4 minuty čtení

Chcete snížit riziko amerických akcií? Zvyšte úroveň diverzifikace!

Situace na americkém trhu je přinejmenším nejistá, proto není na škodu rozdělit své portfolio do různých kontinentů. Oblast energetiky je považována za celkem stabilní odvětví s nižším rizikem. A jaké jsou možnosti u našich západních sousedů?

V minulém roce proběhla na evropském energetickém trhu velká rošáda mezi společnostmi RWE a E.ON. Společnosti si rozdělili aktiva během akvizice společnosti innogy a zároveň si přesunuli některá aktiva mezi sebou. Tím rozdělili německý energetický trh na dvě části. 

Jako první E.ON, který dominuje v sektoru distribuce a v prodeji koncovým zákazníkům a jako druhý RWE, který dominuje ve výrobě obnovitelných zdrojů. Společnost RWE jako minoritní akcionář společnosti innogy přenechala větší část aktiv společnosti E.ON. Výměnou získala aktiva obnovitelných zdrojů od společnosti E.ON. Tento přesun byl ještě podpořen hotovostí ze strany RWE ve výši 1,5 mld. EUR. Schematicky znázorněno na obrázku níže.

Schematicky znázorněn přesun aktiv, zdroj: https://www.peak.cz

 

Díky celé transakci se RWE stala třetím největším hráčem v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Evropě.

1) italský Enel

2) španělská Iberdrola

3) německý RWE

Zatímco E.ON se stal přednostním distributorem a prodejcem. Německému distributorovi se podařilo ještě téhož roku 2019 zvýšit obrat o 40% oproti roku 2018 a zisk o 10%. Provozní zisk zvyšuje i v tomto roce (25% yoy), ovšem nezapomínejme, že došlo k výraznému nabytí aktiv. S tímto procesem se pojí i zadlužení společnosti, díky kterému se v rámci akvizice společnosti innogy zdvojnásobilo a je velmi vysoké. Společnost své cíle do roku 2022 drží včetně dividendové politiky. Průměrně plánuje vyplatit 5% svým akcionářům až do roku 2022. Letos proběhla výplata dividendy 29.5. ve výši 5,04%. Dluh společnosti se letos ještě prohloubil vydáním dluhopisů a vyplacením akcionářů. No což, první vyplatí sobě a pak přijdou na řadu závazky, to už jsem někde četl.

Druhá zmiňovaná RWE hlásí uspokojivé zisky díky hladu po zelené energii. Společnost letos navýšila kapacity obnovitelných zdrojů o 500 MW a dalších 800 MW dobuduje v posledním kvartálu. Tím se přiblíží svému cíli navyšovat roční kapacitu obnovitelných zdrojů o 1,5 GW až na 13 GW instalované kapacity do roku 2022. Objem vyrobené energie z obnovitelných zdrojů vzrostl na 17,1 TWh z 6,1 TWh před rokem. Ukazatel EBITDA se ve stejném období z obnovitelných zdrojů zdvojnásobil na 1 mld. EUR a tvoří již polovinu celkové EBITDA společnosti RWE. Výhled do konce roku mezi 2,7 a 3,0 mld. EUR.

Nyní máme vedle sebe dvě celkem stabilní akciové společnosti s potenciálem růstu. 

-> E.ON se zaměřením na distribuci a prodej koncovým zákazníkům

-> RWE, třetí největší dodavatele obnovitelné energie v Evropě

Akcie E.ONu se prodávají za třetinovou cenu oproti RWE. Nižší poptávka v současné situaci určitě E.ONu nepřispává. Klaním se k nákupu.

Akcie společnosti E.ON k 18.11.2020, zdroj: Google finance
Doporučení makléřů k 18.11.2020, zdroj: Fio

 

Tržní ukazatele E.ON k 18.11.2020 (zdroj:XTB)

Čistá zisková marže1,22%
EPS0,67
P/E19,99
P/B5,48
Dluh k vlastnímu kapitálu302,56%

Pokud nevíte co tržní ukazatele znamenají, klikněte zde: #trzniinformace

Společnost RWE vykazuje v letošním roce příjemné zisky i přes nepřízeň pandemie. Což je konec konců vidět i na následujícím grafu. Společnost je velmi málo zadlužená a ukazuje potenciál růstu v oblasti obnovitelných zdrojů. Také se klaním k nákupu.

Akcie společnosti RWE k 18.11.2020, zdroj: Google finance
Doporučení makléřů k 18.11.2020, zdroj: Fio

Tržní ukazatele RWE k 18.11.2020 (zdroj:XTB)

Čistá zisková marže-10.4%
EPS-1.13
P/E28,55
P/B1,17
Dluh k vlastnímu kapitálu23,15%

Pokud nevíte co tržní ukazatele znamenají, klikněte zde: #trzniinformace

Nezapomeňte na daň a komisní poplatky.

V obou případech se jedná o německé #akcie s výplatou #dividendy. Dividenda podléhá německému zdanění 26,375 %. Následně lze zažádat o vyplacení rozdílu (11,375%) oproti české dani 15%. Zkušenost s tím nemám ale píše se, že se to vyplatí jen při velkých objemech. :)

Komisní poplatky Fio za obchodování na burze XETRA je 0,15 % z objemu obchodu, min. 9,95 EUR. U XTB bez komise, pouze poplatek  0,5% za konverzi měny.

A jak to vidíte vy? Určitě napište dolů do komentářů. :)

                         #akciovytrh #investovani #akciovetipy #burza #trh 

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super přehled, díky, je potřeba přestat pořád koukat jen za oceán :))

    0
  • Já dal přednost ČEZu. Ve srovnání tady se zahraničními konkurenty (byl v době mého nákupu) podstatně levnější. Nicméně podstatný faktorem bylo také danění dividendy, což je u těch českých akcií prostě jednodušší... 

    0
    • Souhlas, taky myslím, že dobrá volba. Daň to trochu komplikuje, to je pravda. Asi víte, rozprodej aktiv ČEZu přinese v příštím roce vyšší dividendu. :)

      0
    • @DavidFenderl aano :-) ..dneska to zaznělo i ve videu, které sdílel @IW 

      0
    • @PatrikKudlacek Taky jsem viděl rozhovor s akcionáře ČEZu a ještě jsem četl jeden dost negativní komentář k počínání. Z krátkodobého hlediska jednoho roka, pokud jste nakoupil před informací o mimořádné dividendě, jste určitě neprohloupil. ? No ale z dlouhodobého, rozprodej aktiv, management, no nic moc. Další je výstavba jaderné elektrárny Dukovany, projekt na hodně dlouhou dobu. Získáme asi víc energetickou soběstačnost než zisky. A taky se to může během stavby pěkně protáhnout a prodražit. No jsem na to sám zvědav. ?

      0
    • @DavidFenderl začátkem října jsem nakupoval... ? ..víte, co já ani nějak nepotřebuju, aby rostla hodnota akcie. Pokud budou vyplácet dividendu ? 

      0