Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 20 736.

Zaregistrovat se

17.10.2020 4 minuty čtení

Vládci a otroci peněz - 3. část

"Nevěděl jsem, že jsem otrok, dokud jsem nezjistil, že nemohu dělat věci, které jsem chtěl." —Frederick Douglass

1. část článku zde

2. část článku zde

Takzvané suverénní státy

Po více než 5 000 let byly drahé kovy upřednostňovány jako peníze, protože nejlépe splňovaly jejich pět vlastností: dělitelnost, trvanlivost, přenositelnost, rozpoznatelnost a vzácnost. Zlato začalo vládnout protože ze všech peněžních kovů bylo nejvzácnější. Vzácnost je pravděpodobně nejdůležitější vlastností peněz, protože bez záruky omezení nabídky se někdo vždy poddá pokušení zvětšit množství v oběhu a ukrást hodnotu v něm uloženou (viz: aggry korálky, panos nebo dnes nekryté měny).

Vlády se vždy angažovaly na trhu s penězi, aby ovládly operace jako ražení mincí a skladování zlata, přičemž se snažily zlepšit dělitelnost, přenositelnost a rozeznatelnost vlastností peněz vydáváním standardizovaných mincí nebo účtenek. Monopolizací těchto „certifikačních funkcí“ podniků přenesl stát břemeno důvěry z transakčních stran na sebe. Státy v průběhu historie vždy udělaly ze svého (exkluzivního) podnikání monopol na ověřování hodnoty (váhu nebo ryzost) peněz (mince nebo cihly) a náhražek peněz (potvrzení ze skladu papíru). Pamatujte: izolace od konkurence přerušuje proces objevování pravdy vyvolaný volnými trhy; z tohoto důvodu důvěra vložená do jakéhokoli monopolu vždy končí jako ztracená.

Všechny národní měny začaly jako papírové přísliby za skutečné peníze. Dnes tyto měny již nelze vyměnit za skutečné peníze a místo toho byly transformovány do trvale nesplněných slibů zvaných fiat měny. Vlády vyžadují, aby společnosti obchodovaly s těmito peněžními náhražkami a vyhradily si výlučné právo manipulovat s jejich množstvím jako prostředek k odčerpávání bohatství (neboli krádeže času) od občanů. Ve skutečnosti jsou nekryté měny pouze nezajištěnými dluhy, zatímco jejich použití je vynuceno společností. Po celou dobu centrální banky nadále hromadí skutečné peníze - zlato - a provádějí konečné vzájemné vypořádání v tomto autentickém prostředku směny, který si volí trh.

Z tohoto pohledu se „tisk peněz“ ve skutečnosti týká padělání měny - produkce falešných slibů, protože měny již nejsou vázány na skutečné peníze. Jednoduše řečeno: fiat měna je živá lež. Bez ohledu na to, zda to považujete za nástroj nebo zbraň (v závislosti na subjektivitě úmyslu uživatele), manipulace s peněžními zásobami je objektivně užitečná pouze pro jednu věc: způsobení nerovností v bohatství (krádeží času). Jak říká G. Braschi: „Každý nástroj je zbraň (pokud ji držíte správně).“ Jako prostředek k získání výhody v soutěžích vůle je padělání měny zbraní.

Ve válečných dobách se opoziční národy pokoušely padělat měny jiných států, aby způsobily hyperinflaci. Například nacistické Německo mělo plány bombardovat Anglii padělanými bankovkami, aby sabotovalo jejich ekonomiku. A v imperiálním Japonsku laboratoř Noborito experimentovala s operacemi padělání měny jako strategií ekonomické podvracení. V době míru je padělání měn výlučnou doménou centrální banky, jejíž „expanzivní měnová politika“ zvyšuje peněžní zásobu řekněme o 7% ročně - to znamená, že krade jen 7% bohatství držitele dolaru (akumulace času - úspory) každý rok prostřednictvím padělání.

Samozřejmě, když se okolnosti stanou příliš nejistými, účastníci trhu se přirozeně vracejí zpět k historicky ověřenému fyzickéhu zlatu, protože náhražky peněz jsou (v nejlepším případě) přísliby, že v budoucnu peníze dostanou, jsou náchylné k selhání. Na rozdíl od nekrytých měn je zlato výrazem kolektivních log, nikoli nátlakem protistrany. Samozvaný „suverénní“ stát je obchodní model postavený na konfiskaci suverénních peněz, jako je zlato a stříbro. Díky vynikajícím peněžním vlastnostem zlata se z něj stala nejcennější forma suverénních peněz v historii, vláda, kterou si udržuje od doby před založením starověkého Egypta.

 

#bitcoin #zlato #peníze #suverenita #banky #svoboda #optout #kryptoměny #inflace

 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Pokračování za týden, na to jsem zapomněl :)

    2