Před nástupem pandemie covid-19 se vedení Coca-Coly zaměřilo na redukci rozsáhlého podnikání a současná situace, zdá se, tyto kroky pouze urychlila. Rozhodně se jedná o strategické změny, které by měli dividendoví investoři zaznamenat.
Coca-Cola nastoupila na cestu zefektivnění výrobních procesů a šetření nákladů
Společnost sídlící v Atlantě odhalila 28. srpna plánované snížení počtu svých 17 provozních jednotek na devět. Nižší počet provozních jednotek pomůže zefektivnit řízení reorganizací a nahrazením stávajících jednotek a skupin. Provozní jednotky budou nově více strukturálně propojeny a budou se zaměřovat na eliminaci duplikace zdrojů a rychlejší škálování nových produktů.
Současný model společnosti rozděluje provozní jednotky do čtyř geografických segmentů, vedle kterých samostatně stojí ještě společnosti Global Ventures a Bottling Investments, které budou i nadále fungovat mimo tuto strukturu.
Podle Petra Lajska, analytika Colossea, navíc Coca-Cola vyjde ze současné krize opět silnější, než kdy dříve: „Současná situace může být dobrou příležitostí pro nákup akcií této legendární společnosti. Ani Coca-Cola Co. se nevyhnula výraznému pádu v letošním březnu. Její akcie se tak stále pohybují více než 15 % pod ročním maximem. Dá se však očekávat, že Coca-Cola vyjde z koronavirové krize silnější než kdy dříve, stejně jako tomu bylo u všech krizí, kterými společnost ve své dlouhé historii prošla. O tom svědčí i poměrně pozitivní hospodářské výsledky za druhý kvartál. Společnost překonala očekávání trhu ohledně zisku i tržeb. V meziročním srovnání se sice stále jednalo o poměrně markantní poklesy, s uvolňováním koronavirových opatření se však oba ukazatele postupně zlepšují.“
Snížení počtu provozních jednotek s větším využitím interní datové a analytické platformy by mělo vést k celkovému snížení nákladů a budoucímu růstu zisků. Nově kladený důraz na data bude velmi nápomocný při ořezávání současného mamutího portfolia produktů značky. V posledním čtvrtletí sdílela Coca-Cola vše říkající statistiku, která ukázala, že méně než 50 % ze 400 značek tvoří 98 % tržeb společnosti.
To že je mamutí portfolio jednoznačnou konkurenční výhodou Coca-Coly potvrzuje i Petr Lajsek, podle kterého bude pro Coca-Colu stěžejní i rozvolňování restriktivních opatření: „Pro Coca-Colu je klíčová obnova spotřeby v restauracích, kinech a na sportovních utkáních. Výhodou společnosti je fakt, že se může opřít o silné portfolio produktů. Do portfolia značky patří kromě výrobků Coca-Cola i nápoje Sprite, Schweppes, Fanta, Smart Water, Minute Maid, Costa Coffee a například Fresca.“
Coca-Cola je pasujícím dílkem do skládačky dividendového portfolia
Dividendoví investoři by neměli nové změny ve struktuře podceňovat, přestože se jedná o jedno z méně rozebíraných rozhodnutí, které management provedl v posledních několika čtvrtletích – namísto často skloňovaného růstu dividend a závazku udržení výplatního poměru na 75 % zisků společnosti.
I když se tento výplatní poměr může v letošním roce ještě navýšit, tak je pro společnost s podobně stabilními peněžními toky jako je Coca-Cola přijatelný, zejména proto, že expanze dividend bude následovat růst volných peněžních toků a snížení výdajů na financování operací a investic do stálých aktiv.
S výjimkou prudkého nárůstu v letech 2017 a 2018, kdy společnost odprodala své severoamerické závody pro plnění lahví partnerům a zaznamenala dočasný pokles čistého zisku, se výplatní poměr společnosti Coca-Cola pohyboval po většinu 21. století mezi 50 a 100 %. Stabilnější cíl na 75 % má posílit atraktivitu akcií pro investory hledající kromě kapitálového i dividendový zisk. Toto nové nastavení je již patrné z dividend vyplácených za poslední 4 čtvrtletí, kdy bylo na dividendách vyplaceno přesně 75 % čistého zisku společnosti.
O tom, že má z dlouhodobého pohledu investice do Coca-Coly smysl nepochybuje ani Petr Lajsek: „Z pohledu dividendového investora je Coca-Cola skvělým titulem. Aktuální roční výnos je 3,21 % p.a., což je nadprůměrná hodnota vezmeme-li v potaz průměrný dividendový výnos na indexu S&P 500, který je aktuálně 1,79 % p.a. Dobrou zprávou je také pravidelně rostoucí výše dividendy, která má progresivní vývoj již od roku 2012. Výši dividendy navíc neovlivnila ani koronavirová krize. V kratším období se investoři pravděpodobně nedočkají závratných kapitálových zisků, z dlouhodobého pohledu má Coca-Cola rozhodně smysl jak z pohledu kapitálového, tak i dividendového zisku.“
#akcie #americkeakcie #cocacola #cola #dividenda #dividendy #dividendoveakcie #investicnistrategie #akcioveinvestice
Proč bych měl věřit někomu, kdo si plete příjem a zisk?
@petrkucera, primárně byste měl asi investovat spíše na základě nějaké vlastní analýzy...
Nicméně k vašemu komentáři... Chybám se samozřejmě vyvarovat plně nedokážu, ale článek jsem si opět procházel a zajímalo by mě, kde si podle vás pletu příjem a zisk? Já jsem to místo nenašel. Díky...
@PatrikKudlacek Pan Kučera má nejspíše na mysli větu: namísto často skloňovaného růstu dividend a závazku udržení výplatního poměru na 75 % příjmů společnosti..... Výplatní poměr se týká zisku a ne příjmů (tržeb). Správně by tam tedy opravdu mělo být: výplatního poměru na 75% zisku společnosti... V článku to pak ještě zmiňujete několikrát špatně. Ne čistý příjem, ale čistý zisk. Samozřejmě je jasné, co myslíte, ale terminologie by se dodržovat měla, jelikož to může být matoucí, zvláště pro začátečníka, který pak může mít velký problém se svou vlastní analýzou, kterou zmiňujete v reakci na pana Kučeru. Zároveň to pak opravdu nepůsobí zrovna profesionálně.
@lukasSeifert přesně tak. Díky.
díky oběma. @petrkucera a @lukasSeifert ...asi nemá smysl psát, že to bylo opravud špatně, což bylo. Takže jsem to na třech místech opravil. Omlouvám se, nemyslí si, že by se podobná chyba opakovala v jiných textech právě i díky intervenci pana Kucery, jsem si na to dal v dalších textech pozor. Tady jsem to opravil až nyní. Takže ještě jednou díky.
@petrkucera zároveň bych se rád omluvil i za svůj první komentáž. Člověk může s postupem času ledasco přehodnotit...
@PatrikKudlacek To, že bych měl investovat na základě vlastní analýzy a ne slepě podle nějakých článků na internetu je OK. To se neomlouvejte.Přeji prima Vánoce.
To určitě souhlasím. Omlouval jsem se za neurvalé chování. Chyba tam samozřejmě byla, což jsem tak nějak nechtěl vidět. Rovněž přeji pěkné Vánoce ?