14 minut čtení

Srovnání poplatků při investování do akcií a ETF: Patria, Degiro, XTB, Fio a eToro

Burzovní svět letos již přivítal a stále vítá zástupy nováčků, které zejména volatilní chování akciových trhů láká pustit se do investičních vod a pokusit se smysluplně zhodnotit své úspory. Jednou z velkých nástrah však pro ně mohou být poplatky.

Nezkušený a nepozorný investor může již jen díky špatnému výběru brokera utopit citelnou část svého prvního účtu v poplatcích, kterým by se teoreticky bylo možné vyhnout. Zejména v případě intradenního obchodování se poplatky za nákup a prodej (RT) akcií mohou velmi rychle nasbírat a za měsíc ukousnout nemalou část vašeho investičního kapitálu.

XTB zavedlo od října 2020 obchodování s fyzickými akciemi a ETF bez transakčních poplatků (komisí), a to při měsíčním obratu do 100 000 EUR. Aby si mohl každý dobře představit, jak bezkomisní obchodování akcií u XTB v praxi probíhá a vypadá, zkusili jsme na příkladu teoretických nákupů akcií tohoto brokera porovnat s u nás populární konkurencí:

Patria

U Patria Finance můžete zvolené akcie nakoupit přímo skrz online webovou platformu, která je ve srovnání s rovněž nabízeným call centrem či makléřem nejlevnější variantou. Alternativou může být platforma MobileTrader, kterou Patria nabízí pro smartpohony. Zároveň vám umožní obchodovat na více než 30 různých burzách z celého světa.

V závislosti na tom, na jaké burze se rozhodnete obchodovat, se pak liší i jednotlivé poplatky. Řekněme, že máte zájem nakoupit na Pražské burze akcie společností MONETA a ČEZ. Pro potřeby srovnání budeme u všech uvedených příkladů obchodních pozic ignorovat možný spread, jelikož ten je vždy plně v rukou trhu a není proto možné započítávat jej k poplatku brokerské společnosti.

Ale zpět k našemu obchodu. Nákup akcií online je do částky 99 999 Kč zpoplatněn 0,45 % (minimum 80 Kč) objemu realizovaného obchodu, při telefonickém nákupu činí poplatek 0,55 % (minimum 250 Kč) a skrz makléře 0,65 % (minimum 550 Kč). Pokud byste tedy hypoteticky chtěli za 10 000 Kč nakoupit akcie MOMENTA a za dalších 10 000 Kč pořídit akcie ČEZ, vyjde vás nákup každého titulu na 89 Kč. Vaše náklady na otevření obou pozic tak budou ve výši 0,89 %.

Stejně jako u prakticky všech poskytovatelů, i u Patrie platí, že čím vyšší je objem vámi realizovaného obchodu, tím nižší bude procentuální část poplatku. Proto je potřeba mít na paměti, že případné pravidelné měsíční nakupování akcií za nižší sumu bude znamenat, že vaše celkové náklady na pouhé otevření pozice budou tvořit nemalou procentuální část z investované částky. Při investování 5000 Kč měsíčně se poplatek za pokyn dostane zhruba ke 100 Kč, což již znamená náklad na obchod ve výši 2 %. Další důležitou informací je, že poplatek za "pokyn" neznamená poplatek za celý obchod. Otevření pozice je jeden pokyn a její následné uzavření druhý pokyn. Provádět za takových podmínek pravidelně velké množství malých obchodů se tak dlouhodobě spíš nevyplatí, neboť nemalou procentuální část vašeho účtu spolknou právě tyto poplatky.

V neposlední řadě je vhodné podotknout, že náš vzorový obchod proběhl na tuzemském trhu, kde jsou poplatky ve srovnání se zahraničními burzami nejlevnější. Zadání pokynu na americkou burzu Nasdaq či NYSE již kupříkladu vyjde až do objemu 299 999 Kč paušálně na 14,90 dolaru, neboli 350 Kč.

Kompletní Sazebník poplatků Patria Finance je k dispozici zde.

