Při pohledu na Philadelphia Semiconductor Index, který letos přidal 50 %, je zjevné, že Intel ($INTC) letos rozhodně neměl na růžích ustláno. Otázkou nyní je, jestli letošní propad značí konec spolehlivého zhodnocení akcií, pohodlného růstu a jistých dividend/zpětného odkupu akcií, nebo jde jen o momentální škobrtnutí mimo kontrolu společnosti, z nějž se dokáže dostat.
Co všechno se pokazilo?
Intel vévodil celé dekády trhu s CPU díky tomu, že se držel "Moorova zákona", což je predikce spoluzakladatele společnosti Gordona Moora. Ten říká, že společnost by měla každé dva roky zdvojnásobit počet tranzistoru v procesoru při zachování stejné plochy. Tento zákon se stal základem pro byznys plán založený na dvouletých cyklech, který stojí za úspěchem Intelu v posledních 50 letech.
V prvním roku cyklu Intel vždy upraví procesor na menší velikost a následující rok dojde k jeho vylepšení při zachování stejné (z loňského roku) velikosti. Dodržovat Moorův zákon se však pro společnost postupem let stávalo stále náročnější, až se toto pravidlo v posledních letech s realitou nových čipů od Intelu zcela rozešlo.
Konec dodržování zásady svého spoluzakladatele znamenal, že Intel postupně v závodě o vytvoření co nejmenšího a zároveň nejefektivnějšího procesoru spadl za konkurenční TSMC ($TSM), což je dnes největší výrobce procesorů na světě. I tvůrci procesorů, kteří nedisponovali vlastní výrobou - včetně AMD ($) či od letošního roku nově i Apple ($AAPL) - tak skrz outsourcing k TSMC dokázali začít produkovat lepší procesory než Intel.
Od konce roku 2018 a skrz celý loňský rok měl Intel problémy s navýšením produkce svých novějších 10nm procesorů. Tyto komplikace zároveň narušily produkci 14nm procesorů, což vyústilo až v obrovský nedostatek procesorů pro výrobce počítačů. A zrovna v této nevhodné chvíli přišlo konkurenční AMD se svou novou generací procesorů Zen, které vyřešily místy problematickou výkonnost předchozích procesorů třídy Bulldozer.
Díky přesunu své produkce ke konkurenci AMD nebylo snížením produkce Intelu nijak zasaženo a řada výrobců počítačů se tak vrátila k používání jeho cenově výhodných procesorů. Mezi Q4 roku 2016 a rokem 2020 AMD více než zdvojnásobilo svůj podíl na trhu s procesory ze 17,8 na 38,4 %, zatímco tržní podíl Intelu za stejné období klesl z 82,2 na 61,6 %.
Tím ale bolestivé zprávy neskončily. Po 15 letech spolupráce se letos v červnu Apple rozhodl ukončit spolupráci s Intelem a nahradit od nynějška procesory ve svých počítačích Mac vlastními procesory. A už v červenci Intel zcela zaskočil své investory, když přiznal, že jeho nové 7nm procesory budou představeny oproti původnímu plánu zhruba s 12měsíčním zpožděním. To znamená, že nová generace procesorů od Intelu dorazí nejdříve v letech 2022 a 2023. Jen pro srovnání - TSMC již pro AMD a další tvůrce procesorů 7nm procesory dnes vyrábí a do roku 2022 s největší pravděpodobností začne produkovat i další generaci, tedy 3nm procesory.
Intel navzdory komplikacím roste, ale jak dlouho mu to vydrží?
Situace Intelu tak vypadá poměrně nezáviděníhodně. I přesto se ale společnosti nadále daří růst. Příjmy a zisk v loňském roce meziročně vzrostly o 2, respektive 6 %, přičemž pohromu na trhu s počítačovými procesory dokázal zalepit růst prodejů procesorů pro datová centra.
Za prvních 9 měsíců letošního roku pak jak příjmy, tak zisky Intelu vzrostly meziročně o 12 %. Čísla opět táhl zejména růst poptávky po procesorech do datových center, za kterou mohlo letošní zvýšené používání cloudu vzhledem k pandemii. Dočasného růstu poptávky se dočkaly i počítačové procesory, jelikož rozmach home office letos způsobil rovněž vyšší poptávku po osobních počítačích.
Analytici očekávají, že celoročně by příjmy Intelu měly vzrůst o 5 % a zisky zůstat na loňské úrovni. Pro příští rok pak predikce hovoří o propadu příjmů a zisků o 6, respektive 7 %, jak se ztráta za konkurenčním AMD a TSMC bude zvětšovat.
