Japonský konglomerát a investiční firma se zdánlivě nekonečným kapitálem SoftBank nepřestává udivovat. Loni jsme přihlíželi tomu, jak společnost na konci loňského roku inkasovala čistou ztrátu 6,5 miliardy dolarů, a to zejména díky svým investicím do Uberu, WeWork či Oyo. Šlo o první kvartální ztrátu za posledních 14 let.
Masajoši Son očividně aktuálně kalkuluje s poměrně jednoduchou investiční tézí: Nalít do zajímavé společnosti s potenciálem tak enormní množství kapitálu, aby veškerou konkurenci rychle zadupala do země, vytvořit na trhu ideálně monopol, dostat ji co nejdříve na burzu a vydělat na růstu akcií.
Jenže ono to není tak snadné a příklady bídné výkonnosti Uberu, jež se i téměř rok a půl po IPO obchoduje více méně stále ve stejném cenovém rozpětí, a kolapsu podvodné WeWork ještě před samotným IPO to jasně ukazují.
Ale co už, 6,5 miliardy jsou pro SoftBank relativně malé peníze, Son se všem omluvil za svůj špatný odhad těchto investic a slíbil investorům, že od teď už bude jenom lépe.
Letošní pandemie udělala z akciových trhů hlavní investiční mainstream, který se řeší pořád a všude. Neuvěřitelné růsty akcií Tesly i řady dalších technologických společností lákají na trh stále další a další nováčky. Rapidní růst technologií upoutal pozornost i v SoftBank a Son zřejmě ucítil šanci, jak se na všeobecném růstu svézt a uzmout si pár miliard zisku na zažehlení loňských přešlapů.
A tak letos založil novou odnož SoftBank s názvem SB Northstar, která se zaměřuje primárně na obchodování na akciových trzích, konkrétně na intradenní obchodování amerických technologických akcií.
Dceřiná firma byla držena v tajnosti až do září, kdy Financial Times odhalily, že to byl právě Northstar, kdo během léta za miliardy dolarů přifukoval skrz opce celou řadu technologických akcií a byl onou hledanou "velrybou Nasdaqu". List tehdy zároveň napsal, že investiční společnost během několika prvních měsíců svého fungování dokázala vykázat zisk 4 miliard dolarů.
Sonova burzovní odnož měla jen do konce září celkem nakoupit akcie technologických gigantů za téměř 17 miliard dolarů (!) a za další 3,4 miliardy přihodit ještě řadu akciových derivátů (zřejmě převážně opcí).
No a nyní se na veřejnost dostalo první oficiální vysvědčení: Northstar je aktuálně ve ztrátě 3,7 miliardy dolarů. Zatímco některé nákupní pozice jsou díky růstu technologických akcií v zisku, portfoliu zlomily vaz prodejní pozice.
A nikoho by to ve skutečnosti nemělo překvapovat. Son se totiž očividně tak moc snaží o nějakou pozitivní změnu, že letos ve skutečnosti seká de facto stejně hloupé investiční chyby jako ti zmínění nováčci:
1) Krátkodobé investování do veřejných firem není jeho parketa.
Masajoši Son svých největších investičních úspěchu vždy dosahoval skrz dlouhodobé zisky a dlouhodobé růstové trendy. Jeho slavný Vision Fund se zaměřuje výhradně na investování do soukromých technologických společností.
Z toho také vyplývá, na jakém trhu může nejlépe využít své zkušenosti a nejvíc z nich profitovat. Místo toho se však rozhodl pokusit se bokem vrhnout do přesného opaku své léta budované specializace - do krátkodobého investování do veřejně obchodovaných technologických společností, a to navíc rovnou ve velkém stylu a s masivním kapitálem.
2) Na burzu se pravděpodobně vrhnul jen kvůli bombastickým titulkům.
A najednou, zrovna letos po ostudné loňské ztrátě se rozhodl, že je načase nalít miliardy dolarů do aktiv, kterých se doposud nikdy nedotkl. Son tak vlastně nevymyslel žádnou zajímavou investiční strategii, jež by vykazovala jakýkoliv zajímavý "edge" nad ostatními. Stejně jako si někdo založil účet na Robin Hoodu a začal nakupovat technologické akcie a opce, pustili se do identických úkonů obchodníci Northstaru, které mimo jiné pomáhá vybírat a schvalovat i Son osobně.
