Ve šlépějích veleúspěšné akciové rally Tesly se totiž s vidinou velkých zisků a miliardových injekcí od veřejnosti houfně vydali a stále vydávají další výrobci elektrických vozidel.
Na druhé straně se však do EV revoluce začínají ve velkém pouštět i velké, tradiční automobilky, které mají na rozdíl od startupů kapacitu vypustit na trh ne jeden, ale rovnou celou modelovou řadu elektromobilů.
A minimálně z pohledu tržní valuace nyní všem velí stále býčí Tesla. Jenže má smysl nyní, po více než 400% letošním růstu, tuto akcii kupovat? Není jednoduše řečeno příliš drahá?
Analytici se dnes zpravidla ve svých názorech na to, kde lze aktuálně efektivně vydělat na EV revoluci, dělí do tří hlavních proudů. Ten první stále bere jako nejlepší volbu Teslu a věští ji další masivní růst. A nelze se jim divit. Byť Tesla na začátku září mírně zaškobrtla a propadla o cca 34 %, obratem se vrátila k růstu a za posledních 12 měsíců na burze vyrostla již o více než 800 %!
"Pro většinu investorů je pohled na graf stále rostoucího akciového titulu TESLA známkou určité promarněné investiční příležitosti. V posledních několika měsících jsme svědky výrazné volatility tohoto titulu s převažujícími kladnými posuny v jednotlivých obchodních seancích, a to až v řádu několika procent v jednodenním pohledu. Pravdou je, že málokdo mohl odhadovat tak prudký a kontinuální nárůst akcie v průběhu letošního roku," říká k titulu Petr Pelc, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Pak je tady druhá skupina analytiků, kteří Teslu již považují za natolik přepálenou, že doporučují vyhýbat se jí obloukem. Jako alternativu pro všechny spekulanty, kteří truchlí nad uniklými stovkami procent zhodnocení nabízejí menší, začínající EV automobilky, jež svou cestu teprve začínají a jejichž tržní valuace je oproti Tesle zlomková. Anebo by volili již zavedené tradiční automobilky, pro které bude dle jejich názoru výrazně snadnější přehodit výhybku ze spalovacích na elektrické motory a svým zázemím zašlapat malé hráče zpět do země.
No a do třetice je tady skupina analytiků, která jde na EV sektor odjinud. Místo vybírání vhodné automobilky doporučují zaměřit se z dlouhodobého pohledu raději na klíčové dodavatele celého EV segmentu, tedy společnosti, které například pro evropské automobilové giganty začínají ve velkém vyrábět baterie nebo se podílejí na budování sítě elektrických nabíječek napříč dopravními komunikacemi.
Kterou z těchto tří cest se vydat? Anebo je lepší zvolit aspoň dvě, nebo rovnou všechny tři?
---
Tesla
Začněme tou první, která se točí jen okolo Muskovy automobilky, jejíž P/E Ratio se počítá ve stovkách, zatímco se Tesla - toho času s přehledem nejhodnotnější automobilka světa - pokouší expandovat a investovat do nových výrobních závodů tak rychle, jak je to jen možné.
"Při pohledu na tržby nebo výrobní kapacity jednotlivých automobilek patří Tesla spíše k menším firmám. Co tedy udává tak vysokou cenu firmy na trhu? Je to právě tržní hodnota akcie na burze, která zaznamenává raketový nárůst. Cena akcie tak nekoresponduje s aktivy firmy ani s její současnou výrobní kapacitou, ale je dána primárně vizí budoucnosti. Nemalý podíl na tomto má zakladatel a šéf firmy Elon Musk, který je hlavním motorem těchto vizí a budoucích vysokých, na první pohled až nereálných, cílů," hodnotí dnes Teslu Petr Pelc, dle jehož soudu je dnes z pohledu racionálního investora značka velmi nadhodnocená.
Jenže jak dlouho ještě může Tesla svou spanilou jízdu držet? Rok? Dva? Navždy?
"Dokud si Tesla drží své prvenství na trhu elektromobilů, je stále určitý prostor k růstu. V momentě, kdy ale toto prvenství ztratí, lze předpokládal určité výprodeje, tedy pokles kurzu akcií. V čem toto prvenství Tesly vlastně spočívá? Mimo již zmíněnou hodnotu tržní kapitalizace se nejvíce mluví o rychlosti vývoje nových modelů, modernizaci softwaru, kvalitě a ceně baterií, ale hlavně také o dojezdové vzdálenosti. Doposud se může Tesla chlubit elektromobilem s nejvyšším certifikovaným dojezdem. Ostatní automobilky ale usilují o překonání tohoto prvenství, a je jen otázka času, než se to některé podaří. Její pozice z pohledu investorů pak jistě posílí. To ale bude na úkor Tesly," říká Pelc a dodává:
"Z pohledu investora je tedy velmi důležité při svém rozhodování zohlednit investiční horizont. Pokud jde o krátkodobé a střednědobé investice, pak může akciový titul Tesla stále nabídnout velmi rychlé zhodnocení. Z pohledu dlouhodobé investice je však Tesla poměrně riziková z důvodu možných výraznějších výprodejů. Mnohem atraktivnější se tak jeví menší konkurenti, kteří mají svou nárůstovou křivku teprve před sebou. Elektromobilita má bez pochyb stále rostoucí význam v budoucnosti. Tesla v tomto odvětví jistě hraje významnou roli. Lze ale najít i jiné elektro automobilky, které mají v současné době z pohledu investora větší dlouhodobý potenciál."
