21.09.2020 5 minut čtení

IPO jsou letos nejvýnosnější od dot-com bubliny a miliardy létají vzduchem. Bude se historie opakovat?

Výnosy ze vstupů nových společností na akciové burzy jsou letos nejvýše od technologické bubliny v roce 2000 - a to i bez započtení IPO Snowflake a zbytku softwarových burzovních nováčků z nabitého minulého týdne.

Foto: © Brendan McDermid/Reuters

Globální pandemie udělala z cloudových softwarů pro miliony a miliony pracujících zcela esenciální pracovní nástroj. A cloudové společnosti se díky tomu staly dalším příkladem přemrštěných tržních valuací, jež během jejich letošních IPO dosahují nejvyšších hodnot za posledních 20 let od dot-com bubliny - a místy letí dokonce ještě výše.

V minulém týdnu se na burzovním parketu poprvé ohřála hned čtveřice velkých softwarových firem. Ve středu 16. září na Wall Street se zvoněním zvou vtrhla dvojice cloudových společností s takovou razancí, nad kterou by se mnozí pozastavili i v euforickém roce 1999.

Akcie Snowflake během prvního dne vystřelily o téměř 112 % a dosáhly na astronomickou valuaci 70 miliard dolarů. Dle dostupných statistik jsme minulý týden skutečně byli svědky přepsání historie - Snowflake totiž mělo dosáhnout nejvyšší valuace pro společnost, jež v rámci svého IPO zdvojnásobí cenu svých akcií, od roku 1995.

A senior market strategist z Renaissance Capital Matthew Kennedy tvrdí, že Wall Street nezažila IPO, při němž by společnost získala více než miliardu dolarů a zároveň zdvojnásobila svou hodnotu již během prvního obchodního dne, od roku 2000.

Snowflake dle odhadů během IPO vybralo přes 4 miliardy dolarů. Nejbližšími konkurenty by v tomto ohledu mohla být BigCommerce Holdings, jež po srpnovém IPO vylétla o 201 %, nebo červencové IPO nCino, jehož akcie první den přidaly 195 %.

Nový ticker SNOW doplnila na Nasdaqu ve stejný den ještě společnost JFrog, což je služba, jež firmám umožňuje rychle a bezproblémově vydávat softwarové upgrady všem uživatelům a/nebo zaměstnancům. Stejně jako Snowflake JFrog navýšil svou původní IPO cenu a akcie i přesto vylétly - byť citelně méně. 

Na středeční euforii promptně zareagovaly obě softwarové firmy, jež se na burzu chystaly ještě do konce týdne. Vývojář AI softwarů pro cloud Sumo Logic navýšil ještě ve středu večer svou očekávanou IPO cenu a akcie druhý den vyskočily o více než 20 %. V pátek ho následovala společnost Unity Software, což je platforma pro vývoj 3D obsahu včetně video her. I ta se rozhodla využít hype a otevřela místo původních 52 rovnou na 75 $ za akcii. I tak do konce dne vyrostla o 31,4 % a přinesla firmě přinejmenším 1,3 miliardy dolarů.

V případě Snowflake byli investoři očividně nadšení z trhu, na který se orientuje. Angažuje se totiž nejen v poskytování cloudových služeb, ale i v byznysu s cloudovými databázemi, v němž konkuruje například Oracle.

Velké PR tomuto IPO nepochybně udělala i skutečnost, že investici dopředu slíbily Buffettova Berkshire Hathaway a Salesforce Marca Benioffa.

Pohled na tyto společnosti pomohla rovněž výrazně v jejich prospěch změnit pandemie nemoci COVID-19, neboť se staly vyhledávanými a klíčovými službami, jež dnes pomáhají zaměstnancům na celém světě udržet jejich dosavadní produktivitu i přes to, že pracují z domova.

Dlouhodobě je jasné, že software jako takový se stává nepostradatelnou součástí našich životů a koronavirus letos potřebu digitální transformace jen umocnil.

Pohled na letošní trh s IPO však ukazuje, že to není nutně jen o softwaru. Primární emise akcií na amerických trzích letos v průměru během prvního dne dokázaly přinést výnosy ve výši 42 %, což je nejvyšší průměr od dot-com bubliny. Takovýto průměr navíc přirozeně zvyšuje zájem o každé další IPO v domnění, že půjde o další pořádný "vývar".

Tento trend se netýká pouze USA, na Pražské burze letos slavilo velký úspěch IPO společnosti eMan. Dokonce tak velký, že to přilákalo řadu dalších firem, které náhle projevily o vstup na burzu zájem, jako je Pilulka.cz nebo Česká zbrojovka Group.

Jay Ritter, jež působí na fakultě financí University of Florida, však poznamenává, že mezi mladými internetovými společnostmi, jež mířily na burzu v letech 1999-2000 a těmi letošními je jeden rozdíl - ty z dot-com bubliny zpravidla měly jen velmi málo příjmů.

"Zatímco téměř všechny technologické společnosti z letošního roku mají již za pasem významné prodeje. Jsou starší, na trhu již prokázaly, že mají hodnotný produkt či službu a byť řada z nich zatím nedosáhla na zisk, daří se jim demonstrovat, že nejsou jen pára nad hrncem," říká Ritter.

Podobnost s hysterií a hladem po mladých technologických společnostech a jejich slibech plných masivního růstu z roku 1999 však existuje nemalá podobnost.

#ipo #software #technologie #burza #akcie #pandemie #homeoffice #snowflake #berkshire #salesforce #jfrog #sumologic #unitysoftware #eman #pilulka #ceskazbrojovkagroup 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ty zradne IPO. Investori  by si meli precist kapitolu o IPO z knihy Inteligentni Investor od Grahama. 

    Z pozice softwaroveho architekta mohu rict, ze Snowflake je zajimava databaze, ale rozhodne neni jedina, natoz nejoblibenejsi. Konkurenci nabizi Google BigQuery, Amazon Redshift, Databricks, Cloudera, Microsoft a nespocet open source databazi postavenych okolo Hadoop ekosystemu.  

    +1