Kde je nějaká tržní výhoda? Kde je nějaká kreativita? Nikde, SoftBank se uchýlil ke své tradiční strategii - hodit směrem, z kterého očekává zisk, astronomickou hromadu peněz a čekat zázrak. A tak se po pár měsících dočkal dalšího nevalného výsledku. Do jisté míry kopíruje hloupý přístup začátečníků, kterým se rovněž na začátku může dařit, když vše roste, ale dříve či později je špatná strategie dožene a ztráty se začnou kupit.
3) Vědomé ignorování zásadních tržních trendů.
Jak už bylo řečeno, největšími tahouny ztrát jsou aktuálně pro Northstar její short pozice sázející a propad konkrétních akcií. Nevím, jestli mají tamní obchodníci ambici zopakovat letošní Ackmanovu historickou spekulaci na pokles trhu, ale pokud ano, jsou extrémně naivní. I sám Ackman ostatně nedávno prohlásil, že jeho sázka na kolapsy společností již v dnešním tržním prostředí nemůže fungovat.
Do trhů totiž ve velkém lije horem i spodem peníze Fed, v USA se spekuluje o dalším ekonomickém stimulu a spíš než na pokraji kolapsu se většina společností (zejména v technologickém sektoru) nachází na pokraji nových historických maxim.
Jít za takových podmínek proti trhu se už letos nevyplatilo zatraceně velkému množství spekulantů. A je trochu bizarní, že zrovna Son takovéto vysoce rizikové zacházení s kapitálem nemá problém dopustit.
4) Zbytečné zneklidňování klíčových investorů.
Není proto vůbec divu, že Sonovo rozhodnutí vrhnout se do vod veřejně obchodovaných akcií nenechalo klidnými řadu investorů. Ti přirozeně vnímají investiční styl Northstaru jako na poměry SoftBank nadstandardně rizikový a aktuální ztráta jim rozhodně na optimismu nepřidala. Některým se nepochybně vybavily ztráty, které loni inkasovali zejména na WeWork a mají oprávněné obavy, že by se nějaký pesimistický scénář mohl opakovat.
Nejhlasitěji se v reakci již na samotný vznik Northstaru ozval hedgeový fond Elliot Management, který SoftBank pomohl letos na jaře vzpamatovat se z rapidního poklesu akcií kvůli pandemii. Manažeři fondu nyní opět vyjádřili své obavy z toho, že se Son snaží za každou cenu vrhat miliardy dolarů do technologických spekulací.
Nejenže SoftBank vyzvali k tomu, aby se místo rizikových investic raději pokusila zachovat v rámci investiční strategie disciplínu, ale zároveň ve svém portfoliu z obav o osud Northstaru dokonce vytvořili pomocí opcí cílený hedge vůči pozicím Northstaru. Pokud by tedy aktuální spekulace Sonovy obchodní odnože selhaly, fond Elliott by ztráty do jisté míry zisky na opcích vyrovnal.
Jistě si však dokážete představit, jaká míra důvěry musí mezi fondem, jež si postupně v SoftBank vybudoval nemalý akciový podíl, a Masajoši Sonem panuje. Když si jeden z vašich hlavních investorů na trhu cíleně buduje hedge vůči vaší investici, znamená to jediné - nedůvěřuje vám a kompletní selhání považuje za velmi reálné riziko.
----
Osobně jsem zvědav, jak se Masajoši Sonovi bude v následujících měsících dařit (zvlášť až příchod vakcíny opět změní na akciovém trhu rozložení sil) a popravdě řečeno - jak dlouho ještě ve vedení SoftBank vydrží.
#investovani #softbank #masajosison #northstar #spekulace #akcie #technologie #opce #ztrata #kompetence #strategie #portfolio #zacatecnickechyby #intradenniobchodovani #riziko #disciplina