25.09.2020 6 minut čtení

Co ukazuje skandál Nikoly? Že tradiční automobilky jako GM udělají pro dohnání Tesly doslova cokoliv

Každá zavedená automobilka na světě má aktuálně jasný cíl - dohnat v segmentu EV Teslu. Ať už kvůli dobrému postavení na budoucím trhu, nebo aby si taky na burze užila trochu toho euforického růstu. A někteří jsou pro to ochotni udělat cokoliv.

Dělat z Tesly nějakého automobilového giganta, který pošle všechny ostatní velké automobilky domů, je nesmysl. Dle Cox Automotive ovládala v loňském roce Tesla jen 1,13 % trhu. To ale neznamená, že automobilky jako Ford, Honda nebo Toyota neúnavně nepracují na tom, aby se Tesle vyrovnaly v něčem, co je možná ještě o trošku důležitější - v technologiích.

Z toho, co aktuálně víme, se Muskovi aktuálně daří držet se stále na čele. Během Battery Day tento týden sice neoznámil žádnou šílenou revoluci, ale nastínil, jak se jeho automobilka v nejbližších letech hodlá díky inovacím stát výrazně efektivnějším výrobcem a nabídnout ve svých vozech vyšší dojezd.

Klíčovým oznámením byl plán zkonstruovat dostupný elektromobil Tesla s cenovkou 25 000 dolarů, jež bude mít plnou podporu autopilota značky. Taková cena by přirozeně učinila elektromobil pro běžnou populaci mnohem dostupnější. Nejlevnější Tesla - Model 3 - je dnes v USA k dispozici za 37 990 dolarů.

Byť mají zavedené automobilky větší výrobní kapacity a nastavené procesy, rozhodně dnes nemohou mít v závodě s urputným Muskem nohy na stole. Zvlášť, když se ukazuje, že dostat k lidem nový elektromobil zřejmě nebude jenom o tom plácnout do auta elektromotor a pár baterií.

Ford se původně ve svých EV snahách spojil se startupem Rivian, s nímž chtěl dát dohromady elektrické SUV Lincoln. Z těchto plánů již však sešlo. Místo toho má automobilka v plánu ještě letos uvést do prodeje elektrickou verzi svého tradičního Mustangu.

Honda se na americkém trhu pro změnu pokoušela prorazit se svým elektromobilem Clarity. Jenže dojezd 140 kilometrů opravdu nebyl příliš velkým lákadlem, a tak značka letos na jaře oznámila, že kvůli slabým prodejům jej z nabídky stahuje.

Posledním, kdo se pokusil do EV segmentu skočit skrz spolupráci se značkou orientující se od svého počátku primárně na elektromobily, byla General Motors. Ta uzavřela s automobilkou Nikola na první pohled trestuhodně nevýhodné strategické partnerství. A co víc, krátce poté medii otřásly obvinění ze strany shortovací firmy Hindenburg, jež stručně řečeno řekla: "Nikola je banda ulhaných podvodníků."

V rámci zmíněného partnerství by GM v Nikole získalo 11% podíl v hodnotě zhruba 2 miliard dolarů. Na oplátku měla zavedená americká automobilka startupu dodat své vlastní vodíkové palivové články a baterie. Ve výsledku tak Nikola na stůl přinesla jen skořápku a interiér svého doposud neexistujícího pick-upu Badger - a vlastně nic dalšího - zatímco klíčovou technologii pohonu bylo ochotno bez řečí dodat GM.

Spolupráce byla oznámena 8. září a pouhé dva dny poté na scénu vtrhl Hindenburg, jehož článek hodil doprostřed křehké bubliny jménem Nikola nefalšovanou bombu. Důkazem budiž, že akcie automobilky od té doby na burze ztratily již přes 50 %.

Autoři obvinění, kteří přiznali, že drží na Nikole prodejní pozici, tvrdí, že mají jasné důkazy podvodů, jichž se startup měl dopustit. Hindenburg zmiňuje například nechvalné video, jež ukazuje, jak je tahač Nikola puštěn z kopce místo toho, aby se dokázal dát do pohybu pomocí vlastního (zřejmě neexistujícího) pohybu. K tomuto kiksu už se Nikola přiznala:

Dalším důkazem má být tisková konference, kde byly prezentovány údajně plně funkční vozidla Nikola, jež však měly být napájeny elektrickými kabely nataženými pod pódiem.

 

Nikola se zpočátku proti těmto nařčením ohradila a označila je za "lživé a pomluvné". Jenže ani ne dva týdny od jejich zveřejnění odstoupil ze své funkce zakladatel a dosavadní CEO značky Trevor Milton, což obhajobě Nikoly na důvěryhodnosti rozhodně nepřidalo.

Do vyšetřování Nikoly už se navíc podle všeho pustila jak Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), tak Ministerstvo spravedlnosti. Soudě podle všech těchto skutečností to vypadá, že Hindenburg si svá obvinění zřejmě tak úplně z prstu nevycucal.

Celá tahle blamáž však nyní vrhá špatné světlo i na General Motors. Po zveřejnění obvinění na adresu Nikoly se automobilový gigant rozhodl "držet basu" a prohlásil, že si budoucího partnera před uzavřením dohody "dostatečně prověřil". Nyní to ale vypadá, že se na to spíš vykašlal a šel v první řadě po šanci dostat se blíž do centra EV dění.

GM zatím z dohody necouvlo a naopak nyní potvrdilo, že partnerství i nadále platí a bude uvedeno do praxe.

General Motors tak, více či méně, získalo přístup ke společnosti, jejíž název je stejně jako ten Tesly inspirován jménem slavného elektrického inženýra Nikoly Tesly. Dále mu z partnerství kápnou daňové úlevy, díky kterým bude automobilka moci zákazníkům nabídnout, aby si z prodaných elektromobilů na daních odepsali až 7500 dolarů. 

GM aktuálně žádné úlevy nemá, neboť ty na prodej 200 000 plug-in vozidel již vyčerpalo, což není ideální, jelikož dnes zákazníkům nemůže nabídnout tak atraktivní ceny jako někteří konkurenti.

Kromě názvu, daňových úlev a slušného bolehlavu může GM zároveň využít pick-up Nikoly Badger k tomu, aby v praxi demonstrovalo, jak funguje jeho vlastní technologie palivových článků, což bude nepochybně cennou zkušeností i cenným PR.

Více než cokoliv jiného ale celé tohle partnerství ve světle nových odhalení ze skříně Nikoly ukazuje, jak zoufale se dnes velké automobilky jako GM snaží přiblížit technologickému standardu Tesly - zejména jejím bateriím.

Tesla se sice nemůže rovnat s výrobními kapacitami General Motors, Toyoty nebo Volkswagenu, ale investory tato skutečnost (zatím) očividně příliš netrápí. Akcie z lednových 86 dolarů dokázaly vyskočit až na aktuálních 400 dolarů, a to navzdory srpnovému splitu akcií v poměru 5:1.

Kdepak, říkejte si o Elonu Muskovi a jeho naivních vizích, za vlasy přitažených slibech a podivných či místy urážlivých tweetech, co chcete. Nemůžete mu totiž upřít, že jeho firma dokázala tradiční automobilky učinit vzhledem ke své neschopnosti dosáhnout technologicky na Teslu tak frustrovanými, že jsou dnes ochotny spojit síly asi téměř s kýmkoliv, kdo jim slíbí nové technologie a dá jim aspoň teoretickou šanci Muska předběhnout.

#Nikola #Tesla #GeneralMotors #GM #automobilky #ev #elektromobily #hindenburg #bublina #podvod #technologie #akcie #glosa

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.