7 minut čtení

Tato velmi populární akcie má za sebou krutý rok. Má smysl využít propadu a levně ji nakoupit?

Kdo z vás nezná Intel? Hloupá otázka, co... nicméně dosavadní "maják stability" na poli technologických a polovodičových akcií má za sebou letos 21% propad a citelně za zbytkem segmentu zaostává. Kde je problém a je na místě nízké ceny využít?

Při pohledu na Philadelphia Semiconductor Index, který letos přidal 50 %, je zjevné, že Intel ($INTC) letos rozhodně neměl na růžích ustláno. Otázkou nyní je, jestli letošní propad značí konec spolehlivého zhodnocení akcií, pohodlného růstu a jistých dividend/zpětného odkupu akcií, nebo jde jen o momentální škobrtnutí mimo kontrolu společnosti, z nějž se dokáže dostat.

Co všechno se pokazilo?

Intel vévodil celé dekády trhu s CPU díky tomu, že se držel "Moorova zákona", což je predikce spoluzakladatele společnosti Gordona Moora. Ten říká, že společnost by měla každé dva roky zdvojnásobit počet tranzistoru v procesoru při zachování stejné plochy. Tento zákon se stal základem pro byznys plán založený na dvouletých cyklech, který stojí za úspěchem Intelu v posledních 50 letech.

V prvním roku cyklu Intel vždy upraví procesor na menší velikost a následující rok dojde k jeho vylepšení při zachování stejné (z loňského roku) velikosti. Dodržovat Moorův zákon se však pro společnost postupem let stávalo stále náročnější, až se toto pravidlo v posledních letech s realitou nových čipů od Intelu zcela rozešlo.

Konec dodržování zásady svého spoluzakladatele znamenal, že Intel postupně v závodě o vytvoření co nejmenšího a zároveň nejefektivnějšího procesoru spadl za konkurenční TSMC ($TSM), což je dnes největší výrobce procesorů na světě. I tvůrci procesorů, kteří nedisponovali vlastní výrobou - včetně AMD ($) či od letošního roku nově i Apple ($AAPL) - tak skrz outsourcing k TSMC dokázali začít produkovat lepší procesory než Intel.

Od konce roku 2018 a skrz celý loňský rok měl Intel problémy s navýšením produkce svých novějších 10nm procesorů. Tyto komplikace zároveň narušily produkci 14nm procesorů, což vyústilo až v obrovský nedostatek procesorů pro výrobce počítačů. A zrovna v této nevhodné chvíli přišlo konkurenční AMD se svou novou generací procesorů Zen, které vyřešily místy problematickou výkonnost předchozích procesorů třídy Bulldozer.

Díky přesunu své produkce ke konkurenci AMD nebylo snížením produkce Intelu nijak zasaženo a řada výrobců počítačů se tak vrátila k používání jeho cenově výhodných procesorů. Mezi Q4 roku 2016 a rokem 2020 AMD více než zdvojnásobilo svůj podíl na trhu s procesory ze 17,8 na 38,4 %, zatímco tržní podíl Intelu za stejné období klesl z 82,2 na 61,6 %.

Tím ale bolestivé zprávy neskončily. Po 15 letech spolupráce se letos v červnu Apple rozhodl ukončit spolupráci s Intelem a nahradit od nynějška procesory ve svých počítačích Mac vlastními procesory. A už v červenci Intel zcela zaskočil své investory, když přiznal, že jeho nové 7nm procesory budou představeny oproti původnímu plánu zhruba s 12měsíčním zpožděním. To znamená, že nová generace procesorů od Intelu dorazí nejdříve v letech 2022 a 2023. Jen pro srovnání - TSMC již pro AMD a další tvůrce procesorů 7nm procesory dnes vyrábí a do roku 2022 s největší pravděpodobností začne produkovat i další generaci, tedy 3nm procesory.

Intel navzdory komplikacím roste, ale jak dlouho mu to vydrží?

Situace Intelu tak vypadá poměrně nezáviděníhodně. I přesto se ale společnosti nadále daří růst. Příjmy a zisk v loňském roce meziročně vzrostly o 2, respektive 6 %, přičemž pohromu na trhu s počítačovými procesory dokázal zalepit růst prodejů procesorů pro datová centra.

