23.09.2020 7 minut čtení

Elon Musk se během Battery Day pokusil ohromit dostupnou Teslou, ale investoři mu to (zatím) nezbaštili

Tesla Battery Day, jež následovala po schůzce akcionářů, byla tak očekávána, že akcie automobilky v poslední době tu a tam rostly jen na základě tohoto očekávání. Výsledek? Tesla má velké plány, ale na vlhké sny euforických fandů je příliš pomalá.

Elon Musk se včera nikomu nepokoušel mazat med kolem pusy ani výhradně nebásnil o úžasné a dokonalé budoucnosti Tesly. 

"Včerejší přiznání Tesly, že baterie jsou i nadále úzkým hrdlem brzdícím skutečnou masovost elektroaut, neznamenalo jen další ochlazení akciové horečky. Spolu s oznámením Zeleného fondu EU znamenají milník, kterým přecházíme z doby živelného průkopnictví na cestu k „nudné“ masovosti," popisuje dopady informací představených na Battery Day Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.

"Elon Musk se vyjádřil na Twitteru několik hodin před samotnou akcí, že představené novinky budou mít pozitivní efekt spíše v dlouhodobějším horizontu a zejména při výrobě modelů Cybertruck, Roadster a Semi. Veřejnost také očekávala, že Tesla postupně sníží svou závislost na externích dodavatelích baterií a rozšíří vlastní produkci. To však Elon Musk částečně odmítl a uvedl, že Tesla naopak plánuje zvýšit své nákupy baterií u společností jako jsou LG, Panasonic nebo CATL," popisuje další možné důvody mírného zklamání analytik Petr Lajsek ze společnosti Colosseum.

(Za sebe bych ještě dodal, že zhruba po 40 minutách mi mírně začalo lézt na nervy neustálé troubení přítomných akcionářů a hostů, kteří všichni v rámci social distancingu seděli ve svých Teslách a zběsilým mačkáním klaksonů suplovali potlesk.)

Místo živého publika hlediště Battery Day připomínalo autokino

Ale zpět k podstatnému - z celé prezentace je jasné, že Tesla rozhodně neusíná na vavřínech, ale má naopak vysoce ambiciózní cíl - snížit své náklady na produkci automobilů a zejména baterií a zároveň současně baterie revolučním způsobem vylepšit. Neboli má zájem akcelerovat a razantně inovovat technologii baterií, ale zároveň je vyrábět neustále levněji a levněji. Jenže navzdory možná trochu naivním představám zatvrzelých fandů Tesly - dosáhnout něčeho takového přirozeně nepůjde za týden, měsíc, ba ani za rok.

"Problém s bateriemi provází elektromobilitu už od začátku. První auta byla spíše elektrická – první již v roce 1832 – a ještě v roce 1900 bylo 38 % všech amerických aut elektrických. Podle lidí, kteří nosí alobalové pokrývky hlavy, bylo následné prosazení spalovacích motorů výsledkem velké konspirace. Ve skutečnosti to bylo právě kvůli bateriím.

Tesla zatím dokázala s tímto hardwarovým omezením pracovat na straně softwaru. Jednou za čas ráno přišel majitel ke své Tesle a ta mu oznámila, že si přes noc zaktualizovala software a nyní má vyšší výkon i dojezd. Ale včera i Tesla konečně přiznala, že vlastně dospěla na hranici a další skokový posun musí přijít od baterií; a že to nebude hned, i když do vývoje investuje, co se dá," popisuje aktuální hlavní překážku Tesly, potažmo celého EV segmentu, Petr Bartoň.