---

Degiro

Také Degiro svou obchodní platformou drží standard trhu, takže se k ní bez problémů dostanete online i skrz mobilní aplikaci. Pokud se opět zaměříme primárně na akcií a ETF, tak DEGIRO nabízí většinu hlavních akciových burz z Evropy, USA, Kanady, Austrálie, Japonska a z méně známých například i Hongkong, Singapur nebo například Turecko.

Poplatek u pokynů za akciové tituly je dvousložkový, za každý pokyn bez ohledu na velikost pokynu zaplatíte fixní poplatek, který je v rozmezí 0,50 až 10 eur v závislosti na příslušné podkladové burze. Druhá složka poplatku odpovídá procentuální části z nominální hodnoty obchodu (počet akcií * cena). Tato část poplatku je v rozsahu od 0,03 % do 0,16 %

Pro většinu evropských burz má DEGIRO stanovenou maximální výši poplatku. Například pro akcie nakoupené v České republice je to 830 Kč a pro ostatní významné evropské burzy jde o 60 eur. Maximální poplatek je definovány u zhruba dvou třetin nabízených podkladových burz

V případě nákupu akcií z amerických či kanadských burz je procentuální složka poplatku nahrazena poplatkem za jeden kus akcie. V případě populárních amerických akcií tak například celkový poplatek bude kalkulován následovně: 0,50 EUR + 0,004 USD za každou akcii.

Uživatelé DEGIRA zároveň musí jednou ročně zaplatit 2,50 eur jako poplatek za obchodování na zahraničních burzách (pokud tak činí). Veškeré obchodní účty jsou vedené v eurech, nicméně konverze z/na české koruny jsou zcela zdarma. V případě, že na účtu budete mít jinou němu než českou korunu či euro, pak si už za konverzi DEGIRO účtuje poplatek ve výši 10 EUR + 0,02 % při manuálním převodu, respektive 0,10 % při využití jeho funkce Auto FX trader.

I nabídka ETF titulů je zpoplatněna dvousložkově, a to následovně: 2 € + 0,03 % pro všechny ETF tituly. DEGIRO umožňuje jeden pokyn měsíčně bez poplatku na vybraných ETF titulech, jejichž seznam společnost nabízí zde.

Reálná data jsou pro klienty zdarma u přibližně třetiny všech nabízených burz. U ostatních jsou zpoplatněna v částkou v rozsahu 1,5 až 8 eur měsíčně. Pokud reálná data ke svému obchodování nepotřebujete, můžete zdarma využívat zpožděná data, jež za reálnými zaostávají o 15 minut. 

Vedení účtu je bez poplatku, další doplňkové služby jsou z většiny zpoplatněné. Co maličko překvapí, je poplatek 5 euro za výpis emailem a také poplatek za převod portfolia k DEGIRU ve výši 10 eur za každou jednu pozici.

Na závěr si opět můžeme uvést několik příkladů celkových nákladů při nákupu akcií. Řekněme, že máme u DEGIRA otevřen korunový účet a nakoupíme si skrz jeho platformu 30 kusů akcií ČEZ při ceně 443 Kč/ks. Poplatek za pokyn bude činit 14 Kč. V případě eurového účtu by poplatek za stejnou transakci v přepočtu činil 27,29 Kč. V případě amerického Nasdaqu a například nákupu dvou akcií společnosti Microsoft bude poplatek za pokyn činit 8,15 dolaru (shodně pro korunový i eurový účet).

Pokud bych si pro srovnání vypůjčil příklad z Patrie, kde jsme nakoupili akcie ČEZ za 10 000 Kč, pak v případě Degira by stejný nákup z pohledu poplatku vyšel na 31 Kč.

Kompletní přehled poplatků od DEGIRO najdete zde.

---

XTB 

Klienti XTB mohou zvolené akcie nakupovat skrz aplikaci xStation, a to jak online, tak skrz své mobily. V nabídce nalezneme významné evropské a americké akciové burzy, avšak bez exotických destinací. XTB umožňuje obchodování akcií ve dvou formátech, jak fyzické akcie a pákové deriváty na akcie (CFD).