Na předpovědi analytiků je vždy dobré pohlížet se zdravou dávkou skepse, nicméně v tomto případě je vcelku jasné, jaká neštěstí a chyby Intel v poslední době postihly a jaké zřejmě budou mít na hospodářské výsledky v příštím roce dopad.
Pak je tady ještě otázka managementu. Pozici CEO před dvěma lety nečekaně opustil Brian Krzanich, kterého nahradil dosavadní CFO Bob Swan. Ten se od svého nástupu do funkce soustřeďuje zejména na snižování kapitálových nákladů společnosti, navýšení zpětného odkupu akcií a odklon od profitabilního byznysu okolo výroby paměťových procesorů NAND (procesory, jež jsou používány například v mobilních telefonech) či výroby modemů pro chytré telefony. Swan tyto prodeje okomentoval s tím, že Intelu poskytnou kapitál pro investice do jiných technologií, o které má větší zájem.
Jakožto bývalý CFO má nový CEO očividně peníze pod palcem a velmi pozorně se o ně zajímá. Na druhou stranu je nutno podotknout, že středobodem úspěchu v tomto byznysu nejsou peníze, ale vývoj a výroba nejlepších možných procesorů na světě. A z tohoto úhlu aktuálně víme pouze o dvou novinkách, které nyní Intel určitě vyvíjí - diskrétní grafické karty (GPU) a procesory pro automobilový průmysl. Otázkou je, zda tyto dva produkty dokáží vygenerovat dostatek příjmů na to, aby zalepily problémy na trhu s počítačovými procesory.
Buy the dip?
Akcie Intelu jsou aktuálně vzhledem ke svému historickému vývoji velmi levné (forward P/E 11). Společnost rovněž vyplácí dividendy s výnosem 2,6 %, na které za posledních 12 měsíců využila jen 27 % svého volného cash flow. To znamená dostatek prostoru nejen na jejich budoucí navýšení, ale i na investování do nových projektů.
Kupovat však aktuálně Intel jen kvůli dividendám bych neviděl jako rozumnou volbu, atraktivních dividendových akcií aktuálně na trhu není zrovna málo. Nikde však zároveň není řečeno, že Intel za opnou pilně pracuje na tom, aby své 7nm procesory dostal na trh rychleji, nebo přišel s nějakou novou technologickou inovací. Zároveň bych vzhledem k aktuálnímu stavu pandemie vsázel na to, že i v příštím roce bude z velké části ovlivňovat svět, což se odrazí jak na poptávce po cloudu, tak na poptávce po vybavení pro home office v IT segmentu - s tím, že velká část home office možností pro zaměstnance pravděpodobně zůstane aktivní i po konci pandemie.
Za sebe bych doporučil podívat se na vývoj cen akcií Intelu i z pohledu technické analýzy. Byť jsou aktuálně na trhu nesporně lepší výrobci procesorů (s citelně dražšími akciemi), stejně jako v případě Exxonu ($XOM) mám pocit, že letošní rok neznamená pro Intel konec definitivní konec dobrých let ani začátek těch špatných.
#investovani #akcie #intel #procesory #poptavka #technologie #vyvoj #design #konkurence #apple #pandemie #cloud #pc #homeoffice #management #buythedip
Jako počteníčko při vánočním cukroví je tento článek asi fajn, ale na autor @tomasdurcak na původní otázku z nadpisu „Má smysl využít propadu a levně ji nakoupit?“ odpověď ani svůj názor nedal!! Tak snad Warengo nejde cestou clickbaitu.
Dále bych očekával, že pokud autor @tomasdurcak chce podat historický a současný exkurs a trendy v oblasti mikročipů, tak že bude mít trochu větší přehled v této oblasti. Za mne bych rád přidal pár upřesnění, které můžou, ale taky i nemusí mít vliv na budoucí hodnotu akcií Intelu, jako například:
1. Pro zajímavost, Bob Swan už možná dlouho nebude CEO Intelu. Už nějakou dobu se spekuluje se o tom, že se již vybírá jeho nástupce.
