6 minut čtení

2 zásadní ukazatele toho, že máte finanční potíže a měli byste omezit spoření i investování

Poměrně často se tady bavíme o tom, jak začít spořit, jak si začít z příjmů odkládat bokem a jak následně uspořené peníze rozumně investovat. Už méně ale řešíme to, kdy je vhodné s investováním i spořením načas přestat či je výrazně omezit.

Nejde přitom o skutečnost, která by podle mě zrovna v letošním roce byla pro všechny něčím zcela cizím. Byť nám zatím nezaměstnanost nezahučela nijak hluboko, spoustu lidí v práci drží jen Antivirus a u řady podnikatelů z face-to-face segmentů to letos asi žádné poklidné a bohaté Vánoce nebudou.

Taková je realita a zde přicházejí na řadu výjimky, které jsou v přímém rozporu s tím, že byste měli co nejdříve začít maximální možnou část příjmů spořit a investovat a už nikdy s tím nepřestat, abyste si zajistili pasivní budování svého bohatství. 

Protože pokud vám něco život otočí o 180°, může se velmi rychle stát, že spoření a odkládání přestane být samozřejmostí. A rozhodně nemusí jít jen o případ, kdy vám klesly příjmy. Chtěl bych tady nastínit dvě, řekl bych pro dnešní dobu základní, potažmo nejčastější situace, v nichž rozhodně přerušení svého spoření a pravidelného investování může nejen dávat smysl, ale může být přímo nutné.

1. Jsou ohroženy vaše esenciální náklady

Před nedávnem jsem psal text o tom, jak poznat, že máte dostatek peněz, abyste mohli začít investovat. Toto však platí i zpětně, a pokud v kterékoliv ze základních výdajových kategorií budete nuceni zařadit zpátečku, může to znamenat, že svým investicím dát na nějaký čas sbohem.

Pozor, teď neříkám, abyste všechny své pozice zlikvidovali. Ale ve chvíli, kdy vám, ať už pandemie nebo cokoliv jiného, spořádá celý nouzový fond nebo citelnou část příjmů, s kterou začínáte být i v otázce placení základních měsíčních výdajů (bydlení, strava, příp. hypotéka) mírně v záklonu, mělo by následovat jednoznačné rozhodnutí: Investování dočasně pozastavte a soustřeďte se nejprve na opětovnou stabilizaci svých osobních financí.

Již investované peníze vám v aktivech stále zůstanou a budou se nadále zhodnocovat. Tady bych vás pro změnu odkázal na text o spoření pro děti, kde i při spoření jen do 18 let může následně složené úročení vašim potomkům z vašich peněz udělat během let moc pěknou sumu. Tady je to stejné - i když už na svůj účet žádné další prostředky neposíláte, již investované peníze se stále zhodnocují a stále na ně dlouhodobě působí složené úročení.

A pokud nechcete narušit svůj dlouhodobý investiční plán, můžete třeba po roce, až se vše vrátí do normálu a začnete opět investovat, svou pravidelnou sumu navýšit, abyste zameškaný čas dohnali. Takže není důvod se nyní kvůli nulovým příspěvkům do vašeho portfolia stresovat.

Opakuji to tady pravidelně a zopakuji to znovu - pokud nemáte absolutní finanční stabilitu, jakémukoliv investování se vyhněte. Nejde o povinnost ani samozřejmost, jde o jistý nadstandard, ke kterému se člověk může (ale nemusí) svým zacházením s financemi dopracovat.

2. Pravidelné investování vás štve či deptá a máte pocit, že byste potřebovali víc hotovosti pro sebe

Dokážu si představit, že odkládat každý měsíc rok co rok ze svých příjmů 10-20 % a ty investovat nemusí být způsob zhodnocování svých úspor, který si bude užívat úplně každý. Možná jste ani neztratili svou práci, ani nepřišli o výraznou část příjmů, ale zkrátka po letošním turbulentním roce pociťujete větší nejistotu a vlastně byste raději měli pro případ nouze víc peněz ve vlastní kapse než ve svém portfoliu.

Toto je opět zcela přirozená reakce a nelze ji rozhodně nikomu zazlívat. Pokud se vám dnes špatně spí, protože máte pocit, že nemáte k dispozici dostatek hotovosti, možná by krátkodobé omezení investování mohlo být řešením. Zvlášť pokud si uvědomujete, že jde primárně o emoční reakci.

Duševní zdraví už dnes (doufám) není žádný vtip a zrovna nedávno jsem ve svém okolí zažil hned dva případy osob, jež šly zkrátka psychicky absolutně do kolen, byť by to do nich ani dobří přátelé vůbec neřekli. Ono to tak asi je, že lidé, kteří to v sobě dusí nejdokonaleji, si v sobě během let nahromadí tak velký přetlak, že jeho následná exploze je v lepším případě dostane pod odborný dohled. A to se stalo i v těchto případech.

Chci tím v podstatě jen říct, že snažit se za každou cenu dodržovat nějakou tabulku v Excelu a svůj našponovaný budget, zatímco vás sžírá úzkost a psychicky se vážně necítíte nejlépe, je hloupost. Že takhle fungují všichni okolo by nemělo znamenat, že takhle budete za každou cenu fungovat i vy. Možná to neříkáme dost často, ale nad penězi existuje ještě jedna podstatnější priorita, a to je zdraví.

A i investování a spoření by mělo být něčím, co vás baví, naplňuje a co děláte s chutí. Lámat to přes koleno, zatímco se topíte ve stresu, může být stále teoreticky cesta k bohatství, ale rozhodně to není cesta k bohatému životu. Proto bych v takové situaci raději na prvním místě volil investici do vyřešení případných duševních problémů. A až poté začal řešit nějaké budování investičního portfolia.

Zrovna v těchto dnech je podle mě ideální chvíle pro rekapitulaci uplynulých 12 měsíců a toho, jak jste letošní rok zvládli nejen z pohledu peněz, ale i z pohledu psychiky. Všímám si, že hromada lidí si dnes prakticky vůbec nepřiznává, že se na nich karantény nějak podepsaly, byť nepochybně podepsaly a dokonce musely podepsat. Včasné přiznání si, že je něco špatně a bylo by vhodné začít to řešit, může přitom být cennější než ta nejlepší investice, kterou ve svém životě uděláte.

#osobnifinance #investovani #prijem #naklady #hotovost #sporeni #dusevnizdravi #stres #deprese #uzkost #priority #psychologie #emoce

Hodnocení: +58
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.