Pokud se zaměříme na fyzické akcie, broker přišel s revoluční nabídkou obchodování fyzických akcií bez transakčních poplatků (komisí). Tato nabídka platí pro všechny fyzické akcie a ETF v rozsahu měsíčního objemu obchodování do 100 000 EUR. Další obchody nad tento práh jsou následně zpoplatněny sazbou 0,2 % s minimálním poplatkem 10 eur, nebo dolarů v závislosti na dané burze. 

Počítadlo měsíčního objemu se každý měsíc resetuje. Broker umožnuje vedení účtu v několika různých měnách včetně amerických dolarů, eur či českých korun. Pro případné měnové převody je poplatek za konverzi ošetřen skrze směnné kurzy daných měn. Do kurzu je poté zakomponován i náklad na konverzi o velikosti 0,5 %. Některé další doplňkové služby jsou zpoplatněné. Například pokud je velikost vašeho portfolia přesáhne 250 000 eur, bude vám účtován tzv. custody fee (poplatek za úschovu cenných papírů) ve výši 0,2 %. Jinak ovšem u XTB žádné další významné poplatky nenajdete - vedení účtu i reálná data jsou zdarma.

Jak by XTB dopadlo při našem nákupu akcií ČEZ na Pražské burze? Vzhledem k výše zmíněné nabídce můžeme říct, že aktuálně konkrétně v tomto případě a při srovnání všech zde uvedených společností nemá konkurenci. Poplatky za transakci totiž budou činit přesně 0 Kč.

Velmi zajímavé je díky nulovým komisím i nakupování zahraničních akcií, kde se vás zejména při menším množství akcií, respektive nižších objemech obchodů (jinými slovy, pokud se měsíčně dokážete vejít do zmíněných 100 000 eur) budou týkat prakticky jen poplatky za konverze. Například za nákup (a následný prodej) jedné akcie společnosti Tesla vám tak aktuálně bude naúčtována pouze konverze měny (pokud nemáte účet vedený v dolarech) ve výši zhruba 1,18 USD (cca 28 Kč).

Tato skutečnost tak aktuálně z XTB dělá velmi zajímavou volbu především pro investory, kteří v rámci své strategie pravidelně každý měsíc investují nižší částky do akcií. Z pohledu jednoho roku se totiž ve vztahu ke konkurenci můžeme bavit o úspoře ve výši nižších tisíců korun. Zdarma jsou rovněž výběry z účtu nad 3000 Kč. Ovšem ve chvíli, kdy by vaše měsíční objemy přesáhly sto tisíc eur, bude srovnání s konkurencí rázem mnohem vyrovnanější.

Kompletní přehled poplatků od XTB najdete zde.

---

Fio banka

Také Fio banka svým klientům nabízí vše od založení obchodního účtu až po samotné podávání příkazů online, a to skrz internetovou aplikaci e-Broker a mobilní appku Fio Smartbroker.

Pro obchodování akcií na Pražské burze Fio nabízí zvýhodněnou sazbu ve výši 0,35 % z objemu obchodu, přičemž minimální výše poplatku činí 40 Kč a maximální 1190 Kč. Fio navíc na rozdíl od veškeré zde uváděné konkurence nabízí mimo Pražskou burzu i obchodování na RM-Systém, české burze cenných papírů, a to mimo jiné skrz pokyn EasyClick, jež sama banka označuje jako "poplatkově nejvýhodnější způsob, jak obchodovat české akcie v menších a středních objemech". Poplatek zde činí 0,29 % ze zobchodovaného objemu (max. 1190 Kč).

Větší důraz na tuzemský trh je však vykoupen absencí exotičtějších trhů. Mimo hlavní americké burzy a německou Deutsche Börse vám online aplikace (nikoliv mobilní) umožní obchodovat ještě na maďarské burze BÉT.

Pojďme se podívat do zahraničí: Řekněme, že si do portfolia skrz Fio budete chtít pořídit akcie automobilky BMW. Vydáváme se do zahraničí, takže musíme připočítat převod měny, který je u Fia cca ve výši 2,5 % k tržnímu kurzu v neprospěch klienta. Vyjádřeno v USD/EUR vás převod vyjde na zhruba 6 dolarů, respektive 4,8 eura.

