Můžeme myslím bez nadsázky říct, že Boeing (BA) má za sebou dva nejhorší roky ve své historii. Kombinace loňského uzemnění lajdácky vyrobených modelů 737 MAX po dvou leteckých katastrofách se stovkami mrtvých a letošní úder pandemie na cestovní ruch sestřelil nedávného neohroženého lídra globálního letectví až téměř na dno.
A byť se debakl okolo 737 MAX s cenovkou přes 20 miliard dolarů zřejmě stane nejdražším korporátním přešlapem v historii, investoři nyní vidí světlo na konci tunelu. Nejenže se MAXy v USA již mohou vrátit do vzduchu a na začátku příštího roku zřejmě obdrží povolení i v Evropě. V posledních týdnech svět oblétly slibné informace o vývoji vakcín proti nemoci COVID-19, které by mohly současnou pandemii konečně ukončit.
Mlsní býci již tak (aspoň dle grafu) začali pomalu nakupovat akcie Boeingu s tím, že se společnosti nepochybně v řádu několika let podaří navrátit příjmy i cash flow zpět před celý tenhle kolotoč katastrof a vyrazí uzmout si zpět svou pozici jedničky letectví, kterou přebral Airbus (AIR).
Ani zrušení zákazu létání pro modely 737 MAX, ani návrat poptávky po cestování na úroveň roku 2019 a dokonce ani konec pandemie však nebude žádným lusknutím prstu, které vyřeší všechny aktuální problémy Boeingu. Tak jednoduché to není. Pokud nebudou schopny růst samotné aerolinky - nejen navrátit se na pre-pandemické velikosti svých letek - poptávka po nových letadlech zůstane hluboko pod čísly z let 2018-2019.
A i ve chvíli, kdy letecké společnosti růst začnou, bude se pravděpodobně na prvním místě dařit akciím jen u těch nejkvalitnějším (nejzdravějších) z nich. Proto se místo výrobců letadel nabízí spíš společnosti jako Delta Air Lines (DAL) nebo JetBlue Airways (JBLU).
Boeing a Airbus v 90. letech ročně vyráběly mnohem méně letadel než v poslední době. Matematicky to znamená, že trh s nahrazováním zastaralých strojů je v porovnání s celkovým počtem dodaných letadel za poslední roky poměrně malý. Dnes má navíc Airbus ve svém seznamu objednávek úzkotrupých letounů téměř 2x víc strojů než Boeing. Mnohem zásadnější obavou by však aktuálně měl pro oba hlavní výrobce být spíš růst aerolinek, respektive jeho absence.
Stručný přehled profitability aerolinek
Americké aerolinky za sebou mají solidní dekádu, během které je konsolidace tohoto odvětví dovedla k pravidelné ziskovostí. Před příchodem pandemie dokázaly akcie Delty i JetBlue po celých 10 let překonávat index S&P 500 - DAL +189 % a JBLU +128 %.
Renesance v letectví se však netýká celého světa. Dle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) v loňském roce celosvětově aerolinky vygenerovaly 26 miliard dolarů čistých příjmů. Avšak celých 65 % těchto zisků pochází z regionu Severní Ameriky. Samotná Delta byla v plusu 4,8 miliardy dolarů a tvořila tak přes 18 % celkového globálního zisku svého segmentu!
V Evropě a Asii byly normou spíš jednociferné procentuální ziskové marže. A aerolinky v Latinské Americe, na Středním východě a v Africe loni skončily ve ztrátách. Středovýchodní aerolinky jsou souhrnně v červených číslech nepřerušovaně již od roku 2017 a africké ještě déle.
Poslední roky se nesly ve znamení rapidní expanze celé řady aerolinek i přesto, že tyto společnosti nedokázaly vygenerovat žádný zisk. Jinými slovy, tito přepravci se pohybovali na hraně ještě před pandemií. A investoři a vlády, kteří je zas a znovu finančně podpírali, se letos naučili draze zaplacenou lekci. Všechny tyto aerolinky si tak právo expandovat budou nově muset nejdříve zasloužit tím, že se naopak zmenší až do stavu, kdy budou schopny generovat zisk.
Akcie vysoce kvalitních aerolinek mají potenciál
IATA minulý týden zhoršila svůj ekonomický výhled pro aerolinky ve všech hlavních regionech světa a nově očekává, že nikde tyto společnosti v roce 2021 nedokáží kolektivně dosáhnout ziskovosti. Pokud se toto očekávání naplní, mohli bychom příští rok vidět zánik řady dalších leteckých dopravců. Minimálně to však nepochybně povede k tomu, že se většina těchto společností bude místo růstu primárně soustřeďovat na smršťování a osekávání výdajů.
Nejstabilnější a nejlépe vedené americké aerolinky by se pak měly stát prvními na světě, které se dokáží vrátit k ziskům. Analytici očekávají, že jak Delta, tak JetBlue se na dostřel čisté nule dostanou už příští rok, byť letos jejich příjmy vůči roku 2019 poklesly o 30-40 % i více. Obě aerolinky nyní ze své flotily vyřazují méně efektivní letouny, snižují režijní náklady a nově vytvářejí síť svých spojení, aby vyvážily dopady letošních nižších příjmů.
