06.10.2020 4 minuty čtení

Jak spravovat své peníze uprostřed období krize? Tady je 6 konkrétních rad

Správa osobních financí je v krizových dobách mnohem důležitější než v období blahobytu. V březnu nás překvapila klasická černá labuť, na podzim udeřila v plné síle. Kdy se vrátí naše životy opět k normálu je otázkou.

Koronavirem zasažená globální ekonomika se může potýkat s krizí ještě dlouhou dobu. Navzdory maximálnímu úsilí vlád, zdravotnických autorit, farmaceutických společností a zaměstnanců v lékařských oborech není v současné době vidět velký pokrok, který by naznačoval návrat k normálu. Co se pak děje u nás asi není třeba zdlouhavě rozpitvávat.

Letošní krize poslala řadu firem do vyčkávacího módu. Jednou z nejčastějších otázek trápící většinu lidí pak zní: „Jak překonat tuto nepředvídatelnou a strastiplnou dobu?“. Bude-li řádit pandemie ještě delší dobu, je pouze otázkou, kdy začne výrazně růst nezaměstnanost. Firmy již nedisponují podobnými finančními polštáři jako na jaře, stejně tak na tom je státní rozpočet, jehož deficit se nemůže nafukovat do nekonečna. Mnoho zaměstnanců tak může čelit nepříjemné situaci – ztrátě zaměstnání. Tito lidé tak budou muset žít nějaký čas z úspor, které by měly být ideálně co možná nejvyšší. I ti šťastnější by pak měli zvážit jisté změny ve svých finančních návycích, aby se alespoň trochu v současné nevyzpytatelné situaci stabilizovali. Jak tedy spravovat peníze uprostřed krizových dob.

Snižte své výdaje

To je první věc, na kterou by měla přistoupit každá domácnost. Je třeba omezit výdaje a reálně se zaměřit pouze na základní nutné potřeby – jídlo, nezbytné doplnění šatníku, placení pravidelných účtů. Snižte v tuto chvíli všechny výdaje na velké a nepotřebné zbytné statky, nacházíme se v období nejistoty, a nevíme co nám následující měsíce přinesou.

Vyhněte se unáhleným rozhodnutím

Ať už se bude jednat o výdaje nebo investice, je pro tuto chvíli lepší vyhnout se unáhleným rozhodnutím. Výdaje raději odkládejte. Akciovým trhům se v tuto chvíli možná raději vyhněte, jsou velice volatilní. Jen hrstka byznysů v současné době prospívá, jenom málu podniků se daří růst. Možná bude lepší pro tuto chvíli hrát na jistotu a spořit volné finanční prostředky spíše na nějakém bezpečném místě a vyhýbat se jakémukoliv riziku.

Automatizujte své úspory

Jak už jsem psal před týdnem, je velmi důležité nejprve zaplatit sám sobě. To znamená, že jakmile vám přijde výplata na účet, měli byste část svého příjmu odložit na spořící účet, čímž budete financovat své budoucí finanční cíle. Co je ještě více důležitější než kdykoliv jindy, je automatizace převodu finančních prostředků z vašeho mzdového účtu na spořící účet. Automatizace je jednou z nejjednodušších, ale nejbezpečnějších cest, jak šetřit peníze.

Vyvarujte se uzavírání úvěrů

Případná splátka půjčky bude v tuto chvíli další nežádoucí zátěží. Pokud jste už měli rozjednanou žádost o hypotéku na pořízení vašeho bydlení nebo nemovitosti, která vám do budoucna přinese příjem, už pravděpodobně schvalovací proces dokončíte. V jakémkoli jiném případě je však lepší se půjčce vyhnout, protože zvýšené dluhové zatížení může vaši budoucí situaci jenom zhoršit.

Spořte ještě více než obvykle

Jakékoliv peníze navíc, které budete v tuto chvíli schopní odložit stranou vás mohou ochránit před jobovkami typu ztráty zaměstnání nebo krachu podniku. Situace zůstane ještě nějakou dobu nejistá, proto je nejlepší, co můžete dělat, spořit peníze navíc a vytvořit si tak dostatečně objemný pohotovostní fond. V podstatě byste měli nyní omezit veškeré zbytné výdaje a přebytečné peníze ukládat právě do tohoto fondu, dokud se situace opět nevrátí k normálu.

Založte si dva účty – na úspory a na výdaje

Pokud jste tak již neudělali, měli byste si založit ještě spořící účet. Dva účty vám mnohem lépe umožní korigovat vaše výdaje, což vám dopomůže k vyšší míře úspor. Vše, co musíte udělat je, nechat v peněžence pouze debetní kartu od výdajového účtu a peníze na druhém účtu nechat ležet ladem, než se rozbouřené vody neuklidní.  

#krize #osobnifinance #spravapenez #koronavirus #sporeni #covid19 #uspory

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dovolím si s tímto textem částečně nesouhlasit - pro to, abychom se všichni dostali z krize a případně aby ta krize byla co nejmenší, je podle mne důležité stále točit kola naší ekonomiky, co to jde. Proto nesouhlasím s "spořte ještě více než obvykle" či "nechat v peněžence pouze debetní kartu"...

    Vím, že je to rizikové rozhodnutí a spousta lidí nebude souhlasit, ale myslím, že čím více lidí bude do systému přispívat, tím lépe a snáze z toho na konci vyjdeme.

    +1
  • kdyz neodkladate v case nadbytku a nedelate si rezervu na takove obdobi ktere zazivame jak chcete zacit prave ted ?zadna prace neni a nikdy nebude naporad s tim musite pocitat a proto se musime vzdelavat neustale.

    0
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
5 minut
6 minut
9 minut
7 minut
5 minut
7 minut
8 minut
7 minut
7 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
7 minut
5 minut
6 minut
9 minut
7 minut
5 minut
7 minut
8 minut
7 minut
7 minut
5 minut