K tomu náleží poplatek za obchodování na Deusche Börse AG, jež tvoří 0,15 % z objemu realizovaného objemu, ale minimálně 9,95 eur. To znamená, že pokud byste si chtěli pořídit například jen nižší množství akcií BMW za řekněme 200 eur (3 akcie značky), vyhouply by se poplatky na více než 14 eur (přesně 14,75 euro = komise 9,95 + poplatek za konverzi měny 4,8 eur). V případě nákupu malého množství akcií na amerických burzách bude poplatek velmi podobný, jen v dolarech. Například za 2 akcie Apple vám bude naúčtován poplatek ve výši 13,95 dolaru (komise 7,95 dolaru + poplatek za konverzi měny 6 dolarů).

A co naše akcie ČEZ za 10 000 Kč? S tímto obchodem budete u Fia moci akcie nakoupit na jedné ze dvou zmíněných českých burz. Při nákup přes RM-Systém vám bude naúčtováno asi 28 Kč (přesně 28,33 Kč, avšak pouze při použití EasyClick, bez něj sazba vychází na 40 Kč) a na Pražské burze 50 Kč. Zejména v případě pravidelného měsíčního nakupování menšího množství zahraničních akcií je tak opět na zvážení, zda se transakce při takto vysokých poplatcích vyplatí. Pokud byste zmiňované 3 kusy akcií BMW a 2 kusy akcií Apple chtěli nakupovat za těchto podmínek každý měsíc, ročně se bavíme o cca 170 dolarech/eurech jen na poplatcích, což rozhodně není málo.

Kompletní ceník základních služeb pro investory od Fio banky najdete zde.

---

eToro

Ani poslední hodnocená společnost v základních parametrech od ostatních zásadně nevybočuje. Klienti eToro mají k dispozici jak mobilní, tak webovou platformu, která jim sice neumožňuje obchodovat na jakékoliv české burze, ale zato nabízí všechny významné evropské burzy, americký NASDAQ i NYSE a také exotické burzy jako Hongkong či Saúdskou Arábii.

eToro na první pohled působí podobně jako XTB. Inzeruje totiž informaci, že od svých klientů neúčtuje žádné komise, a to dokonce pro neomezený počet akcií i neomezený zobchodovaný finanční objem. Na prví pohled se tak zdá, že máme vítěze.

Má to ale háček. Zároveň se totiž na oficiálních stránkách brokera o kousek vedle v sekci "Další poplatky" dočtete, že při vkladu na účet vám bude naúčtován konverzní poplatek ve výši 50 pipů, respektive 150 pipů při vkladu prostřednictvím PayPalu či platební karty. Tento poplatek klient platí pokaždé, když je na účtu zaznamenán pohyb v jiné měně než v americkém dolaru. Pokud si tedy na svůj eToro účet pošlete z české banky peníze, bude vám naúčtováno 50 pipů, což představuje zhruba 0,45 % z celkové posílané částky

Další poměrně citelnou nevýhodou, s kterou se u výše zmíněných společností spíš nesetkáte, jsou poměrně vysoké účtované spready, které se kromě CFD bohužel týkají i akcií a jsou jednou z hlavních věcí, na které si investoři nejen u nás, ale i v zahraničí často ve spojení s touto platformou stěžují.

Jak může takový obchod s příliš vysokým spreadem vypadat? Pokud by nákup akcií proběhl standardně a pouze s nulovou komisí, dostáváme se v celkových nákladech na úroveň XTB. To znamená, že například při nákupu pár kusů akcií Apple bude váš poplatek činit 28 Kč, přičemž spread se bude pohybovat maximálně okolo 1 Kč. V případě eToro však mohou spready při nákupu akcií dosahovat až 10násobku běžných burzovních spreadů, které pocítíte u ostatních (výše zmíněných) společností. Tím se náš nákup rázem prodražuje na nějakých 35 Kč. A to se bavíme o poměrně živém akciovém trhu, jako je Apple. Na méně aktivních trzích či burzách může takový spread velmi snadno dosáhnout místo jednotek několika desítek korun.