2. „...Konec dodržování zásady svého spoluzakladatele znamenal, že Intel postupně v …“ - Moorov zákon není nějaký fyzikální zákon, kterého by se dalo nějak plánovitě držet nebo se rozhodnout ho nedržet. Je to jenom predikce z roku 1965 uskutečněná na základě historických pozorování. To, že ten „zákon/predikce“ vydržel doteď je i dílem manipulace s daty. https://en.wikipedia.org/wiki/Moore%27s_law
3. „…spadl za konkurenční TSMC ...“ - Neřekl bych, že TSMC je konkurent pro Intel. TSMC nenavrhuje žádné čipy, jenom je vyrábí pro ty společnosti co nemají svoje vlastní výrobní továrny, jako např. AMD (AMD kdysi taky vlastnila svoje továrny, ale musela je prodat – spin off na Global Foundries, což je přímý ikdyž méně úspěšný konkurent TSMC).
4. „...Od konce roku 2018 a skrz celý loňský rok měl Intel problémy s navýšením produkce svých novějších 10nm procesorů....“ Tyto problémy má Intel i nadále, ale problém navýšení produkce 10nm není to nejzásadnější. Jde o to, že výtěžnost 10nm technologie není dostatečná, čímž jsou čipy vznikající na této technologii velmi málo profitabilní a ještě je jich i málo. V jednu dobu dokonce Intel tvrdil, že přeskočí 10nm a jde rovno na 7nm. Nicméně u 7nm má taky zpoždění, takže Intel je nucen vyrábět své nejmodernější čipy na málo výtěžné 10nm technologii, případně na už dost zastaralé 14nm technologii.
5. TSMC dělá svojí práci nad očekávání velmi dobře a posledních pár let dokáže výrobcům chipů bez vlastních továren (tzv. fabless výrobci) nabídnout pokročilejší výrobní technologii, než má Intel ve svých továrnách. TSMC nabízí funkční 7nm technologii, kterou AMD reálně využívá a díky problémům Intelu s 10nm dokázala Intel předehnat v poměrech cena/výkon a výkon/spotřeba.
6. Apple svůj nový čip M1 v Macboocích i čip A14 v Iphone 12 dokonce vyrábí na 5nm technologii od TSMC. Ale tady je potřeba zdůraznit, že jde o tzv. ARM čipy, které jsou hodně specializovány a přizpůsobeny danému hardware a nejde o multipurpose „velké“ x86 čipy, které Intel a AMD dodává do Windowsáckých PC a notebooků.
7. „Apple rozhodl ukončit spolupráci s Intelem a nahradit od nynějška procesory ve svých počítačích Mac vlastními procesory“ – no a co? Produkce čipů pro Apple činila jenom zanedbatelnou část celkové produkce a tržeb Intelu. Spíše jde o maketingovou událost.
8. „...I přesto se ale společnosti nadále daří růst. Příjmy a zisk v loňském roce meziročně vzrostly o 2, respektive 6 %, přičemž pohromu na trhu s počítačovými procesory dokázal zalepit růst prodejů procesorů pro datová centra.....“ - Nevím odkud berete data, ale podle poslední kvartální správy:
a. 2020 Q3 Revenues down 4% yoy;
b. 2020 Q3 Gross margin down 5.7% yoy;
c. 2020 Q3 operating income down 22% yoy;
d. 2020 Q3 EPS down 25% yoy
e. 2020 Q3 Data Center Group down 7% yoy
f. Jediné co Intelu za 2020 Q3 narostlo je paradoxně PC centric Business, (tj. čipy do standardních Windowsáckých PC a notebooku) a to o celé 1% yoy, kdežto AMD narostlo v podobném segmentu o 31% yoy.
g. https://www.intc.com/financial-info/financial-results
9. „…mám pocit, že letošní rok neznamená pro Intel konec definitivní konec dobrých let ani začátek těch špatných.“ - Takže @tomasdurcak jaká je teda odpověď na Vaši otázku z nadpisu? Má smysl využít propadu a levně ji nakoupit nebo ne? Nebo to byl jenom hezký clickbait nadpis?
Jelikož jsem se z článku odpověď ani názor nedočetl, tak nabízím svůj názor – osobně si nemyslím, že se Intelu v 2021 povede lépe než v 2020, spíše to vidím na další pomalý ústup, a to z následujících důvodů:
a. Intel bude i v roce 2021 pozadu s technologii výroby čipů, čímž umožní AMD ještě větší tržní podíl v tomto segmentu.
b. Toto zpoždění se i ve veťší míře projeví i v ziskovějším segmentu čipů pro data centra (v porovnání se standardním notebook/PC segmentem), kde začíná mít AMD navrch se svými serverovými čipy EPYC.
c. Dále, v tomto serverovém segmentu začíná být dost natesno – Amazon už má druhu generaci vlastního ARM čipu pro servery/ cloud. Zda to bude gamechanger to se ještě uvidí, ale nevěští to nic dobré ani pro Intel ani pro AMD
d. Sázka na chipy pro automobilový průmysl může být fajn, ale určitě to nebude za pár měsíců. A na tomto poli je velmi aktivní nVidia s vlastními čipy pro použití v AI procesech.
