12.10.2020 7 minut čtení

Správná cesta kupředu? Tyto drobné návyky sdílí až podezřele mnoho self-made miliardářů

Úspěch není něco, co byste si měli stanovit jako cíl, pokud nepatříte k trpělivým lidem. Je to dlouhodobý proces, na němž je nutné aspoň maličkostmi pracovat každý den. To nejsou má chytrá slova, ale slova nejúspěšnějších self-made miliardářů světa.

Elon Musk, Oprah Winfrey, Warren Buffett, Bill Gates, Michael Jordan, Richard Branson a mnoho dalších - ti všichni na úspěch nahlížejí jako na běh na dlouhou trať, kde je klíčem neztratit trpělivost a angažovanost

Zažili to, někteří z nich to dokonce mnohokrát dokázali zopakovat a stojí si za tím. Aby taky ne, když onen proces nefunguje jen u nich, ale i u podezřele mnoha dalších veleúspěšných jedinců. Jaké každodenní návyky jsou podle nich zcela esenciální, pokud je vašim cílem vskutku povedený, kvalitní život (a když se zadaří, i nějaké ty peníze)?

1. Přečtěte si knihu, která nemá nic společného s vašim zaměřením ani kariérou

Při čtení lze velmi snadno zažívat život někoho jiného z jeho perspektivy a rozvíjet svou empatii, kterou každý lídr dříve či později ocení. Stejně důležité je však rozšiřovat své obzory a nebát se proniknout do zcela nových témat, která s vašim současným zaměřením nemají nic společného. Inspirace s může skrývat i v knihách, ve kterých byste ji vůbec nečekali.

Není náhodou, že Elon Musk mezi klíčové knihy, kterým vděčí za svůj úspěch, řadí kromě odborných knih o inženýrství a astrofyzice také science-fiction literaturu či biografie slavných osobností. "Knihy mě vychovaly. Knihy a pak mí rodiče," říká Elon.

2. Vyrazte mimo komfortní zónu

Ano, každý den. Dnes a zítra znovu. Mít kuráž pro to pustit se do něčeho, co v žádném případě neleží uvnitř vaší komfortní zóny, je znakem, že jste zase o krůček dál. Bez této kuráže se v životě budete posouvat jen velmi obtížně. Nesnášíte mluvení před lidmi? Máte problém vést konverzaci s cizími lidmi v rámci networkingu? Výborně, aspoň přesně víte, kterým činnostem byste se měli co nejčastěji věnovat. Ne proto, abyste se stresovali a deptali, ale abyste v nich získali cvik a sebevědomí.

Mark Zuckerberg se celé roky učil čínsky. Jazyk, z kterého mají mnozí osypky, jež je většinou přesvědčí, aby raději zůstali u angličtiny. Jenže on vydržel a posléze v Číně všechny doslova šokoval, když vedl s místními studenty půlhodinovou diskuzi v jejich mateřštině. Strach a růst se vzájemně vylučují a nemohou být najednou na stejném místě. Jeden musí pryč, aby ten druhý mohl kvést.

3. Cvičte

Výjimečných osobností a lídři, kteří to ve svém byznyse dotáhnou daleko, mají zpravidla jednu skvělou vlastnost - umí skrz svou emoční inteligenci efektivně zpracovávat racionální fakta a čísla, aniž by je při tom "paralyzovaly" emoce. Takže když před ně postavíte štos vědeckých výzkumů, které ukazují, jak důležitý je pro lidské tělo, jeho správné fungování a kvalitní život pohyb, neřeší už, zda se jim cvičit chce, nebo nechce. Prostě začnou, a dokud před ně nepostavíte druhý štos výzkumů, jež ten první kompletně vyvrací, nepřestanou.

Proto není žádným překvapením, že když Tom Corley na svém blogu popisoval výsledky svého průzkumu fyzické aktivity u bohatých osob, zjistil, že všichni mají jedno společné: "Ti, kteří si vytvořili návyk pravidelně cvičit, mají oproti těm, kteří ne, obrovskou konkurenční výhodu." Tato výhoda dle Corleyho zahrnuje vyšší IQ, vůli, sebevědomí a až o 20 % více energie. Nikoho asi nepřekvapí, že cvičení lze s naprostou samozřejmostí nalézt v denním režimu řady známých self-made miliardářů.

