08.10.2019 3 minuty čtení

"Bitcoin je k ničemu." Mark Cuban by místo kryptoměny raději nakoupil banány, prý jsou užitečnější

Mark Cuban nikdy nebyl byznysmenem, který by měl problém říct naplno, co si myslí. Potvrzuje to nejen při svých televizních vystoupeních, ale i mimo ně. Nyní dostal otázku na kryptoměny a tak všem rychle připomněl, jaká rizika s sebou nesou.

"Raději bych měl banány než bitcoin", odpověděl #Cuban během YouTube Q&A, které dělal ve spolupráci s #Wired. "Banány můžu aspoň sníst - bitcoin, tak úplně ne," řekl Cuban.

Ve své odpovědi na otázku, proč "nesnáší kryptoměny", Cuban #bitcoin přirovnal k baseballovým kartičkám, komiksům nebo umění, které rovněž nemají "vnitřní hodnotu" a jejich hodnota je pouze tolik, kolik je za ně někdo druhý ochoten zaplatit. Investor rovněž poznamenal, že s baseballovou kartičkou a uměním toho můžete dělat víc než s kryptoměnami (třeba se kochat jejich vizuální stránkou).

"Kryptoměny jsou pro 99 % populace příliš komplikované. Dáte si je do nějakého zařízení? Nebo si je vytisknete? Jak je uchráníte před hackery? Na kterou službu se spolehnout?"

Cuban následně zdůraznil, že není proti kryptoměnám nijak vysazený, ale myslí si, že lidé by s nimi měli být opatrní. Aby svůj názor přiblížil, přirovnal #kryptomeny ještě ke zlatu: "Zlato je náboženství. Lidé, které zajímá jen #zlato, vám budou pořád tvrdit, že se blíží hrozná deprese, všechno jde vše rychle k čertu a že když budete vlastnit zlato, budete v pohodě - ne nebudete!"

Úspěšný podnikatel a investor již před nástrahami kryptoměn varoval v minulosti. V červenci zkritizoval také snahu Facebooku vytvořit svou vlastní kryptoměnu:

"Nejsem fanoušek toho, co tady zkoušejí dělat," řekl Cuban o kryptoměně Facebooku s názvem #Libra. "Podle mě je to velká chyba."

Dále vysvětlil, jaký dopad by mohla mít na globálních trzích, kde chybí regulační úřady či vládní stabilita:

"Myslím si, že globálně a v zemích, kde chybí příslušné zákony, nebo dostatečná vládní stabilita, nebo měnová stabilita, může taková kryptoměna být nebezpečná."

I přes své poznámky již Cuban v minulosti investoval do několika byznysů postavených na kryptoměnách a blockchainu, včetně sázkařské platformy Unikrn přijímající kryptoměny nebo investičního fondu zaměřujícího se pouze na investice do krypto-byznysu. V říjnu 2017 v interview přiznal, že sám rovněž vlastní bitcoin.

"Pokud jste opravdu dobrodružní a chcete zkusit hodit Hail Mary, můžete vzít 10 % [svých úspor] a dát je do bitcoinu nebo etherea. Pokud tak ale učiníte, smiřte se s tím, že už jste o ty peníze přišli."

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.