Opět - pokud si do potrfolia koupíte 2 akcie Apple a tím pro vás investování skončí, zřejmě žádný citelný rozdíl nepocítíte. Pokud se ale chcete investování do akcií či ETF věnovat pravidelně či dokonce intradenně, je každá koruna ušetřená na poplatcích za obchod důležitá a v ročním součtu se nesčetněkrát znásobí. Další nemilé poplatky na vás rovněž čekají, pokud si ze svého účtu chcete peníze opětovně pravidelně vybírat. Můžete tak činit již od 700 Kč, ale každý výběr má cenovku 5 dolarů, tedy cca 115 Kč.

Kompletní ceník základních poplatků od eToro najdete zde.

---

Pokud by vás zajímalo, jak si jednotliví brokeři stojí z pohledu možností danění dividend, podívejte se na naše srovnání: Danění dividend? Achillova pata některých obchodních platforem. Jak si stojí ve srovnání?

Srovnání poplatků při obchodování akcií u amerických brokerů je pak k dispozici zde: Má smysl svěřit své akciové portfolio americkému brokerovi? Pojďme si porovnat jejich poplatky a podmínky

#investovani #akcie #poplatky #komise #spready #meny #usd #czk #eur #konverze #naklady #broker #poskytovatel #xtb #patria #degiro #fio #etoro #srovnani

Hodnocení: +102
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Článek pěkný, nicméně mi zde chybí informace o danění US dividend, kde například Degiro umožnuje podepsání W-8BEN, a XTB nikoliv. U ostatnich brokerů nevím, jestli je možnost si ušetřit 15 % na daních z dividend.

  Pro mě, jako dlouhodobého investora, je to totiž hodně důležité kritérium, které dokáže ukousnout nemalou část peněz.

  +7
  • Dobrý den, právě se rozhoduji jakého brokera využívat. Mám v plánu, podobně jako vy být dlouhodobým investorem. Zajímají mě nyní především americké burzy..

   Mohu se zeptat jakého brokera využíváte a proč? Je do Degiro?

   0
  • Já osobně využívám několik let Degiro, jsem dlouhodobý investor, nakupuji pouze akcie USA. Sice si nekoupíš zbrojaře jako Lockheed Martin, Northrop Gruman, atd., protože to zákony Holandska neumožňují, ale jinak vše ostatní ano. Za rok zaplatím poplatek 2,50 Eur, jak za burzu Nasdaq, tak i za burzu NYSE, což je 5 Eur. Když nakupuješ akcie USA, tak jak bylo v článku, zaplatíš 0,50 Eur plus 0,004 za každou akcii. Vzhledem k tomu, že mám teď ženu na mateřské, tak kupuji většinou do částky 6000 Kč měsíčně, takže ten poplatek se pořád pohybuje okolo těch 0,51 Eur. Zároveň ti broker umožní podepsat formulář W8-BEN, takže zdanění dividend USA je 15 procent. České akcie mají sazbu 35 procent, ty nekupuji. U XTB je tato sazba u CZ akcií také, ale pokud u nich kupuješ akcie z USA, tak je sazba 30 procent a formulář W8-BEN si musíš řešit sám, protože XTB neposkytuje tvoje údaje (daňovou rezidenci) zprostředkovateli akcií. Ještě bych chtěl upozornit, že všechny akcie z USA nemají u Degira sazbu 15 procent, na některé se prý formulář nevztahuje, v mém portfoliu se to naštěstí nevztahuje jen na společnost Raytheon technologies, tu mně daní stále 30 procenty. Ale pokaždé, když kupuješ akcii z USA, tak u ní vidíš, zda se na tu akcii vztahuje ten formulář W8-BEN. Je tam skoro všechno, jak říkám, mám portfolio asi z 18 firem a jen jedné se to netýká.  U XTB jsou samozřejmě poplatky nulové, pokud nemáš sakra velký obraty :D Já XTB nemám jen kvůli tomu, že už jsem dlouho u Degira a zároveň si nechci řešit sám formulář W8-BEN. 

   +5
  • Mohu jeden dotaz k Degiru, když ut tam obchodujel léta?