Za prvních 9 měsíců letošního roku pak jak příjmy, tak zisky Intelu vzrostly meziročně o 12 %. Čísla opět táhl zejména růst poptávky po procesorech do datových center, za kterou mohlo letošní zvýšené používání cloudu vzhledem k pandemii. Dočasného růstu poptávky se dočkaly i počítačové procesory, jelikož rozmach home office letos způsobil rovněž vyšší poptávku po osobních počítačích.

Analytici očekávají, že celoročně by příjmy Intelu měly vzrůst o 5 % a zisky zůstat na loňské úrovni. Pro příští rok pak predikce hovoří o propadu příjmů a zisků o 6, respektive 7 %, jak se ztráta za konkurenčním AMD a TSMC bude zvětšovat.

Letošní vývoj akcií Intelu; Zdroj: Tradingview

Na předpovědi analytiků je vždy dobré pohlížet se zdravou dávkou skepse, nicméně v tomto případě je vcelku jasné, jaká neštěstí a chyby Intel v poslední době postihly a jaké zřejmě budou mít na hospodářské výsledky v příštím roce dopad

Pak je tady ještě otázka managementu. Pozici CEO před dvěma lety nečekaně opustil Brian Krzanich, kterého nahradil dosavadní CFO Bob Swan. Ten se od svého nástupu do funkce soustřeďuje zejména na snižování kapitálových nákladů společnosti, navýšení zpětného odkupu akcií a odklon od profitabilního byznysu okolo výroby paměťových procesorů NAND (procesory, jež jsou používány například v mobilních telefonech) či výroby modemů pro chytré telefony. Swan tyto prodeje okomentoval s tím, že Intelu poskytnou kapitál pro investice do jiných technologií, o které má větší zájem.

Jakožto bývalý CFO má nový CEO očividně peníze pod palcem a velmi pozorně se o ně zajímá. Na druhou stranu je nutno podotknout, že středobodem úspěchu v tomto byznysu nejsou peníze, ale vývoj a výroba nejlepších možných procesorů na světě. A z tohoto úhlu aktuálně víme pouze o dvou novinkách, které nyní Intel určitě vyvíjí - diskrétní grafické karty (GPU) a procesory pro automobilový průmysl. Otázkou je, zda tyto dva produkty dokáží vygenerovat dostatek příjmů na to, aby zalepily problémy na trhu s počítačovými procesory.

Buy the dip?

Akcie Intelu jsou aktuálně vzhledem ke svému historickému vývoji velmi levné (forward P/E 11). Společnost rovněž vyplácí dividendy s výnosem 2,6 %, na které za posledních 12 měsíců využila jen 27 % svého volného cash flow. To znamená dostatek prostoru nejen na jejich budoucí navýšení, ale i na investování do nových projektů.

Kupovat však aktuálně Intel jen kvůli dividendám bych neviděl jako rozumnou volbu, atraktivních dividendových akcií aktuálně na trhu není zrovna málo. Nikde však zároveň není řečeno, že Intel za opnou pilně pracuje na tom, aby své 7nm procesory dostal na trh rychleji, nebo přišel s nějakou novou technologickou inovací. Zároveň bych vzhledem k aktuálnímu stavu pandemie vsázel na to, že i v příštím roce bude z velké části ovlivňovat svět, což se odrazí jak na poptávce po cloudu, tak na poptávce po vybavení pro home office v IT segmentu - s tím, že velká část home office možností pro zaměstnance pravděpodobně zůstane aktivní i po konci pandemie.

Za sebe bych doporučil podívat se na vývoj cen akcií Intelu i z pohledu technické analýzy. Byť jsou aktuálně na trhu nesporně lepší výrobci procesorů (s citelně dražšími akciemi), stejně jako v případě Exxonu ($XOM) mám pocit, že letošní rok neznamená pro Intel konec definitivní konec dobrých let ani začátek těch špatných.

#investovani #akcie #intel #procesory #poptavka #technologie #vyvoj #design #konkurence #apple #pandemie #cloud #pc #homeoffice #management #buythedip