1. Zotavení letecké dopravy: AerCap ($AER)
Aerolinky patřily letos mezi nejzuboženější segmenty v rámci dopadů pandemie a jejich akcie, které jsou závislé na příjmech těchto společností, tento trend následovaly. Společnost AerCap, jež se pohybuje v byznysu nakupování letadel a jejich následného pronajímání aerolinkám jako prostředník, tak rozhodně patří mezi letošní velké oběti. Její akcie během vypuknutí pandemie ztratily 75 % své hodnoty, zatímco vyplašení investoři prchali před rizikem, že aerolinky neschopné splácet své nájemné pošlou $AER do bankrotu.
Tito investoři však podcenili účetnictví společnosti. AerCap byl nucen odepsat z hodnoty svého portfolia letadel více než 1 miliardu dolarů a odpustit svým, ekonomickou recesí nejvíce zasaženým, klientům splátky v hodnotě přes 350 milionů dolarů. Na konci září však společnost stále disponovala více než 11 miliardami dolarů celkové likvidity a 25 miliardami dolarů v nezatížených aktivech, proti kterým si může sjednat další úvěry, pokud se situace zhorší.
Další zhoršení je však velmi nepravděpodobné. Příchod vakcín věští spíš blížící se světlo na konci tunelu. Jak už jsem jednou zmínil v jiném článku, aerolinky čekají roky tvrdé práce na tom, aby napravily své zdevastované účetnictví. Avšak i když nebudou nutně hned v roce 2021 v zisku, měl by jim návrat poptávky po cestování ze strany očkované populace dovolit začít platit minimálně své pohledávky. Zejména pro menší letecké dopravce, kteří se letos zadlužili o další miliardy dolarů, se navíc může v krátko až střednědobém horizontu pronájem letounů místo jejich nákupů jevit jako ekonomicky schůdnější varianta.
Díky těmto aspektům by se tak byznys AerCap mohl vrátit do normálu ještě před tím, než se cestovní ruch přiblíží pre-pandemickým hodnotám. Přesto akcie společnosti dnes stále silně zaostávají (YTD -28 %) za širším trhem (S&P 500 YTD 15,6 %), a místo toho kopírují ETF U.S. Global Jets ($JETS / YTD -29 %). To je ale chyba, jelikož pokud věříte, že se poptávka po cestovním ruchu vrátí, má tato akcie v následujících kvartálech rozhodně nemalý prostor k růstu.
2. Růstová akcie amerického automobilového trhu? Ne Tesla, ale Ford ($F)
Myšlenka investování do Fordu může růstovým investorům, kteří pravděpodobně ještě stále počítají své letošní zisky z Tesly, připadat jako dobrý fór. Existují ale minimálně dva pádné důvody, na základě kterých by Ford mohl v roce 2021 nechat širší trh v prachu za sebou.
Zaprvé, hodnota akcií velkých automobilek zpravidla následuje prodeje - a ekonomické zotavení vždy znamená (a nevidím důvod, proč by tomu nyní mělo být jinak) také zotavení prodejů automobilů, které jsou zpravidla vždy jednou z prvních vlaštovek ohlašujících opětovný růst ekonomiky jako celku. Zotavení z pandemie nemoci COVID-19 nebude úplně klasickým zotavením z recese, ale konec nejistoty pro spotřebitele i společnosti by měl příští rok vést k růstu prodejů osobních vozů, pickupů i SUV. Na což je Ford připraven.
Jeho dnešní pozice totiž (toto je mimochodem zadruhé) velmi podobná té, v níž se nacházel během posledního ekonomického zotavení v letech 2010-2011. Tehdy akcie Fordu překonaly většinu ostatních amerických automobilek, jelikož značka výborně načasovala představení zbrusu nových produktů přesně na dobu, kdy se do autosalónů začali vracet zákazníci, zatímco konkurence mu se svými novinkami nestíhala.
Dnes jsme v situaci, kdy Ford zrovna zahájil dodávky hned tří nových a velmi očekávaných modelů ke svým prodejcům. Jde o nový pickup F-150 model 2021, zcela nový Bronco Sport SUV a také plně elektrický Mustang Mach-E. Pickup F-150 je mimochodem nejprodávanějším modelem značky a další dva modely mají nepochybně potenciál dostat Ford do hledáčku řady zvědavých spotřebitelů. Načasování se tak zdá být ideální.