   Na jejich stránkách je uvedeno

   "Vaše peníze nejsou drženy u DEGIRO. Peníze, které od Vás DEGIRO obdrží, jsou okamžitě investovány v Peněžních fondech. Hodnota Peněžního fondu může kolísat stejně jako u jakékoli jiné investice. Chcete-li investovat méně v Peněžním fondu či vůbec, můžete investovat hodnotu svých investic v Peněžním fondu do jiných Finančních instrumentů dle Vaší volby. Případně můžete dát DEGIRO pokyn k převodu Vašich peněz zpět na Váš bankovní účet."

   z čehož vyplývá, že za veškeré vložené peníze je nakoupen fond. V momentě, kdy si budu chtít koupit vlastní akcie, bude fond prodán a nakoupeny akcie. Jde mi tedy o to jak následně danit tyto nákupy a prodeje abych se nedostal do problémů s finančním úřadem, neboť zda dobře chápu, zdaněno by mělo být vše co překročí 100000 Kč za rok.

   Jakým způsobem řešíš danění? Díky

   0
  • Ano, je to tak. Když investuješ - čili pošleš peníze na svůj účet u Degiro, tak je Degiro automaticky pošle do fondu peněžního trhu, aby je tzv. nedrželo. Bát se jakékoliv ztráty je dle mého zbytečné. Nikdy jsem žádnou nezaznamenal. Nebo musela být tak malá, že to ani nestálo za řeč, nicméně musím dodat, že peníze, co si pošlu na účet, tak já je ještě ten den investuji a pokud mám v tu dobu na účtu i dividendy, tak je ihned reinvestuji s touto částkou, tudíž můj zůstatek je vždy okolo 10 Eur, zbytek je zainvestován tam, kde chci. A k daním, no, musím se přiznat, že daně si nedělám sám, k tomuto využívám vystudovaný v rodině :D kteří mi to za jednu velkou Milku udělají, většinou máma :D, sice už jsem velkej hošík, ale nikdy jsem nebyl schopen se to naučit, a těžký to není. Jediné, co jí dodám, je výpis, který mi pošle Degiro okolo března. Ale zároveň ti nemůžu odpovědět na tvůj dotaz, když přesáhneš 100 000 Kč. To bych se musel zeptat. Já totiž neinvestuji jen přes Degiro, tam vložím max. 99 000 Kč za rok a né že bych nechtěl víc, ale prostě víc nedám. Mám totiž ještě z dob, kdy jsem byl finanční negramot, asi tři akciové fondy, z toho jsou dva indexové. Takže tam posílám také peníze, tudíž na akcie, které si řídím sám, mi zbyde částka do 100 000 Kč za rok. 

   0
  • @MarVy Dobry den, pisete zde, ze formular W8-BEN si musite resit sam. Mohl byste mi prosim, poradit jak na to? Dekuji. 

   0
  • @davidhoffman Tak v tom bohužel neporadím. Já to u Degiro řešit nemusím, tam to člověk podepíše a vše je vyřešeno. Mám jen znalost, že když to broker neumožňuje podepsat, tak si to musí člověk pořešit sám. Chce to najít někoho znalého, kdo s tím má přímo zkušenost. Já se na to zkusím optat. Kdyžtak dám vědět. 

   0
  • Já bych nic nedanil. Finančák na mě nepřijde, když nedostane nějaké oznámení a můj broker mi řekl, že se mu ještě nestalo, aby si od něho vyžádal pohyby na účtech klientů. Když máš trvalý příjem ze zaměstnání není to nijak podezřelé ty tvé příjmy z nezávislé činnosti.

   0
  • @MarVy Dobrý den, využíváte účet Basic nebo Custody? U Custody mi přijde nevýhoda poplatek za zpracování dividend 1€+ 3.00 % z dividendy celkem dost. Jinak jsem s Degiro taky spokojený.

   +1
  • @peterSedlak Já využívám Basic ? 