e. Diskrétní grafické karty – tady má Intel už i člověka na správném místě – Raja Koduri, vede tuto „novou“ (on se o vlastní diskrétní graf karty Intel už v historii asi 2x pokusil, ale bezúspěšně) divizi zaměřenou na vývoj diskrétních karet od roku 2018. Předtím pracoval v AMD, kde v posledních pěti letech postavil z trosek na nohy divizi grafických karet AMD a přisel s produkty, které postupně nabírali na konkurenceschopnosti vůči nVidia. V roce 2020 už v Intelu představil novou grafickou kartu, která zatím v porovnaní s nVidia nebo AMD neoslnila. Je velmi pravděpodobné, že Koduri do budoucna asi přijde s něčím zajímavým, ale v 2021 to ještě nejspíš nebude.
@Kolemar Zdá se, že o Intelu víte víc a máte na něj jednoznačnější názor, díky za info. V podstatě bych se přiklonil k tomu, že dlouhodobě Intel spíš ne než ano, ale je to firma, od které bych minimálně nějakou "hail mary" ještě očekával. Jinak Warengo jde pouze takovým směrem, jakým jej nasměruje zdejší komunita, nikoliv jeden uživatel nebo jeden článek. ?
Diky za upresneni
@cernickyTomas Jinak drobná aktualizace, od prosince do března mi Intel udělal docela radost. :) Teď už jsem za postranní čárou a čekám, co bude dělat dál.
@tomasdurcak Gratulace ?
@Kolemar ? Pokud se sveze dostatečně nízko, jsem připraven dát mu další šanci.
Intel je na rozcestí. Zaspal dobu. Do čipů pro klasické počítače asi hned tak nezasáhne - zde vede AMD a tomu tvrdě šlape AAPL, který vyvíjí své vlastní procesory pro své počítače, Ipady atd. Pokud chce INTEL uspět, musí jít na hospodárnější čipy na tenké podkladové desce. To zatím nezvládá, ale jistě na tom intenzivně pracuje. Intel je společností ale stále velmi silnou. Osobně si myslím, že se prozatím odkloní spíše k čipům pro autonomní vozidla a automatizaci s robotizací, popř. ke cloudovým řešením, i když i zde je velmi zdatná konkurence v NVIDII a Amazonu, který má svůj skvělý procesor. A pokud vyvine nový procesor pro klasické počítače nebo notebooky, bude to muset být opravdu velmi výkonný a hospodárný procesor, aby porazil konkurenci a vrátil se v tomto segmentu na trh.
Skvělý článek
Intel jsem vzal za 48$ a pevně věřím, že se z toho vyhrabe. Je to trochu rizikové, ale na druhou stranu odmítám kupovat akcie, které mají PE128 :-) zase takový spekulant nejsem.
Docela zajímavé přečíst si o Intelu i od někoho kdo jen slepě neopakuje, že nákup intelu nedává logiku “když amd je přeci poslední tři roky jasně lepší”. Já nějaké akcie Intelu v portfoliu mám, ale těch negativních zpráv je letos moc, takže tyto hranice pro mě sice jsou tématem k zamyšlení, ale zatím ne k nákupu.
Nooo tady to nění nic nového :-D je tady vícero lidí, co mám v Intelu zainvestováno ?
@PatrikKudlacek mě na instagramu píše spousta lidí zprávy tipu: Bože ty jsi koupil, intel???, vždyť to nedává smysl, jsou pozadu úplně všude a amd je drtí. ATDJá vždy odpovídám, že před pár lety se o AMD psalo že je na umření a taky přežilo, takže za 3 roky může být na koni zase Intel, a navíc spousta lidí z retailu pořád vnímá Intel jako tu jedničku a radši koupí ntb nebo pc s intelem než totožný s AMD(vlastní zkušenost z brigády v elektru) a když se podíváme na velikost intelu a AMD, tak by při stejných výsledcích jako poslední dva roky trvalo AMD asi 20 let dohnat Intel ve velikosti.Za správnou cenu je dobrým nákupem podle mě každá společnost která za tu určitou cenu splňuje Investorovi požadavky na zisk ku riziku, např intel za 50$ bych teď určitě nakoupil ale intel za 44? už bych silně přemýšlel a Intel za 40$ bych pomalu nepřemýšlel :D(hodnoty jsem vzal teď jako příklad)