09.09.2020 3 minuty čtení

Připravte se na nejhorší! Kdykoliv zaznamenal Nasdaq bídnou výkonnost začátkem září, celý měsíc dopadl fiaskem

Vždy když měl Nasdaq Composite takto mizerný start do měsíce září, celkově dopadla zářijová výkonnost velmi špatně. Pokud se podíváte zpětně, ve kterých letech se tak stalo, pohled na data vzbuzuje oprávněné obavy.

Technologické akcie začátkem tohoto týdne narazily tvrdě do stropu a jak naznačují #Dow Jones Market data, nečeká nás po zbytek měsíce nic pěkného. Co hůř, současná situace může být předzvěstí mnohem větších problémů.

Včerejší pokles indexu #Nasdaq Composite o 4,11 % natlačil technologický #index do #korekce běžně definované jako pokles mezi 10 a 20 procenty. Začaly tak převažovat medvědí nálady, které jsou spojeny s obavami, že se technologické akcie v průběhu největší #krize veřejného zdraví za poslední století příliš rychle zotavily.

Úterní hořký #propad, který vedl k poklesu o 4,11 %, způsobil nejhorší start indexu do měsíce září v historii. Září je notoricky známé, jako slabý měsíc amerických akcií, nicméně index klesl za poslední tři obchodní relace o 10,03 %, což je nevídané.

Vývoj hodnoty indexu Nasdaq Composite za poslední měsíc. | Zdroj: finance.yahoo.com

Historie nevěští nic dobrého

Historické statistiky na výhled trhu ukazují, jak těžké je se zotavit z podobného poklesu začátkem září, kterému právě trh s technologickými akciemi čelil.

Když se Nasdaq v prvních pěti zářijových dnech propadl alespoň o 4 %, skončil na konci měsíce vždy níže. Všimněte si navíc na grafu níže, ve kterých letech se tak stalo. V historii se obdobný pokles indexu objevil pouze 5x, a to v letech 1974, 1981, 2000, 2001 a 2008…

Ojedinělá historická září, kdy se index Nasdaq Composite propadl během prvních 5 obchodních dnů alespoň o 4 % a výsledek za celý měsíc. | Zdroj: Dow Jones Market Data

Nejedná se o velký statistický vzorek, ale nelze ho podceňovat

Jistě, nejde o vzorek významné velikosti, ale je to stále statistika, která stojí za zvážení, možná právě proto, že je tato situace v historii tak ojedinělá. Na první pohled to nevypadá, že by se měl trh po třech dnech chřadnutí rychle vrátit na stoupající trajektorii.

Negativní pohyb na indexu Nasdaq však také ukazuje širší důsledky pro trh jako celek, protože aktuální velmi populární technologické akcie jako #Tesla, #Apple, #Amazon, #Facebook, #Alphabet a #Netflix, představují skupinu megacaps, které všechny pomohly oživit akciový trh v době pandemické. Momentálně však úpí pod několikadenní sérií ztrátových dnů.

Ačkoliv býčí investoři doufají, že pokles indexu pomohl odstranit část z nesmyslné nadhodnoty, která se na akciovém trhu nahromadila od březnových minim, objevují se podstatné obavy, že by technologický propad mohl předznamenávat dlouhodobější špatné zprávy i pro #indexy Dow Jones Industrial Average a S&P 500, které se oba v úterý také propadly, a to o více než 2 %.

#akcie #technologickeakcie #krach #americkeakcie #akciovytrh #trh #panika #dowjones #sp500

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
6 minut
3 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
6 minut
3 minuty
3 minuty