   +1
  • @MarVy Pane Vyskočile, vy už s platformou umíte - já se s ní seznamuji. V nákupním příkazu nikde nevidím výši poplatku...hledal jsem důkladně a nic. Ono je to u Degira tak, že musím pořád nahlížet do jejich pdf ceníku? Děkuji

   0
  • @reznicekjan1 vždy když nakupuji, tak vyplním tabulku kolik akcií, za jakou nejvyšší cenu a dam potvrdit objednávku, poté se objeví tabulka, kde je vše vypsané včetně poplatku, který je v tabulce dole, toto musíte ještě jednou potvrdit, aby se provedl nákup, takže se nemusíte bát, že by se nákup provedl už při předchozím vyplňování ?

   0
  • @MarVy ještě oprava, není tam poprvé potvrdit objednávku, ale zadat objednávku

   0
  • @MarVy Díky moc. Zatím mám zůstatek 0.3€, tak takhle daleko jsem to zatím neproklikal :-). Jinak netušíte, jestli lze obchodovat komoditní futures (softies, zrniny, maso)? Časem bych se rád pustil do komoditních spreadů, ale obávám se, že zde nepochodím. Mám účet Active, v nastavení produktů jsem odfajfkoval komodity i futures a nikde to tam nevidím. Přitom burza CBOT tam je....

   0
  • @reznicekjan1 tak to netuším, obchoduji pouze akcie

   0
  • @MarVy  Dobrý den, take bych prosil radu. Dají se poslat peníze v USD ? koukal jsem že to nepřijímá peníze ze třetích stran např Revolut. Já dělal to že na revolutu jsem si proměnil peníze na USD kde byl nejnižší poplatek a pak jsem si peníze přeposlal na brokera a poté koupil akcie. Teď když bych chtěl fungovat na Degiru, tak absolutně nevím jak. Tam se peníze posílají jen v CZK a poté se to převede na EUR a při nákupu amer. akcii se to automaticky převede na USD ? nebo je to jinak ? Poradíte mi prosím ? Děkuji

   0
  • @pavelKrajovsky  Přesně tak, já posílám normálně CZK, pak si to buď sám ten den ještě přeměním na Eur nebo to nechám na automatickým systému. Poté následuje nákup akcií, které jsou v USD, systém dle aktuálního kurzu automaticky přemění Eura na USD. Je zde pak krásně vidět po nějaké době co může způsobit měnové riziko. :D

   0
 • Mohlo by se v dalším článku prosím objevit doporučení pro případ když chci budovat dividendové portfolio z USA trhu.... ktery broker?

  +6
  • 0
  • Kdy bude ten článek? Nemůžu se dočkat .. 

   0
  • Robomarkets, 15% danění dividend, přes 12 000 amerických akcií absolutně bez poplatků

   +1
  • Teď měsíc řeším to samé. Rozhodl jsem se pro Robomarkets na akcie a zároveň Degiro, kde budu nakupovat ta jejich ETF zdarma. Těch akumulačních zdarma tam moc není, ale najdou se. Plus na Robomarkets si občas zkusím nejaký forex na "drobné". Plánuji i komoditní spready, ale tam asi nebude jiné zbytí, než IB....z těch brokerů dostupných i pro nás nás to asi jinak nikdo nenabízí.

   0
 • Pokud je výše uvedené srovnání myšleno pro dlouhodobého investora, který investuje do etf a akcii, možná bych začal tím, že bych si brokery rozdělil na ty, kteří mají přímý přístup na dané burzy a způsobem vedení investičního účtu (jsem skutečným vlastníkem dané akcie a nebo jsou uloženy na depozitním účtu brokera, popřípadě jiný způsob ) o regulaci a dohledu se ani zmiňovat asi nemusím. Osobně bych svá dlouhodobá aktiva nedržel u forexových brokerů a nebo nyní tak moderních aplikací a třetích stran. A po tomto základním rozdělení bych asi teprve začal porovnávat. Článek například vůbec nezmiňuje jednoho z největších retailových brokerů IB a zcela opomíjí us brokery, což je v dnešním světě trochu škoda. Otevřít si online účet u českého a nebo zahraničního brokera je časově stejně náročné a co si budeme povídat, us burzovní  trh je stále , co se týká pravidel a regulovaného prostředí a následné ochrany účastníků trhu nejvyspělejší . 