4. Vracejte potřebným

Jan Werich sice žádný self-made miliardář nebyl, ale kdyby se dala moudrost nějakým kurzem převádět na peníze, zřejmě by se jím stal. Svého času řekl: "Nikdo si nikdy nesmí myslet, že je něco víc nebo lepšího než ten druhý. Možná že toho má víc v makovici, možná že nosí lepší košili. Ale tohle všechno ho jenom zavazuje, aby toho udělal tím víc pro ty s menšími bicepsy a s horší košilí."

Opravdu úspěšní lidé velmi dobře chápou, jak důležité je dávat zpět, a to zejména těm, kteří to potřebují. V roce 2010 založili Bill a Melinda Gatesovi společně s Warrenem Buffettem projekt Giving Pledge. Bohatí lidé a rodiny, které se stali signatáři projektu, se svým podpisem zavázali, že darují více než polovinu svého jmění na boj proti chudobě či zlepšení světového zdravotnictví. Mohou tak učinit buď ještě za života, nebo posmrtně v rámci závěti. 

Mezi známé signatáře patří kromě Gatese a Buffetta třeba Michael Bloomberg, MacKenzie Bezos, Richard a Joan Bransonovi, Ray a Barbara Dalio, George Lucas či Mark Zuckerbeg a Priscilla Chan, T. Boone Pickens či Barron Hilton. Poslední dva jmenování už nás opustili, a tak se jejich jmění právě nyní rozpouští v charitativních vodách.

Dávat druhým zpět však nemusí být jen o obrovských částkách peněz. Může jít i o tak banální věc, jako je pomoc unavenému kolegovi či staré osobě s taškami. Lidé, kteří jsou svými vlastními životy a snahou dosáhnout na úspěch tak zaneprázdněni, že nedokáží svému okolí nic včetně laskavosti vrátit zpět, budou pravděpodobně rovněž příliš zaneprázdněni na to, aby mohli uspět.

5. Uvědomte si, kdo je vaše konkurence

Když neumíte odpouštět a držíte v sobě zlobu vůči druhým donekonečna, můžete si zcela zbytečně podrážet nohy. Mnohem lepší je mít pouhé povědomí o tom, kdo je vaše konkurence a kdo patří mezi vaše pochybovače (moderně "hatery"). Bez vlastních negativních emocí můžete tuto skupinu raději využít jako další zdroj motivace, abyste jim svým úspěchem jednoho dne dokázali, že se mýlili.

Michael Jordan se ze středoškolského basketbalového týmu vypracoval až k šesti titulům NBA a vytvoření jedné z nejcennějších sportovních značek na světě. O svém přístupu k úspěchu a vítězství jednou řekl: "Hraji, abych vyhrál, ať už jde o trénink nebo skutečný zápas. A nenechám nikoho, aby se mně a mé soutěživé touze po vítězství postavil do cesty."

6. Vyrazte na čerstvý vzduch a přemýšlejte

O procházkách byla tady na Warengo už párkrát řeč. Zatímco většině populace musí WHO a další organizace neustále připomínat, jak blahodárně může procházka parkem bez mobilu v ruce působit na mysl, řada self-made miliardářů na klidný čas o samotě, kdy mohou jen meditovat a přemýšlet, nedá dopustit. Možná si přečetli studii americké Asociace psychologů, která zjistila, že procházky mohou zvýšit kreativitu a schopnost řešit problémy. "Pokud je pro váš v práci klíčové generování nových nápadů, měl by pracovní den zahrnovat procházky," napsali vědci.

Na brainstormové procházky se svým hlavním designerem pravidelně chodil i Steve Jobs a dnes ho nejen při vymýšlení nových konceptů a nápadů následují třeba Mark Zuckerberg, Richard Branson nebo CEO Google Sundar Pichai. Branson na svém blogu o pracovních schůzkách na nohou jednou napsal: "Je to pro mě mnohem rychlejší cesta, jak se dostat k věci, rozhodnout se a uzavřít dohodu. Navíc je to skvělý způsob, jak do náročného dne vmáčknout trochu pohybu, ale přitom neztratit soustředění na práci."

#osobnirozvoj #selfmade #musk #oprah #buffett #gates #jordan #branson #zuckerberg #jobs #sundarpichai #knihy #komfortnizona #pohyb #filantropie #konkurence #prochazka

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.