18.09.2020 5 minut čtení

Může z vás investice do Costco udělat milionáře? Velkoobchodní prodejce je jedním z vítězů současné pandemie

Costco již delší dobu překonává výkonnost retailového sektoru a dopady pandemie navíc prohloubily propast mezi americkým velkoobchodníkem a jeho konkurenty.

#Costco dominuje jedinečné tržní nice spojující maloobchodní a velkoobchodní řetězec, jehož byznys model je založen na placeném členství. Samozřejmě musí čelit i konkurenci v podobě Walmart's Sam's Club a BJ's Wholesale, ale Costco dosahuje více než dvojnásobných tržeb oproti konkurenci, což z něj dělá nesporného lídra v této oblasti.

Co říká o velkoobchodním prodejci Petr Lajsek, analytik Colossea: „Podnikání společnosti Costco můžeme přirovnat k nám známému řetězci Makro. Costco podniká kromě Severní Ameriky i v Asii a Evropě a svým klientům nabízí výhodné nákupy ve větší kvantitě. Společnost má navíc velmi široký sortiment. Zákazníci si mohou koupit i věci, které bychom v běžném supermarketu hledali marně – například benzín, rakev nebo diamanty. Akcie Costco nebyly (pro někoho možná překvapivě) příliš zasaženy koronavirem, podobně jako konkurenční #Walmart. Společnosti pomohlo vytváření zásob domácnostmi. V březnu, kdy několik velkých amerických firem přišlo o výraznou část své kapitalizace, spadly akcie Costco “jen” o nějakých 15 %. Z propadu se však společnost rychle oklepala a v posledních dnech dokonce vytváří historická maxima. Ve srovnání se začátkem roku si akcie Costco polepšily o téměř 20 %. Má smysl do akcií Costco investovat i když aktuálně atakují historická maxima?“

V závěru citace vyřčená otázka si žádá také odpověď. Byznys model Costco dává společnosti konkurenční výhodu, neboť více než 55 milionů členů jeho věrnostního programu platí ročně za členství od 60 dolarů výše. Věrná členská základna poskytuje Costco spolehlivý tok hotovosti. Členství podněcuje v zákaznících zvýšenou chuť utrácet, protože se zákazníci velkoobchodníka snaží maximalizovat hodnotu zaplaceného poplatku.

| Přečtěte si také: Hledáte investiční příležitost? Intel už má za sebou i lepší dny, ale akcie jsou dnes ve výrazné slevě! |

Pravidelný zdroj příjmů navíc pomáhá velkoobchodníkovi udržovat nízké ceny velkoobjemového zboží. Jeho hrubá marže se pohybuje kolem 13 %, což je výrazně méně než u tradičních maloobchodníků i přímé konkurence. Jeho ceny tak jsou výrazně konkurenční. Zákazníci přitom členství v Costco milují – míra obnovení se pohybuje pravidelně kolem 90 %, společnost se tak pravidelně řadí k prodejcům s největší mírou spokojenosti zákazníků, což se projevuje i na jeho hospodářských výsledcích.

„Costco se může opřít o velmi silné hospodářské výsledky. V uplynulém kvartále (pro společnost se jednalo o Q3 fiskálního roku) se Costco podařilo překonat očekávání trhu ohledně EPS i tržeb. Zisk na akcii byl 1,89 USD při tržbách 37,3 mld. USD. Společnost navíc v dubnu zvýšila svou dividendu, což je pozitivní krok vezmeme-li v potaz fakt, že v daném období americké firmy své dividendy spíše škrtaly. Samotná dividenda však stále není příliš atraktivní, roční výnos 0,81 % je vysoce podprůměrný. Costco tak rozhodně není akcií, která by byla primárním cílem dividendového investora. Spolu se zajímavým kapitálovým růstem však dividenda potěší,“ shrnul velmi pozitivně hospodářské výsledky Costco, Petr Lajsek.

Vývoj ceny akcií Costco v letošním roce. | Zdroj: finance.yahoo.com

Můžete na investici do Costco výrazně zbohatnout?

Při pohledu na cenu Costco můžete narazit na problém. Společnost se obchoduje s poměrovým ukazatelem P/E přes 40, což je spíše ocenění, které vídáme u společností nabízejících služby. Jedná se o nejvyšší hodnotu za posledních 20 let. Přestože se společnost nachází ve velmi silné pozici, právě vysoká cena je největší vadou na kráse této akcie a tato slova potvrzuje i analytik Lajsek: „Jako negativní faktor může zapůsobit další koronavirová vlna – dá se očekávat, že domácnosti již nebudou vytvářet podobně velké zásoby jako v Q1. Další vlna by však mohla být fatální pro majitele menších obchodů a restaurací, kteří jsou pro Costco velkou částí klientely. Pro aktuální kvartál se navíc očekává poměrně vysoké EPS (2,80 USD), což by společnost nemusela splnit. Costco mi tak nyní přijde mírně předražené, při poklesu ceny akcií se však může jednat o dobrou akcii pro diverzifikaci portfolia do daného odvětví.“

| Přečtěte si také: Coca-Cola opět příležitostí pro dividendové investory! Proč investovat do akcií legendárního výrobce nápojů? |

Nezbývá tak než vyčkat, zda neproběhne u ceny akcií Costco korekce. Což je také poměrně jasná odpověď na otázku položenou v úvodu, zda z vás může investice do akcií Costco udělat milionáře. Je poměrně jisté, že i s výrazným poklesem ceny a značným růstem dividendy by musela být vaše pozice v Costco velmi významná. Při tržní kapitalizaci 150 miliard dolarů asi nemůžeme očekávat, že by měly akcie v krátkém časovém horizontu zaznamenávat dvouciferné zisky. Jako vyspělý velkoobchodník zkrátka Costco nemá podobné vyhlídky na růst, jako je perspektiva růstových technologických akcií. Nezbývá než souhlasit s odborníkem a počkat, zda cena akcií Costco klesne.

Jako lepší investiční příležitosti z hlediska svého potenciálu se tak mohou jevit tituly Coca-Cola nebo Intel, o nichž už bylo také psáno.

#akcie #americkeakcie #velkoobchod #akcioveinvestice #investice #investovani #dividenda

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • to su ale kecy... autor ma asi akcie costco. Vlastnim Target s nakupnou cenou 60 USD a dnes je za 177... t. j. 194% v zisku. Costco sa moze schovat. Target poraza aj Walmart v online predajoch a za posledný kvartál online predaje stupli o viac  ako 80%., co je na kapitalizaciu Targetu velmi nadpriemerne cislo. 

    0