  +4
  • @SteveMcTomato Máte pravdu, že pokud bychom zařadili US brokery, dostali bychom se z pohledu RT zejména v případě akcií někam trochu jinam. Jinak pouze pro dlouhodobé investory to myšleno nebylo. Nicméně i pro ně bychom něco chtěli připravit, i v souvislosti s tím - jak už tady bylo několikrát zmíněno - co je to w8ben a proč je fajn mít brokera, který vám ho umožní podepsat, pokud si plánujete do portfolia pořídit i společnosti vyplácející dividendy. Díky za feedback a podněty! ?

   +1
 • Ještě mi u xtb chybí informace, že minimální nákup na pražské burze je 5000,-. Tedy na pravidelné investování např. po tisicikorune to úplně vhodné není. 

  +4
  • @Xrazi Díky za dobrou poznámku. Pro vzorový nákup akcií ČEZ je to v pořádku, ale na tisícikorunu měsíčně by se to chtělo podívat jinam. ?

   +1
  • @warengo Nejaký tip pro brokera kde se dá investovat cca 2-3k měsíčně? :)

    

   0
 • Mrzí mě, že se v článku neukázal Revolut, sice má zatím jen omezené možnosti co se týče výběru burzy, zato poplatky nulové. 

  +3
  • @Michael Díky za podnět Michaeli, zvažujeme zrovna nějaké ještě rozpracovanější pokračování, a pokud k němu dojde, Revolut se v něm určitě objeví. ?

   +3
 • Měl bych dotaz k xtb když kupuju například akcie na londýnské burze a mám účet v CZK takže při otevření obchodu mi za konverzi měny bude poplatek 0,5 % při otevření  a při uzavření taky 0,5 % ? Takže vždy budu muset vydělat víc než 1 procento abych byl v zisku ? To je normální? 

  +2
 • Perfektní článek, děkuji za něj! :) měl bych jeden námět na článek, a to případné srovnání dle kvality zpracování podkladů pro podání daňového přiznání. Jak už byl řečeno v komentářích i někteří velcí brokeři mají v tomhle velké mezery ;) každopádně děkuji za skvělou práci.  

  +2
 • Do srovnani bych urcite zaradil jeste Revolut, Tradestation global, Lynx a mozna nektere dalsi. Jak pisou kolegove vyse, dulezity je w8ben formular z hlediska daneni dividend a pak taky skutecnost, jestli akcie vlastnim primo nebo se jedna pouze o nejake derivaty, s cimz souvisi pojisteni, moznosti nakupu tzv. Fractional shares atd.

  +2
 • Souhlasím s @J1rka , formulář W-8BEN je naprosto zásadní z pohledu dlouhodobého investora, protože je opravdu velký rozdíl, zda dostanete dividendy zdaněné 15% anebo 30%. U XTB formulář k dispozici není. Například u LYNX (nebo IB), je formulář k dispozici a díky němu přijdou US dividendy zdaněné 15%, protože právě díky němu tamější úřady ví, že jste rezidentem EU a nedají vám sazbu 30%.Taky při výběru brokera není od věci se podívat jak je pojištěný a jakým způsobem jsou prostředky u brokera chráněné, protože i toto se dost liší. Bohužel (pro nás mimo US a UK) kvůli Brexitu zatím není úplně jasné, zda se i po Brexitu bude vztahovat pojištění SIPC pro EU rezidenty.

  +2
 • Robomarkets, reálné akcie bez jakychkoliv poplatků, dividendy daněny 15%, přes 12000 amerických akcií, žádné jiné zatím nemají, ale vřele doporučuji.

  +1
  • Co jsem se koukal, tak většina je k dispozici pouze jako CFD...k tomu mám trochu (možná neopodstatněnou) averzi...

   Také ta nabídka ETF mně přijde poměrně malá...

   0
  • @reznicekjan1 Jsou tam zastoupené jak reálně, tak i  CFD, ale zatím až na pár výjimek jsem našel všechny akcie, které jsem chtěl i jako reálné. 

   0