10.10.2020 6 minut čtení

4 kroky, díky kterým mohou mladí lidé porazit dluhy a začít budovat své bohatství i uprostřed recese

Hovořit v dnešní době, kdy miliony lidí přišly, přicházejí a dost možná ještě přijdou o práci, o efektivním budování bohatství od píky, může znít jako čirý nesmysl. Realita ale je, že se do toho dnes můžete pustit stejně dobře jako kdykoliv jindy.

Období recese a ekonomické krize je možná dokonce pro vybudování nějaké zodpovědné finanční vize pro budoucnost zcela ideální. Pokud ekonomika rok co rok jenom kvete a vše vypadá růžově a bezstarostně, je často mnohem náročnější přesvědčit se k tomu, aby člověk žil skromněji, větší část příjmů si odkládal stranou a myslel na pomyslná zadní kolečka.

Dnes se ale nacházíme v situaci, kdy si dobrovolně utahují opasky i ti nejbohatší, jelikož nikdo doopravdy neví, jak bude svět vypadat za tři, šest nebo dvanáct měsíců. Jeden by si tak mohl myslet, že snažit se v dnešní době uprostřed ekonomické recese budovat bohatství je čirý nesmysl, pokud už nejste aspoň dolarový milionář a nemáte volný kapitál, s kterým lze pracovat.

Chyba lávky. Lepší příležitost zastavit se, provést reflexi nad tím, jak jste s penězi nakládali v poslední řekněme pětiletce až dekádě (v závislosti na věku) a začít v sobě budovat smysluplné finanční návyky, tak nakonec možná ani nenajdete.

Budování bohatství je totiž vždy pouze o tom, zda máte nastavenou správnou mentalitu, či nikoliv. A pro řadu lidí, kteří během ekonomické krize shodou náhod či v důsledku toho, že byli doposud k financím bláhoví, přijdou o vše, může takový moment být tím, co jim konečně pomůže zahájit racionální cestu k bohatství.

Abyste mohli začít systematicky pracovat na expanzi a růstu svého bohatství pro nadcházející roky, je vhodné zaměřit se nejdříve na tyto čtyři kroky, jelikož bez nich to půjde hodně těžko:

1. Odpusťte si

Začínáme po křesťansku. Než se budete z místa, v němž se nacházíte nyní, moci posunout kupředu, je potřeba pohlédnout pravdě do očí a říct si, že na nějaké "co by, kdyby" nemá smysl si hrát. Pokud jste vlastními chybami či díky smůle přišli o peníze, nebo se dostali do dluhů, úplně prvním krokem, jak se z nich vyhrabat, je sami sobě odpustit.

Zvlášť v době ekonomického úpadku je velmi snadné neustále si vyčítat, co jste všechno před rokem či měsícem mohli nebo měli udělat jinak, které peníze jste místo útraty raději měli uspořit, anebo co jste s nimi měli raději splatit. Realita je teď a tady. Neustále ubíjení sebe sama za minulost nikam nevede. Ve skutečnosti vám spíš zabrání dát se do práce a začít se svou finanční situací něco dělat.

2. Neutíkejte před svými dluhy

Za druhé - postavte se svým aktuálním dluhům čelem. Sedněte si, dejte dohromady veškeré své finance a udělejte si jasný obrázek o tom, kde, komu a co dlužíte. Pokud se dnes podíváte na své pohledávky a vidíte, že splácení bude problematické, je tohle ideální doba začít mluvit s těmi, kterým dlužíte. Zároveň začněte přemýšlet o tom, zda neexistují nějaké úpravy vašeho měsíčního rozpočtu, jež by mohly vést k tomu, že veškeré dluhy splatíte dříve.

Zavírat před tímhle vším oči a nezvedat telefony je sice lákavá volba, ale vede pouze k jedinému výsledku - uděláte celou situaci horší. Pravda je taková, že čím dřív začnete ve svých financích dělat zodpovědně pořádek a čím dříve sami iniciujete případné vyrovnání dluhů, tím dříve se budete: 

Za a) cítit zatraceně dobře, že konečně nikde nic nedlužíte.

A za b) získáte prostor začít pracovat na tom, aby se vaše finanční situace do budoucna mohla už jenom zlepšovat.

3. Čerpejte informace od spolehlivých lidí

Než se pustíte do velkých finančních změn ve vašem měsíčním rozpočtu, je na místě obklopit se kvalitními a spolehlivými informacemi, jež pocházejí od lidí, kteří vědí, o čem mluví. Opět - je velmi snadné izolovat se od okolí, protože o své aktuální situaci nechcete s nikým mluvit. Vězte ale, že rozhodně nejste prvními ani posledními, kdo se do nějakých finančních trablí dostal.