Hledáte-li tedy dlouhodobou EV investici, možná nebude nejrozumnější volit zrovna společnost, která za poslední rok vzrostla o 800 % a má nemalý potenciál na korekci a výprodeje zisků. Nuže dobrá, nechejme Teslu Teslou a pojďme se podívat na zbytek EV segmentu.
Menší EV značky
Mezi často skloňované EV společnosti, jež už za sebou zároveň mají IPO, patří americká Nikola a čínské společnosti jako Nio, Li Auto, BYD nebo XPeng.
O pochybném backgroundu Nikoly už jste si na Warengo letos mohli přečíst. Minulý týden však do této domnělé bubliny vdechla trochu reality dohoda s General Motors o vzájemné spolupráci při vývoji a výrobě nových EV. Jenže euforie příliš dlouho nevydržela. Společnost Hindenburg Research na veřejnost vypustila rozsáhlý text, v němž Nikolu obviňuje z "oceánu lží". A že nejde o žádnou obyčejnou pomluvu dokazuje i fakt, že si na společnost na základě informací z tohoto textu posvítí finanční úřad. Pokud se série obvinění obsahující i vědomé lhaní investorům potvrdí, čekají firmu krušné časy a mnoho vysvětlování.
Čtveřice zmíněných čínských společností je velmi specifických v tom, že se v nich velkou měrou angažuje samotný Peking. Například BYD je velký, státem sponzorovaný výrobce jak spalovacích, tak elektrických motorů. Li Auto a XPeng vstoupily na burzu teprve letos, a to 30. července, respektive 31. srpna. Jejich akcie od té doby mírně vzrostly, ale žádný zázrak prozatím neudělaly (což může být pro případný spekulativní nákup vlastně dobře).
Dle některých analytiků je čínský EV trh aktuálně zlatý důl, neboť tamní vláda se zavázala ke snižování znečišťování životního prostředí a mimo jiné slíbila, že bude do EV transformace lít nemalé prostředky.
Jenže pokud vláda v podstatě kontroluje celý lokální EV průmysl, přináší to s sebou extra riziko pro investory, kteří nemohou vědět, kterou společnost se nakonec vláda rozhodne dostat až na vrchol.
Několik dalších EV firmiček se již dokázalo prokousat na burzu, a to skrz SPAC firmy. Patří mezi ně Fisker (IPO spojením se Spartan Energy Acquistion), Canoo (chystá se na IPO skrz Hennesy Capital Acquistion), Lordstown Motors (bude koupeno SPAC společností DiamondPeak Holdings) a Hyliion (chystá se spojit s Tortoise Acquistion, která je již obchodována na newyorské burze).
Ano, nemusíte být žádný odborník, abyste si všimli, že se veřejně obchodovanými zčistajasna stává hromada malých EV firem, u nichž jsou nějaké reálné příjmy, nedej bože zisk, ještě stále výrazně v nedohlednu. Cítíte-li zápach bubliny, možná nebudete daleko od pravdy.
Ani jednu z těchto údajných vycházejících hvězd EV průmyslu by vám ostatně ke koupi nedoporučil ani zakladatel a portfolio manažér Vltava Fund Daniel Gladiš, který se již na začátku měsíce vyjádřil k možným opčním machinacím, jež by mohly stát za bezprecedentním růstem akcií Tesly.
"Tyto firmy nejsou žádné alternativy Tesly. Nemají zkušenosti s výrobou aut, chybí jim obrovské výrobní kapacity zavedených automobilek či masivní prostředky na Research & Development. Vstup do tohoto odvětví má na ně zkrátka příliš vysoké bariéry. Minulý týden jsme viděli hezký příklad v rámci odhalení údajné laviny lží ze strany automobilky Nikola, které pokud se potvrdí, přesně ukáží na realitu těchto firem," říká na adresu všech zmíněných menších EV firem Gladiš a dodává:
"Za největší konkurenci Tesly považuji velké zavedené automobilky, které ji podle mě v EV zcela převálcují. Stačí se podívat na to, jak Tesle v EU dramaticky klesá podíl na trhu EV. A ve zbytku světa to nebude jiné. Tesla má slovy jeden a půl modelu EV v prodeji, přičemž na trhu jich už nyní máme celkem 48."
