investované, se může v průběhu času zajímavě zhodnotit.

Pokud si nyní říkáte, že jsem se zbláznil, když tvrdím, že vám mohla být vyplacena nějaká prémie, myslete také na nadcházející daňové změny. Díky snížení daně z příjmů vzroste průměrná čistá mzda v příštím roce o 2 000 Kč. Pokud tedy nepatříte do skupiny šťastlivců, můžete tyto peníze navíc, které se stát rozhodl nechat ve vaší kapse, také investovat namísto okamžité spotřeby. Můžete tak například poměrně bezbolestně položit základy vašemu důchodovému fondu.

O kolik by vašich 20 000 Kč mohlo za 10 let vyrůst?

Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, musíme se vydat na krátký výlet do historie. Předpokládejme, že jste v lednu 2010 dostali mimořádnou prémii ve výši 20 000 Kč. Investovali jste tyto peníze do indexového fondu kopírující výkonnost indexu S&P 500, reinvestovali dividendy a své peníze jste nechali pracovat.

Začátkem ledna 2020 by měla vaše investice hodnotu 72 800 Kč. To odpovídá celkovému výnosu 264 %, případně průměrnému složenému ročnímu výnosu 13,8 %.

Samozřejmě je třeba uvést, že se v roce 2010 akcie stále vzpamatovávaly z finanční krize, takže byste investovali svých 20 000 Kč blízko tehdejšího dna akciového trhu. Navíc potom následoval desetiletý býčí růst, který nemá historii obdoby. Z dlouhodobého hlediska byste určitě neměli počítat s tak to vysokým průměrným ročním výnosem.

Co kdybyste však váš bonus či příjem navíc investovali v průběhu typičtější dekády? V letech 1960 až 2020 dosáhl index S&P 500 průměrného ročního výnosu 10,3 %. Zapomenout také nesmíme na poplatky, a tak můžeme reálně počítat spíše se zhodnocením 9,3 %. Pokud byste tedy investovali 20 000 Kč a nechali jste je 10 let růst se zmiňovaným s hodnocením, vaše investice by dnes měla hodnotu 48 700 Kč.

Samozřejmě platí omílaná pravda, že minulá výkonnost investičního aktiva není zárukou budoucích výnosů. Z našeho historického okénka je však patrné že čím delší je váš investiční horizont, tím vyšší jsou vaše šance na úspěch. Pokud byste peníze investovali do indexu S&P 500 kdykoliv během historie a drželi je alespoň 10 let, zaznamenaly byste výnos v 94 % času.

Celková návratnost indexu S&P 500 za posledních 10 let zdroj: YCharts

Za jaké situace si můžete dovolit investovat svůj mimořádný příjem?

Investice jakéhokoliv mimořádného příjmu má smysl v případě, že nemáte aktuální finanční potíže a zároveň jste finančně připravení na mimořádné události. Stejně tak může být rozumné provést mimořádnou splátku vašich úvěrů, pokud se jedná o cokoliv jiného kromě hypotéky.

Než tyto peníze skutečně investujete, ujistěte se, že je váš pohotovostní fond v dobrém stavu. Jeho výše by měla dosahovat šestinásobku vašich měsíčních životních nákladů. Vybudování pohotovostního fondu před začátkem investování je nezbytné, protože to je jeden z nejlepších způsobů, jak ochránit vaše investice. Ve chvíli, kdy se dostanete do krátkodobé finanční krize, nebudete nuceni prodávat vaše investice, ale naopak svou finanční potřebu nasytíte prostřednictvím svých úspor.

Nejlepší způsob, jak investovat 20 000 Kč

Pro většinu retailových investorů bude pravděpodobně nejefektivnější možností zmiňovaná investice do fondu, který sleduje index S&P 500. Získáte okamžitě diverzifikované portfolio 500 největších společností v USA, které obsahuje mimo jiné i giganty typu #Apple, #Amazon a #Microsoft.

Peníze můžete také použít na nákup několika jednotlivých akcí, které již delší dobu sledujete. I když 20 000 Kč nemůže pokrýt cenu vámi vybraných akcí, stále můžete získat jejich zlomky prostřednictvím nákupu jejich částí, což už dnes řada brokerů umožňuje. Výběr jednotlivých akcií však už vyžaduje jistou expertízu.

Investovat na akciovém trhu byste však měli pouze peníze, u kterých jste si jistí, že je nebudete v příštích 5 až 10 letech potřebovat. Pokud je váš časový horizont kratší, akciový trh není místem kam váš mimořádný příjem investovat.

#akcie #jakinvestovat #investovani #indexovyfond #zhodnoceni #index #premie #bonus #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +50
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.