Příští rok chce navíc Ford představit další novou verzi svého outdoorového SUV Bronco, zcela nový model pickupu, jehož název by měl být "Maverick" a v pozdější fázi roku také plně elektrickou verzi svého F-150, nový Ford Transit, historicky velmi úspěšný model komerční dodávky a v neposlední řadě i nový (neelektrický) Mustang.
Akcie Fordu v posledních letech pomalu a jistě kloužou stále níž, jelikož značce jednoduše chyběl dostatek nových, atraktivních produktů. Letošní výkonnosti také rozhodně neprospělo to, že Ford na začátku pandemie, kdy vyhlídky vypadaly velmi pesimisticky, snížil svou vyplácenou dividendu. Ale nyní, když je již konec pandemie v dohlednu, vypadá chystané produktové portfolio Fordu mnohem atraktivněji. A pokud uspěje, pocítí to v roce 2021 pozitivně akcie automobilky a o rok později velmi pravděpodobně i dividendy.
3. Lodní společnosti se vyplatí koupit před jejich návratem k normálu: Carnival ($CCL / $CUK)
Lodní doprava utrpěla díky koronaviru minimálně stejnou ekonomickou ránu jako letectví. Americké zaoceánské lodě letos strávily 75 % celého roku nehnutě zakotvené v přístavech, kde je držel zákaz plaveb vydaný Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Byť na konci října bylo lodím povoleno za dodržení určitých podmínek a epidemiologických nařízení plavby obnovit, segment stále trpí, jelikož Američané aktuálně na zaoceánské plavby příliš nemyslí.
Jak se rok 2020 chýlí ke konci, nachází se akcie společnosti Carnival Corporation, jež je největším provozovatelem zaoceánských lodí na světě, od 1. ledna ve ztrátě přes 57 %. I zde je však pro příští rok očekávána změna větru. Již nyní se lodní společnosti připravují na provedení "simulovaných plateb" bez pasažérů, aby od CDC získaly potřebné certifikace, jež jim umožní zahájit opět komerční provoz. A ihned poté chtějí přepravci zahájit aspoň krátkodobé plavby jako celkem 18 sedmidenních plaveb z kanadského Vancouveru na Aljašku do města Juneau, které Carnival plánuje na květen až září příštího roku.
Není zřejmě náhodou, že květen (nebo červen/červenec) jsou zároveň měsíce, které jsou aktuálně skloňovány jako nejpravděpodobnější období, v němž již většina Američanů, kteří mají zájem o vakcínu proti koronaviru, bude naočkováno, čímž se zdravotní riziko během plaveb výrazně sníží. Pokud vše půjde podle plánu a vakcíny dokáží pandemii dostat zcela pod kontrolu, měl by se byznys začít v druhé polovině roku 2021 pro Carnival vracet zase zpět do normálu.
Jak bude takový "normál" vypadat? Řekněme, že by Carnival dokázal v roce 2022 předvést podobný rok, jaký zažil v roce 2019. To by znamenalo zhruba 21 miliard dolarů v příjmech a 3 miliardy dolarů na ziscích. Při nedávné tržní valuaci společnosti ve výši 24 miliard dolarů hovoříme o pouhém osminásobku příjmů, což je zhruba polovina průměrného forward P/E, jaké tato akcie měla v posledních 10 letech.
Jinými slovy, Carnival má rozhodně za správných podmínek (efektivní vakcinace populace) potenciál příští rok svou cenu zhruba zdvojnásobit, jak si investoři začnou postupně stále více uvědomovat, že rok 2022 by pro společnost mohl znamenat úplný návrat k normálu. V té době ale vy už dávno můžete mít nakoupeno za výrazně levnější cenu.
#investovani #akcie #portfolio #2021 #ekonomika #recese #pandemie #covid19 #zotaveni #vakcinace #cestovani #spotrebitele #aerolinky #cestovniruch #aercap #letectvi #automobily #elektromobily #ford #mustangmache #f150 #pickup #bronco #carnival #lodnidoprava #zamorskeplavby
Výborný článek :)
$CCL je dokonce pod svou IPO cenou. Podle mne hodně podceněná akcie. Otázka, jak jim to bude fungovat s očkovanými/neočkovanými v mezinárodních vodách.
Článek je fajn ale bylo by dobré zmínit zdroj ?
Akcie Fordu klesali hlavně kvůli velkému zadlužení a to stále trvá, takže raketový růst je nepravděpodobný.
Tak se divam zpetne a byly to dobre odhady, $F i AER vysly