4 minuty čtení

Jeden snadný investiční krok, který vám může uspořených 300 Kč měsíčně do důchodu zhodnotit na půl milionu!

Spořit si z příjmů bokem nějakou finanční částku není žádná samozřejmost - zvlášť, když žádný závratné příjmy na váš účet nepřitékají. Pokud však do spořící rovnice dosadíte i investování, můžete slušného bohatství dosáhnout i bez závratného spoření.

Loňský průzkum společnosti MetLife zjistil, že zhruba polovina všech českých zaměstnanců z pohledu financí žije "od výplaty k výplatě". Že nemají žádné úspory ani aktivní spoření, v průzkumu loni přiznalo 49 % dotázaných.

Za tímto neslavným výsledkem může být i přesvědčení, že odkládat měsíčně třeba jen pár set korun vlastně nemá až takový smysl. A proč je tedy rovnou taky neutratit, když další mzda už je na cestě.

Faktem je, že odkládat si měsíčně třeba 500 Kč do obálky z vás žádného boháče zřejmě neudělá. Za 5 let budete mít v obálce 30 000 Kč. Při takové matematice je velmi snadné spadnout do mentální pasti, že když toho moc neušetříte, je vlastně vcelku zbytečné vůbec se o nějaké spoření pokoušet.

Poslední data Českého statistického úřadu z letošního 2. čtvrtletí říkají, že medián tuzemských mezd činí 29 123 Kč. Řekněme, že byste z této částky dokázali měsíčně odkládat zhruba 10 %, tedy řekněme 3000 Kč. To nejsou malé peníze, ale zároveň při smysluplném utrácení nejde o nereálnou záležitost.

Pokud byste se do spoření 3000 Kč měsíčně pustili ve věku 31 let s tím, že budete pravidelně investovat do akcií, případně do ETF, není rovněž rozhodně nereálné, že by se vám podařilo ročně dosahovat průměrného zhodnocení cca okolo 7 %. (Ve srovnání se základními investičními produkty, jako jsou termínované vklady či podílové fondy, jde samozřejmě o nadstandardní zhodnocení, ale na akciových trzích to rozhodně není nic nereálného.)

Za výše zmíněných podmínek byste si v 65 letech mohli z investičního účtu na penzi vytáhnout 4 617 315 Kč. Aneb kouzlo složeného úročení v praxi. 

To ale není vše. Krásou investování rovněž je, že i na první pohled nepatrná změna, i jediné procento dokáže z dlouhodobého pohledu s vaším jměním hotové divy. Pokud byste se rozhodli utáhnout si opasek ještě víc a dokázali měsíčně na investiční účet dát jen o jediné procento ze svého příjmu víc (tedy 3300 Kč), váš celkový naspořený zisk v 65 letech by za stejných podmínke rázem narostl na 5 079 047 Kč. Jednoprocentní rozdíl na začátku tak vytvořil rozdíl v celkové hodnotě na konci rozdíl 461 732 Kč.

Jen pro představu: Navýšení spořené částky z průměrné mzdy o 5 % se po 34 letech spoření a ročním zhodnocení 7 % rovná rozdílu v celkové hodnotě úspor ve výši 2 308 658 Kč!

A byť 461 732 Kč je samo o sobě poměrně hezký investiční zisk navíc, existuje dost slušná šance, že se vám nakonec podaří našetřit ještě mnohem víc, aniž byste pro to museli hnout prstem. Celý tento výpočet totiž předpokládá, že se vám mezi 31. a 65. věkem života nepodaří dosáhnout zvýšení svých příjmů, což je velmi nepravděpodobné.

Vaše mzda by spíš s postupujícím věkem měla přirozeně růst (společně s kariérním posunem), což znamená, že by čistě teoreticky mohla o další procenta vzrůst i vámi odkládaná částka, pokud se rozhodnete nijak nenavýšit svou životní úroveň. 

Avšak i když se budete nadále držet 10-11 %, odkládaná částka s každým navýšením příjmů přirozeně poroste. A jak jsme si ukázali, i pouhých pár set korun navíc dokáže vaše úspory dlouhodobě navýšit o téměř půl milionu korun.

Peníze jsou aktuálně pro celou řadu lidí nejen v České republice nedostatkové a choulostivé zboží, což znamená, že šetření na penzi může být mnohem náročnější než v uplynulých letech. Avšak i když si nemůžete dovolit odkládat měsíčně několik tisícovek, každá koruna se počítá. I ono jedno jediné procento v hodnotě 300 Kč měsíčně vám dokáže do důchodu celkové jmění zásadním způsobem navýšit a 461 732 Kč je za všech okolností víc, než nulové spoření a nulový polštář na penzi.

#osobnifinance #sporeni #investovani #urok #prumernezhodnoceni #mzda #prijmy #median #slozeneuroceni #penze #finance

Hodnocení: +64
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.