Analytici často skloňují jako tradiční automobilku, které se jako první podaří Tesle "zavařit", Volkswagen. Mezi budoucí dominantní hráče je rovněž řazeno BMW, z amerického trhu pak nadějně vypadá General Motors (částečně i díky aktuální nízké ceně akcií vzhledem k očekávaným budoucím příjmům). Dohoda s Nikolou by v přerodu GE do sektoru EV rovněž mohla sehrát důležitou roli.
Dodavatelé
Poslední skupinu, na níž se z pohledu investování do EV revoluce a hledání jejího ultimátního vítěze upíná pozornost, jsou velcí dodavatelé součástek a technologií výrobcům elektromobilů. Tyto společnosti totiž budou benefitovat i z toho, že trend technologicky náročnějších asistentů řízení a bezpečnostních systémů se chtě nechtě projeví na všech automobilech bez ohledu na jejich pohon.
Mezi společnosti řadící se do této kategorie lze řadit Aptiv, Lear Corporation či Continental AG.
Aptiv patří mezi špičkové globální dodavatele elektronických systémů a součástek. Zároveň značkám na celém světě dodává bezpečnostní systémy, na nějž si dnes potrpí i lidé kupující si automobily s tradičními spalovacími motory. Mezi hlavní konkurenty Aptivu se řadí Bosch (není na burze) a německý Continental AG.
Společnost Lear se pro změnu řadí mezi největší dodavatele automobilových sedadel na světě. Má však zásah i do byznysu s elektroniku, kde ji lze částečně považovat za konkurenta Aptivu.
Akcie všech tří společností jsou letos pod tlakem vzhledem k tomu, že pandemie COVID-19 snížila prodeje vozů tradičních výrobců.
Druhou skupinu atraktivních dodavatelů tvoří společnosti, které se specializují na budování nových elektrických rozvodů s vyšší kapacitou a sítí nabíjecích stanic, bez nichž by elektromobily neobejdou.
Portfolio manažér společnosti Schroders Simon Webber v těchto společnostech vidí zajímavý potenciál a myslí si, že investoři dnes stále podceňují potenciální velikost, do níž může EV trh narůst:
"Pokud se nebojíte a umíte si představit odlišnou budoucnost a zároveň se podíváte, jak vypadají středně a dlouhodobé cíle politiků, je vcelku patrné, že ve velkých částech Evropy a Ameriky bude v řádu 10-15 let penetrace EV velmi blízko 100 %."
Webber rovněž upozorňuje, že v mnoha zemích by se lidé mohli dříve či později k elektromobilům začít uchylovat jednoduše proto, že nebudou mít na výběr: "Pokud se svým vozem se spalovacím motorem máte zákaz vjezdu do hromady míst, nebo si nemůžete dovolit platit za starší vůz vyšší daně, pak vás jednoduše řečeno sama ekonomika nasměruje k EV, ať už budete chtít, nebo ne."
Například v Norsku už dnes více než polovina prodaných nových vozů má čistě elektrický pohon. Může za to zejména velký vládní dotační program, kterému lidé zkrátka neodolají a raději si místo tradičního vozu pořídí EV. Prodeje elektromobilů v Evropě všeobecně v úvodu letošního roku zaznamenaly rapidní růst i přesto, že celkový zájem o nákup automobilů díky pandemii poklesl.
Zatímco v Evropě je již síť nabíjecích stanic díky Tesle poměrně slušná, ve Spojených státech její budování ještě nějaký ten pátek zabere. Proto Webber doporučuje podívat se v rámci starého kontinentu spíš na příležitosti u elektrických společností, jako jsou National Grid a Red Electrica, jež spadají do elektrických utilit, Schneider Electric a Eaton Corp, kteří vyrábějí elektrické součástky a Alfen NV, která navrhuje a vyrábí příslušenství určené k nabíjení EV a také systémy pro ukládání elektrické energie. Z pohledu tuzemského trhu a očekávané budoucí zvýšené poptávky po elektřině logicky připadá v úvahu ČEZ.
V neposlední řadě tady máme velké výrobce baterií, kteří rovněž budou mít zajištěný odběr bez ohledu na to, jakou značku na sobě budou mít vozy, v nichž budou umístěny. Mezi největší výrobce v tomto segmentu se řadí Samsung, LG, Panasonic či čínský Contemporary Amperex Technology.
#ev #elektromobily #investovani #tesla #konkurence #elektrifikace #analyza #automobilky #nikola #nio #liauto #byd #xpeng #fisker #hyliion #aptiv #lear #continental #nationalgrid #redelectrica #chneiderelectric #eatoncorp #alfennv #cez #samsung #lg #panasonic