Akcie polovodičového giganta se k dnešnímu dni obchodují o 15 % níže než na začátku roku a pouze o 10 % výše, než činila jejich hodnota během březnového dna. Naproti tomu i přes krizi získal benchmark S&P 500 od začátku roku 4 % a jeho konkurence si vede mnohem lépe a připisuje zisky v řádech desítek procent. Což potvrzují i slova Petra Lajska, analytika Colossea: „Akcie Intel se v dosavadním průběhu roku 2020 svým vývojem poněkud vymykají oproti ostatním velkým technologickým společnostem. Ve srovnání se začátkem roku se akcie Intel obchodují o více než 15 % níže. Ostatní velké technologické společnosti i přes pády způsobené koronavirem prosperují a výjimkou není ani růst ceny akcií o více než sto procent za poslední měsíce. Skvělé měsíce za sebou mají i konkurenční společnosti Nvidia a AMD. AMD si od začátku roku polepšilo o více než 70 % na své kapitalizaci, Nvidia dokonce o více než 120 %. Jasně se tak nabízí otázka, proč se Intelu nedaří své konkurenty napodobit? Jako hlavní důvod vidím pokles marže a odsunutí výroby 7-nanometrových čipů. Intel oznámil odložení výroby 7-nanometrových čipů nejméně o 6 měsíců, což dává velkou konkurenční výhodu společnosti AMD. Ta již své 7-nanometrové čipy prodává. Pro Intel tak bude velmi těžké následně konkurovat společnosti AMD. Vzhledem k růstu konkurence se tak momentálně jedná o poměrně rizikovou investici. Intel by tak možná měl věnovat své úsilí spíše vývoji 5 a 3-nanometrových čipů. Na těch však již pracuje i AMD.“
Může být #Intel investiční příležitostí?
Kritici tvrdí, že nedávné odsunutí výroby 7-nanometrových čipů umožní konkurentovi #AMD „ukrást“ výrazný tržní podíl jak v segmentu datových center tak i domácích počítačů. Zmiňované rozhodnutí Intelu se jeví jako zvlášť nešťastné v době, kdy se stále více lidí věnuje práci z domova a zvyšuje se tak poptávka po obou kategoriích těchto produktů.
Za zpoždění ve výrobě platí již nyní Intel poměrně tvrdou daň, na druhé straně však akcie společnosti nabízejí zajímavou dividendu, jak říká Petr Lajsek: „Na akcie společnosti Intel se v posledních měsících snesla vlna výprodejů a od červencového propadu akcie víceméně stagnují. Nesmíme však zapomínat na silné stránky společnosti. Intel je stále lídrem na trhu polovodičových zařízení – jeho tržní podíl by měl v letošním roce dosáhnout na 18 %. Konkurenční AMD má tržní podíl kolem 2 %. Poptávka po 10nanometrových čipech je navíc stále silná – jejich tržby se v uplynulém kvartále meziročně zvýšily o 34 %. Pro investory rozhodně stojí za zmínku také poměrně vysoká dividenda. Aktuální dividendový výnos je 2,64 % ročně, což je v rámci indexu Nasdaq vysoce nadprůměrná hodnota. Takovou dividendou se nemůže pochlubit žádný z konkurentů (Nvidia má mizivou dividendu a AMD ji nevyplácí vůbec). Vývoj dividendy je navíc dlouhodobě progresivní, jedná se tak o dobrou akcii pro dividendové investory.“
Popravdě už problémy s výrobou dospěli tak daleko, že musel Intel poprvé po mnoha letech využít výrobních služeb třetích stran, jako například Taiwan Semiconductor Manufacturing, přičemž vlastní výroba byla po dlouhá léta cenou konkurenční výhodou Intelu.
Rozhodnutí využít výrobce třetích stran určitě nebylo snadné a používání stejných výrobních zařízení jako AMD a mnoho dalších konkurentů je pro #Intel zcela novou situací. Boj s konkurencí za rovných podmínek doposud v Intelu neznali. Výrobce počítačových čipů se však bude muset s novou situací popasovat. Vypadá to tak na první pohled, že budoucnost Intelu nevypadá úplně růžově, stále jsme však nehovořili o jedné podstatné informaci a tou je ocenění společnosti v porovnání s hospodářskými výsledky.
Velmi dobré hospodářské výsledky ve spojení s oceněním dávají investici do Intelu zelenou
Akcie Intelu jsou ve výprodeji z dobrého důvodu. Medvědí investoři a kritici mají v rukou silný argument založený na měnícím se statusu quo v polovodičovém sektoru. Jak je na tom ovšem podnikání Intelu?
„Intel se může opřít o povedené výsledky. Hospodářské výsledky společnosti za druhý kvartál byly i přes snížení marže velmi silné a Intel zvýšil svůj výhled na zbytek roku. Tržby Intelu vzrostly v meziročním srovnání o 20 % na 19,73 mld. USD a výrazně tak překonaly očekávání analytiků. Zisk na akcii narostl o 16 % na 1,23 USD. Pro celý rok se očekávají tržby 75 mld. USD a zisk na akcii 4,85 USD, což je více, než společnost očekávala před propuknutím koronavirové krize. Pro akcie by mohl být růstovým impulsem vydařený třetí kvartál. V delším období akcie Intel rozhodně smysl dávají, a to i díky dividendě,“ říká analytik Colossea.
Nezbývá než se připojit. Akcie Intel nabízejí fantastickou hodnotu, když se obchodují za 9násobek zisku a 13násobek volných peněžních toků, přičemž musím zdůraznit i zajímavý dividendový výnos.
Samozřejmě neexistuje nic jako bezriziková investice, ale nákup Intelu za tyto ceny se nejeví jako špatná idea. Na závěr ještě srovnání s AMD – tržní kapitalizace Intel je pouze o 130 % vyšší než AMD i když jsou jeho roční tržby desetinásobné… Intel možná v současné době nepůsobí tak sexy, nejlepší investice jsou však ty nudné. Investice do Intelu vám tak přinese poměrně klidné spaní, což by se o investici do akcií AMD úplně s jistotou říct nedolo.
#akcie #technologickeakcie #polovodice #investovani #investice #stockpicking