14.09.2020 2 minuty čtení

💪 Zvládáte ustát problémy s cash flow v krizi?

Situace okolo COVID-19 zasáhla téměř všechny firmy u nás i v zahraničí. Mnohé podniky pocítily tlak na likviditu a dostatek prostředků. Jak situaci řeší tuzemské firmy? Zvládají pokles likvidity jen díky finančním rezervám?

Situace okolo COVID-19 zasáhla téměř všechny firmy u nás i v zahraničí. Mnohé podniky pocítily tlak na likviditu a dostatek prostředků. Jak situaci řeší tuzemské firmy? Zvládají pokles likvidity jen díky finančním rezervám? Co nejvíce pomohlo těm firmám, které ekonomickou krizi ustály i bez rezerv? A nakolik se nutnost reflektovat obrat v (ne)jistotě objednávek, počtu dní po splatnosti, či přístupu dodavatelů promítla do řízení cash flow českých firem?

Kdo čelí problémům s cash flow?

Pokles poptávky, s tím související propad tržeb, neuhrazené pohledávky zákazníků zasažených krizí. To jsou jen některé z mnoha příčin nebývalého tlaku na dostatečné finanční zdroje firem. Některé firmy jsou krizí zasaženy více, jiné méně. Mezi které se řadíte? Podle šetření Hospodářské komory ČR „Koronavirus: vystavte účet vládě“, ve kterém v červenci 2020 odpovídalo 790 respondentů ze všech oborů a velikostí firem, se pouze 15 % firem nemuselo v době pandemie potýkat s propadem likvidity.

Nejméně pocítily problémy s cash flow podle tohoto šetření firmy působící ve stavebnictví a maloobchodu. Naopak podle očekávání největší zátěž v podobě druhotné platební neschopnosti dopadla na firmy v cestovním ruchu a restauračních službách, částečně také na firmy ve zpracovatelském průmyslu. Včasné platby a krátké splatnosti jsou přitom zejména pro malé a střední podniky kritické pro zachování provozu a pracovních míst.

    

 

Celý článek čtěte zde: 💪 Zvládáte ustát problémy s cash flow v krizi?

#pandemie #podnikani #platebnineschopnost #cashflow #likvidita #krize

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.