Nová baterie Tesly, jež by měla mimo jiné umožnit produkci cenově dostupného elektromobilu

Druhým zásadním oznámením vedle baterií byl Muskův slib, že automobilka chce veřejnosti již v řádu několika let představit finančně výrazně dostupnější model: "Jednou z největších novinek akce bylo oznámení plánovaného vozu s plnou autonomií v cenové kategorii do 25 tisíc USD. Daný elektromobil by měl dokonce dorazit do tří let," komentuje Petr Lajsek a dodává:

"Novinky představené na Battery Day příliš nenadchly investory, kteří akcie Tesly v průběhu obchodního dne poslali o téměř 6 % níže. V aftermarket fázi obchodování pak akcie Tesly padaly o dalších téměř 7 % níže. Investory pravděpodobně zklamal malý vliv novinek na nejbližší měsíce."

Tesla tak na jednu stranu představila velkou hromadu technologických inovací, s nimiž má v plánu v příštích letech dosáhnout efektivního scallingu svého byznysu a zároveň se skrz inovace na poli baterií pokusit udržet si aktuální náskok v dojezdu. Na druhou stranu ale očekává, že těchto klíčových pokroků dosáhne až v řádu několika let. Pro investory Tesly tak nepříjemný otazník zůstává viset nad tím, co za tuto dobu budou v oblasti EV schopny předvést tradiční automobilky.

"Investoři nyní nemusí nutně sázet na to, která skupina bateriový problém rozlouskne (pokud vůbec nějaká). Pokud bychom byli v čistě tržním prostředí, skutečná masovost by byla odložena až na dobu po Velkém Bateriovém Skoku. Elektromobilita je však tržním podmínkám na hony vzdálena. EU (a nejen ona) se nyní chce z ekonomických následků státních karantén „zeleně proinvestovat“. Evropský „Green Deal“ byl naplánován již před Covidem. Po Covidu samozřejmě zůstává, ale mají se ozelenit i investice do „obnovy“, a pravděpodobně i transfery středomořským strádajícím zemím budou podmíněny zeleností.

Zároveň chce EU vypadat moderně a ukázat, že chápe, že zelené investice neznamenají jen zateplování budov a podporu obnovitelných zdrojů. Elektromobilita bude velkou součástí – zvláště poté, co Tesla udělala z elektroauta něco, o čem nejen čteme v magazínech, ale spousta z nás se už díky Tesle v elektroautě i svezla. Na toto zhmotnění do běžných životů díky Tesle nepochybně zareagují i tvůrci hospodářské politiky, a můžeme tak čekat dlouhodobý růst akcií výrobců dalších elektroaut.

Ale pozor, pokud jsou elektroauta jen součástí portfolia nějakého autovýrobce, růst akcií není ani zdaleka zaručen. Rána „tradiční“, spalovací mobilitě bude pravděpodobně větší, než co může zadotovat EU či členské státy. U nich pak elektromobilita jen zaručí pomalejší pokles akcií, než by se odehrál bez sázky na elektromobilitu. Je proto možné, že uvidíme růst nejen u čistých elektromobilních specialistů, ale můžeme také vidět vlnu „osamostatňování“ elektrodivizí stávajích koncernů, které tím mohou mít lepší přístup ke kapitálu, než v lůně matky. Budoucnost tedy nepatří aluminium, ale elektroautům. Částečně hned, částečně až za Teslou oznámené tři roky, částečně možná až ještě později, pokud byla včera Tesla příliš optimistická," říká Petr Bartoň.

Za sebe bych ještě dodal tolik, že včerejší prezentace by vlastně nebyla zase takovým zklamáním, pokud by na ní mírné oslabení svého dosavadního tempa technologického růstu nepřiznávala nejhodnotnější automobilka světa s valuací 400 miliard dolarů. Taková hodnota ji totiž předurčuje k tomu, aby v následujících letech svou expanzí, růstem, prodeji a schopností vydělávat peníze všem vytřela zrak. I proto se nelze divit tomu, že řadě investorů připadá "čekací lhůta" dvou až tří let vzhledem k obrovským očekáváním poměrně dlouhá.

Na záznam schůze akcionářů a následný Battery Day se můžete podívat tady:

#tesla #batteryday #akcionari #technologie #inovace #musk #analyza #komentar #akcie #vyhled #petrbarton #natland #petrlajsek #colosseum

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.