18.09.2020 3 minuty čtení

5 lekcí o podnikání, které jsem dostal od buddhistického mnicha

Rád s vámi nasdílím několik témat, o kterých se dnes učí v buddhistických centrech po celém Thajsku. Osobně se s řadou těchto témat ztotožňuji a možná budou i pro vás jistou inspirací ve vašem podnikání.

Obdivuji tu pravdu a krásu v popisu věcí, které nazýváme v našem západním světě tak složitě. Obdivuji tu lehkost žití a pochopení smyslu života. „Podnik, který nepřináší nic jiného než peníze, je ubohý podnik“, řekl kdysi Ford.

Když hledáte cestu ve svém podnikání často je úspěch měřen tím, kolik skutečně vyděláte. Už se tak moc nezabýváte tím, jestli to, co děláte vás baví, jestli naplňuje vaše poslání, zdali je tím, co nazýváte svobodou a jak to vše zapadá do vašeho života. Někdy slyšíte pouze slova jako zisk, zisk a zisk.

Kdysi mně jeden kandidát upozornil na to, že rakev nemá kapsy, proto hledá práci, která ho bude naplňovat. Když to připojím k lekcím od tohoto mnicha vše do sebe zapadá.

I já dnes vnímán podnikání zcela jinak než na svém začátku. Vnímám ho jako cestu poznání, učení se, pokoře a pochopení, pomoci a porozumění. Je to cesta objevování pravdy a krásy života. Netoužím po několikapatrovém sídle firmy, ani po 200 koních v motoru mého vozu. Hledám pravdu o všem, a to je má podnikatelská cesta.

5 lekcí o podnikání od buddhistického mnicha

Koukejte pouze do své mísy

Když se staráte o to, co jíte, starejte se pouze o svou vlastní mísu. Proč je to tak důležité, protože často se řada lidí kouká do mísy toho druhého. Co skvělého jí druzí a jak je to asi dobré. Jaké by to bylo, mít mísu toho druhého a ochutnat ji. Důvod, proč má smysl nahlížet pouze do své mísy, je zůstat na své vlastní cestě, nesledovat ostatní, netoužit po tom, co mají, co vlastní.

Naučte se samotě

Pro někoho zcela nepřijatelné nebo také nedosažitelné, pokud vychováváte děti nebo jsou zde jisté okolnosti, ale samota má obrovský potenciál, který je třeba nalézt. Každý den se snažte být sami. Najděte si prostor pro to být zticha mentálně. Nalézt svůj vnitřní klid, být sám sebou. Je to cenné téma naučit se být sám, být přítomný v aktuálním čase a místě. Neutíkat v myšlenkách do předu ani dozadu. Být sám a naučit se ocenit vlastní společnost. V samotě je totiž moudrost.

Celý článek: https://www.kmosek.com/5-lekci-o-podnikani-ktere-jsem-dostal-od-buddhistickeho-mnicha/

#podnikani #rozvojpodnikani #osobnirozvoj #osobnistesti #personaldevelopment #personalchange #personalgrowth #kmosek

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.