A teď není řeč pouze o nějakých placených finančních poradcích v oblecích. I u nás v České republice existují neziskové organizace, jež lidem ve finanční tísni jsou schopny zdarma poskytnout poradenství v oblasti plánování financí, ale třeba i při snaze nalézt novou práci. Promluvit si s lidmi, kteří se v oboru orientují lépe než vy není ostuda, ale logický krok ke zlepšení vaší situace.

4. Srovnejte si, v čem jste dobří

Nucené dovolené, vyhazovy, zkrácený pracovní úvazek. To je realita, které aktuálně čelí miliony a miliony lidí na celém světě. Je to frustrující a v obětech ekonomické recese to zpravidla vyvolává strach a obavy z budoucnosti. Nyní však může být ideální čas na další podstatnou věc - srovnat si, co vás v životě doopravdy baví dělat, co vám jde a pro co máte vlohy či potřebné schopnosti.

Možná máte nějaký koníček, který sice býval koníčkem, ale dnes by na něm šlo začít regulérně vydělávat. Pokud nevíte, v čem jste dobří, budete trhu jen těžko vysvětlovat, co mu můžete nabídnout. Existuje způsob, jak tím, co umíte, zalepit nějakou díru na trhu?

Nemusíte být hned zítra podnikatel s hotovým byznys plánem, stačí začít v nejmenší možné míře. Jedna věc, která mě napadá na první dobrou, je manuální zručnost nebo kvalitní IT znalosti. Zrovna dnes, když všichni sedí doma buď v karanténě, nebo na home office, si dokážu představit, že hromada neznalých lidí by ocenila někoho, kdo jim dá do pořádku PC, pomůže vše potřebné nastavit, nebo navrtá poličku v nové pracovně. Jenom nápad - v tuhle chvíli ostatně nejde o to změnit svět. Jde o to zapojit kreativitu a pokusit se aspoň trochu navýšit své příjmy.

A pokud si zrovna netykáte s vrtačkou nebo šroubovákem, v online světě existuje hromada míst (Webtrh je jedno populární místo za všechny), kde můžete druhým nabídnout svůj talent, schopnosti či zkušenosti a něco na tom vydělat. Hodně štěstí!

#osobnifinance #recese #nezamestnanost #prijem #rozpocet #dluhy #financnigramotnost #planovani 

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Možná jsem nečetl všechno ale, jak tedy začít budovat své bohatství. Řekněme zřeknu se nějakého výdaje ve prospěch úspor (všeobecně), kam investovat, jaký obchod začít abych z 10000 Kč za měsíc měl ROCE aspoň 20 %?

  0
 • Nespletl se tady autor a nedal ke článku nadpis, který původně patřil k jinému článku? Vždyť titulek hlásá 4 kroky k budování bohatství v průběhu recese, ale článek je převážně o tom, jak se vypořádat se zadlužením. 

  Poslední dobou mám čím dál větší pocit, že se na Warengo více zaměřujete na vymýšlení clickbait nadpisů, ale už nikdo nekontroluje formální obsah článků pod nimi :( 

  0
  • @miroslavnovak Problém je v tom, že každý druhý mladý člověk je dnes zadlužený a nemá na účtu žádnou větší finanční rezervu. On ten titulek totiž hlásá, že jde o kroky, skrz které mohou mladí lidé ZAČÍT budovat bohatství. A nějak se ode dna člověk odrazit musí. Myslím, že zrovna dnes (i dle toho, co vidím a slýchám ze svého okolí) poměrně aktuální téma.

   0
  • Já nepopírám, že téma není aktuální a že třeba nemůže některým mladým (nebo i starým) pomoci, ale nadpis rozhodně nekoresponduje s textem. Schovávat se za jedno slovíčko ZAČÍT jen potvrzuje clickbait úvahu. A popravdě - kdybych byl v cílovce pro daný článek (mladý a zadlužený), tak bych rozhodně neklikal na článek o budování bohatství uprostřed recese. Zkrátka by mě nenapadlo, že bude hovořit o cestě k oddlužení.

   +2
  • Díky za zpětnou vazbu, pro příště zvážím výmluvnější titulek.

   +2
Doporučené příspěvky
11 minut
6 minut
7 minut
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
8 minut
9 minut
14 minut
7 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
11 minut
6 minut
7 minut
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
8 minut
9 minut
14 minut
7 minut
9 minut