4 minuty čtení

Může být rozdělení akcií Tesla investiční příležitostí? Rozum velí, že nikoliv. Co na to investoři?

Více investorů si brzy bude moci dovolit koupit akcie výrobce elektromobilů Tesla. Ačkoliv je otázkou, zda mají v současné době splity akcií smysl, když lze kupovat i zlomky akcií. Měli byste nakoupit akcie Tesla dříve, než k rozdělení dojde?

Jakoby Apple odstartoval svým oznámením o dělení akcií novou, pomalu pozapomenutou praxi. Dělení akcií už je nějaký ten pátek tak trochu out. S využitím moderních obchodních platforem dostávají investoři možnost nakupovat i zlomky cenných papírů a díky tomu si zachovávají akcie vysokou dostupnost i přes rostoucí cenu. Tak proč asi dva týdny po Applu přichází se stejným plánem i #Tesla?

Jisté je, že oznámení Tesly o uvažovaném splitu akciím pořádně fouklo do plachet, ačkoliv takový split nemá na hodnotu společnosti vůbec žádný vliv. (Další příklad iracionálního chování finančních trhů) Konkrétně obdrží akcionáři za každou jednotlivou akcii do konce tohoto měsíce 5 akcií nových.

Krátkodobý vývoj ceny akcií Tesla za poslední měsíc

Zdroj: finance.yahoo.com

Koupit či nekoupit, to je oč tu běží

Začnete-li v současné situaci uvažovat o nákupu akcií Tesla, pak vás pravděpodobně napadnou hned dvě otázky: „Stojí Tesla aktuálně za investici kvůli blížícímu se akciovému splitu?“ a „Nejsou akcie Tesly atraktivní bez ohledu na jejich #split?“

Odpověď na první otázku je poměrně jednoduchá. Rozdělení akcií Tesla by nemělo být žádnou investiční příležitostí. Podmiňovací způsob je však na místě. Pokud by skutečně fungovaly na trzích racionální principy, asi bychom neviděli ve středu, co jsme viděli… Split akcií každopádně nepřináší společnosti žádnou reálnou hodnotu a neměl by mít ani dopad na investorův pohled na dlouhodobý potenciál akcií.

Z krátkodobého hlediska však může dojít k prudkému nárůstu poptávky po akciích, které se skutečně stanou dostupnější pro širší základnu investorů. Dále může dojít k dalšímu nárůstu poptávky, protože tento krok může Tesle otevřít dveře ke vstupu do indexu Dow Jones. Řada odborníků uváděla, že současná cena akcií je poslední překážkou, která brání zařazení akcií do tohoto cenově váženého indexu.

V rámci dlouhodobého časového horizontu však bude cena akcií Tesla primárně ovlivněna základními ukazateli hospodářské výkonnosti společnosti – rozdělení akcií nemá žádný vliv na skutečný dlouhodobý potenciál podniku.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Tesla za poslední rok

Zdroj: finance.yahoo.com

Pojďme se podívat na ocenění

Opravdu stojí Tesla za 300 miliard dolarů? Tahle odpověď je do značné míry závislá na tom, zda bude schopná v nadcházejícím desetiletí pokračovat v rychlém tempu zvyšování počtu dodávek automobilů a zda dokáže ze svého automobilového softwaru generovat podstatně vyšší příjmy. Investoři zřejmě očekávají, že Tesla svým plánům dostojí a do ceny akcií už jsou promítnuta pozitivní očekávání budoucnosti.

Použijeme-li k ocenění Tesly tradiční oceňovací kritéria, obdržíme extrémně vysoké násobky. Má-li tak Tesla svou současnou cenu ospravedlnit, budeme muset vidět v příštích 10 letech neuvěřitelně rychlý a výrazný růst tržeb.

I když v případě Elona Muska není nic nemožné, Tesla třeba bude v nadcházejících letech nadále dominovat trhu s elektrickými auty a dodávky porostou rychlým tempem, současné ohodnocení představuje přeci jenom velké riziko a značnou porci spekulace, než aby bylo rozumné Teslu na základě současného ohodnocení kupovat.

#akcie #automobiloveakcie #automotive #automobilky #elektromobilita #americkeakcie #musk 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dobrý den, zaujímalo by niečo ohladom CFD ked nastane split. Dočítal som sa že poskytovatel kontraktu odzrkadluje situáciu a v prípade splitu rozdelí aj cfd. Vedeli  by ste mi povedat ako majú ošetrený stop loss? napr. Etoro.. 

    Dakujem za opdoveď

    0
    • dobrý den @JarinoMocky , u amerických brokeru je běžné, že pokud máte nastavený stop loss řekněme na 100 dolarech a dojde ke splitu 1:2, tak se stop loss automaticky posune na 50 dolarů..předpokládám, že to bude podobně i u eTora (logika by tomu velela), nikdy jsem to ale napsané bohužel nenašel...možná bych zkusil přímo zákaznickou linku vašeho brokera...

      0
    • Ďakujem, skúsim sa na nich obrátiť

      0
    • opravdu mi to přijde logické a u většiny brokerů to tak opravdu je, ale nerad bych zrovna v tomhle případě poradil špatně, snad chápete...

      0
    • @JarinoMocky Pokud nedržíte žádné zlomky akcií či kontraktů, neměl by být se splitem žádný problém. U zlomků se to někde dělá tak, že vám to zaokrouhlí dolů na celek a přebytek zruší za market a peníze připíšou na účet.

      +1
  • Je neuveritelne jak ten trh reaguje. 

    Opravdu mohou cenu ovlivnit mensi retailovi obchodnici, kteri nakupuji pres aplikace jako: Etoro, RobinHood, Revolut atd nebo Teslu nakupuji i velke fondy a instituce?

    Dotaz zacatecnika: Kdyz je cena jedne akcie Tesly 1800 USD a behem par dni padne na 900 USD. Kdo shrabne penize od lidi co to kupovali za cenu 1800 USD a teda prisli o 50% investice?

    Dekuji za odpoved.   

    0
    • Pocet drzenych akcii se zdvojnasobi..

      0
    • @tisonet Myslíte ten split nebo prostě propad ceny akcií?

      0
    • @tisonet Ona nepropadne, jen se z každé akcie v hodnotě 1800 USD stanou dvě akcie v hodnotě 900 USD. Jejich celková hodnota zůstane do posledního centu identická. ?

      0
    • Já teda nevím, jestli @tisonet nemyslel opravdu reálný pokles ceny... jinak v případě splitu to je jak říká @tomasdurcak 

      0
    • Pokud nemyslíte split, ale opravdu propad ceny, tak ty peníze neshrábne nikdo - pokud bude investor akcie i nadále držet a snese "papírovou ztrátu", protože věří, že se cena vrátí na původní hodnotu (nebo výše). Pokud ale v záchvatu paniky prodá, tak peníze (resp. akcie) shrábne ten, kdo bude nakupovat v propadu a díky "levnému" nákupu bude mít výrazně vyšší šanci zhodnocení do budoucna :) 

      +2
    • Nemyslel jsem split, dekuji za odpoved.

      +1