Tyto snížení nákladů by obě společnosti mohlo v řádu let katapultovat k rekordním ziskům, pokud se poptávku po cestování podaří zcela zotavit. Zároveň by letošní opatření oběma společnostem umožnila generovat slušný balík volného cash flow a využít jej pro splacení v pandemii nasekaných dluhů. Sluší se také podotknout, že ani jedna z těchto aerolinek letos neprovedla emisi nových akcií, aby získala kapitál na pokrytí ztrát. Podíly akcionářů tak zůstaly neměnné, byť se aktuálně oba tituly zároveň obchodují notný kus pod letošními maximy.
Tady ale narážíme na problém zmíněný v úvodu. Zatímco Delta a JetBlue se pravděpodobně dokáží bez problémů vrátit k ziskovosti ve chvíli, kdy se poptávka vrátí na úroveň roku 2019, Boeing bude i v této chvíli stále trpět nedostatku růstu napříč celým odvětvím. Řada aerolinek mimo USA měla problém být zisková již celé roky před pandemií. Mohlo by tak trvat relativně dlouho, než se globální letectví dokáže navrátit k předchozímu růstu.
S tím přirozeně souvisí i potenciální nižší poptávka po komerčních letadlech. Zároveň nesmíme zapomínat na kauzu 737 MAX a novou jedničku globálního trhu - Airbus. I pokud k růstu opět dojde, Boeing bude muset operovat s citelně nižším tržním podílem než před 2 roky.
Stručně řečeno, akcie Boeingu se pravděpodobně na nová maxima nepodívají, dokud se i těm nejslabším aerolinkám na světě nepodaří vymyslet způsob, jak dlouhodobě růst a zároveň zůstat ziskovými. Kvalitní a stabilní akcie aerolinek, jaké jsme si rovněž výše představili, však budou produkovat rekordní zisky už dlouho před tím, než se k tomuto stavu vůbec přiblížíme. To z nich může dělat cennější a smysluplnější investice.
#investovani #akcie #boeing #deltaairlines #jetblueairways #aerolinky #cestovniruch #pandemie #poptavka #leteckyprumysl #737max #ziskovost #zotaveni #trznipodil #portfolio
Já bych to zase tak černě u Boeing neviděl. S výrobou nových letadel se sice potýká stejně jako Airbus - pokles poptávky zde je zatím velký. Ale letadla mají nějakou svou životnost a postupně budou přeživší letecké společnosti nucené nakupovat letadla nová a krachující letecké společnosti budou nahrazeny novými. Může nakonec dojít i k jistému naakumulování objednávek, kdy výrobci nestačí nová letadla vyrábět. A na rozdíl od Airbusu má Boeing velmi silný program, o kterém se moc veřejně nemluví - zbrojní program pro vládu USA, který Boeing velmi slušně živí. Samozřejmě že se hodnota akcií nevrátí na svá maxima, ale prostor pro silný růst akcie zde rozhodně je. Sám jsem si jednu cvičnou akcii BA koupil a počítám, že již příští rok půjde do plusu... (zatím -1%).
Boeing to určitě nějak zvládne (i díky těm státním zakázkám pro ministerstvo obrany). Spíš jde o rychlost a o to, že nejdříve musí začít vydělávat a růst aerolinky, aby pak mohli začít vydělávat výrobci letadel.
Nakoupil jsem Boeing i Airbus hned jak spadly BA +80%, AIR +60%. Později přikoupil od každého další pozici, tam už to neni tak pěkné ale i tak AIR +35%, BA +20%. A ještě mala spekulace na ERJ +33%.
Zatím to s letadly zas tak špatně nevypadá.
Ale zvažuji že ještě naberu nějaké aerolinky. Zmiňovaná delta nevypadá zle.
@Prokmi Obecně jste udělal jistě správně, jediné, co je nepříjemné, je, že je to běh na hodně dlouhou dobu. Ale pokud jste investor s dlouhodobým horizontem, budete za 5 let jistě štědře odměněn...
@Stan1000 Ano, to by mělo být na první pohled jasné, že ten růst se bude ještě nějakou chvíli "kuchtit" a příští rok to určitě nebude. @Prokmi ?
Původně jsem to koupil jako spekulaci s tím že při +40% začnu prodávat.
Nicméně nakonec to asi podržím na neurčito. Možná seberu jen čás zisku.
@Prokmi Myslím, že je reálné, aby se příští rok vrátil k hodnotě 300 USD za akcii, pokud se rychle vyřeší díky vakcínám Covid...
Teď jsem četl, že Rainer si objednal 75 letadel 737MAX ?
@DavidFenderl Ano, největší objednávka MAXů od těch dvou havárií, hodnota asi 9 miliard dolarů.
Aerolinky - uzivatel, jsou něco jiného než Boeing - výrobce. To, že se aerolinky začnou vzpamatovávat po pandemii ještě neznamená, ze budou hned ve velkém nakupovat letadla. Ryanair sice nakoupil, ale třeba náš Smartwings a nebude sám, bude rád, když svoje MAXy začne znovu užívat a naplní je, takže určitě nebude nakupovat další. Proto bych to s Boeingem neviděl až tak růžové.