Před nástupem pandemie covid-19 se vedení Coca-Coly zaměřilo na redukci rozsáhlého podnikání a současná situace, zdá se, tyto kroky pouze urychlila. Rozhodně se jedná o strategické změny, které by měli dividendoví investoři zaznamenat.
Coca-Cola nastoupila na cestu zefektivnění výrobních procesů a šetření nákladů
Společnost sídlící v Atlantě odhalila 28. srpna plánované snížení počtu svých 17 provozních jednotek na devět. Nižší počet provozních jednotek pomůže zefektivnit řízení reorganizací a nahrazením stávajících jednotek a skupin. Provozní jednotky budou nově více strukturálně propojeny a budou se zaměřovat na eliminaci duplikace zdrojů a rychlejší škálování nových produktů.
Současný model společnosti rozděluje provozní jednotky do čtyř geografických segmentů, vedle kterých samostatně stojí ještě společnosti Global Ventures a Bottling Investments, které budou i nadále fungovat mimo tuto strukturu.
Podle Petra Lajska, analytika Colossea, navíc Coca-Cola vyjde ze současné krize opět silnější, než kdy dříve: „Současná situace může být dobrou příležitostí pro nákup akcií této legendární společnosti. Ani Coca-Cola Co. se nevyhnula výraznému pádu v letošním březnu. Její akcie se tak stále pohybují více než 15 % pod ročním maximem. Dá se však očekávat, že Coca-Cola vyjde z koronavirové krize silnější než kdy dříve, stejně jako tomu bylo u všech krizí, kterými společnost ve své dlouhé historii prošla. O tom svědčí i poměrně pozitivní hospodářské výsledky za druhý kvartál. Společnost překonala očekávání trhu ohledně zisku i tržeb. V meziročním srovnání se sice stále jednalo o poměrně markantní poklesy, s uvolňováním koronavirových opatření se však oba ukazatele postupně zlepšují.“
Snížení počtu provozních jednotek s větším využitím interní datové a analytické platformy by mělo vést k celkovému snížení nákladů a budoucímu růstu zisků. Nově kladený důraz na data bude velmi nápomocný při ořezávání současného mamutího portfolia produktů značky. V posledním čtvrtletí sdílela Coca-Cola vše říkající statistiku, která ukázala, že méně než 50 % ze 400 značek tvoří 98 % tržeb společnosti.
To že je mamutí portfolio jednoznačnou konkurenční výhodou Coca-Coly potvrzuje i Petr Lajsek, podle kterého bude pro Coca-Colu stěžejní i rozvolňování restriktivních opatření: „Pro Coca-Colu je klíčová obnova spotřeby v restauracích, kinech a na sportovních utkáních. Výhodou společnosti je fakt, že se může opřít o silné portfolio produktů. Do portfolia značky patří kromě výrobků Coca-Cola i nápoje Sprite, Schweppes, Fanta, Smart Water, Minute Maid, Costa Coffee a například Fresca.“

Coca-Cola je pasujícím dílkem do skládačky dividendového portfolia
Dividendoví investoři by neměli nové změny ve struktuře podceňovat, přestože se jedná o jedno z méně rozebíraných rozhodnutí, které management provedl v posledních několika čtvrtletích – namísto často skloňovaného růstu dividend a závazku udržení výplatního poměru na 75 % zisků společnosti.
I když se tento výplatní poměr může v letošním roce ještě navýšit, tak je pro společnost s podobně stabilními peněžními toky jako je Coca-Cola přijatelný, zejména proto, že expanze dividend bude následovat růst volných peněžních toků a snížení výdajů na financování operací a investic do stálých aktiv.
S výjimkou prudkého nárůstu v letech 2017 a 2018, kdy společnost odprodala své severoamerické závody pro plnění lahví partnerům a zaznamenala dočasný pokles čistého zisku, se výplatní poměr společnosti Coca-Cola pohyboval po většinu 21. století mezi 50 a 100 %. Stabilnější cíl na 75 % má posílit atraktivitu akcií pro investory hledající kromě kapitálového i dividendový zisk. Toto nové nastavení je již patrné z dividend vyplácených za poslední 4 čtvrtletí, kdy bylo na dividendách vyplaceno přesně 75 % čistého zisku společnosti.
O tom, že má z dlouhodobého pohledu investice do Coca-Coly smysl nepochybuje ani Petr Lajsek: „Z pohledu dividendového investora je Coca-Cola skvělým titulem. Aktuální roční výnos je 3,21 % p.a., což je nadprůměrná hodnota vezmeme-li v potaz průměrný dividendový výnos na indexu S&P 500, který je aktuálně 1,79 % p.a. Dobrou zprávou je také pravidelně rostoucí výše dividendy, která má progresivní vývoj již od roku 2012. Výši dividendy navíc neovlivnila ani koronavirová krize. V kratším období se investoři pravděpodobně nedočkají závratných kapitálových zisků, z dlouhodobého pohledu má Coca-Cola rozhodně smysl jak z pohledu kapitálového, tak i dividendového zisku.“
#akcie #americkeakcie #cocacola #cola #dividenda #dividendy #dividendoveakcie #investicnistrategie #akcioveinvestice