6 minut čtení

Chcete snadněji dosáhnout finanční nezávislosti? Tyto 4 faktory vaše šance ovlivňují nejvíce

Jak snadné nebo obtížné bude dosažení finanční nezávislosti ovlivňuje pouze jediná věc. Rozdíl mezi náklady na živobytí a vaším příjmem. Jaká byste měli podniknout opatření k dosažení ultimátního finančního cíle?

Matematika se v jednotlivých případech příliš neliší. Budete muset uspořit alespoň 25násobek svých budoucích výdajů nebo si vytvořit pasivní příjem, který je překročí. V obou případech dosáhnete cíle snáze, pokud své výdaje snížíte.

Pokud nemáte ani jedno, případně kombinaci uspořeného kapitálu a pasivních příjmů, u nichž lze očekávat, že budou pokrývat vaše budoucí výdaje na dobu neurčitou, nemůžete se označit za finančně nezávislého.

Máte-li pocit, že je finanční nezávislost mimo váš dosah, možná můžete naklonit měřítko vah ve svůj prospěch, pochopíte-li hlavní faktory, které ovlivňují dosažitelnost finanční nezávislosti nejvíce. Je jasné, že některé budou zcela mimo vaši kontrolu, ale v těchto vyjmenovaných níže můžete provést změny, které vám finanční nezávislost přiblíží o roky.

1. Zajištění vysokého příjmu

Možná si klepete na čelo, že vám neříkám nic nového, ale dostatečný příjem je opravdu zásadní. Nejdůležitějším faktorem pro dosažení finanční nezávislosti je výše vašich úspor – investovaný rozdíl mezi tím, kolik vyděláte a kolik ušetříte.

Je těžké si vybudovat úspory bez vysokého příjmu. Jak se k němu ale propracovat?

Zásadní je volba povolání, ale pracovní pozice není všechno. V rámci správné kariérní cesty existuje široká škála platů. Měli byste se naučit efektivně vyjednávat, neboť se bude jednat o jednu z investic s nejvyšší návratností. Povýšení většinou dostávají lidé, kteří dělají něco navíc (nebo by alespoň měli) a umí se náležitě prodat.

Kromě firemní politiky také platí, že čím nepostradatelnější se stanete, nebo se tomu tak bude alespoň zdát, tím roste pravděpodobnost, že budete odměněni povýšením a vyšší výplatou.

2. Získání vedlejšího příjmu

Co je lepší než jeden skvělý příjem? Více příjmů. Druhý příjem může pocházet z jednoho ze dvou zdrojů. Prvním je klasický „vedlejšák“, který může nebo nemusí souviset s vaší primární kariérou. Vedlejší příjmy nabízí řada webů, fór a skupin na Facebooku.

Ne každý má samozřejmě čas na druhé zaměstnání, nebo zájem ho hledat. Mám dobrou zprávu. Abyste získali druhý příjem, nutně nemusíte hledat další zaměstnání. Budete však muset zapojit hlavu a vymyslet business model, ve kterém bude někdo jiný vykonávat práci za vás a vy budete pouze sklízet dividendu plynoucí z vaší idey.

3. Snížení nákladů na bydlení a život

Sám bydlím v Praze, tak to bude znít jako bych kázal vodu a pil víno. V rámci své cesty za finanční nezávislostí se však také chystám do budoucna přestěhovat do méně nákladné destinace. Praha je krásná, nabízí celou řadu výhod, ale náklady na život jsou zde enormní.

Rád bych podstatnou část svého života strávil v oblasti s relativně nízkými náklady na bydlení a každodenní výdaje. V současnosti mám v plánu se stěhovat na maloměsto, protože jsem tam sám vyrůstal a nevidím důvod, proč by podobnou zkušenost nemohly zažít i moje děti. Pozitivní na tom je, že mě podobný přesun zcela jistě přiblíží i k finanční nezávislosti, díky tomu, že se mé měsíční fixní náklady výrazně zmenší.

Stejně tak není nutné šroubovat variabilní náklady do závratných výšin. Ačkoliv si to často neuvědomujeme, k životu toho příliš mnoho nepotřebujeme. Dobrým způsobem, jak snížit nepravidelné výdaje, je provedení jejich auditu. Když víte, za co utrácíte, můžete posléze odstranit vše, co není nezbytností. Zbavíte-li se například naráz všech předplatných, možná po čase zjistíte, že vám ani nechybí, případě si můžete zřídit pouze ta, o kterých jste skutečně zjistili, že vám chybí nejvíce.

4. Minimalizování dluhu

Jakýkoliv dluh, ať už jde o spotřebitelský úvěr, kontokorent, hypotéku nebo leasing na auto, pochopitelně snižuje vaše čisté jmění.

Čím menší jsou vaše dluhy, tím snazší bude dosáhnout finanční nezávislosti. I když už jste třeba nahromadili poměrně vysoké dluhy, byť jen za bydlení, nejlepší je, že můžete začít s jejich předčasným splácením doslova ihned. Každá koruna, kterou použijete na splacení dluhu, zvýší vaše čisté jmění, přiblíží vás k finanční nezávislosti a zároveň se jedná o korunu, za kterou už nikdy nebudete platit úroky.

Pokud hodláte používat kontokorent, používejte ho zodpovědně a vždy ho splaťte v bezúročném období. Snažte se nečerpat půjčky na vozidla a další zbytná aktiva, která ztrácí na hodnotě. Pokud si nemůžete dovolit zaplatit za tyto statky hotově, pravděpodobně bude lepší počkat, až si je budete moci dovolit. Máte-li půjčky s vysokým úrokem, právě teď panuje neopakovatelná příležitost k jejich refinancování, některé banky vám momentálně nabídnou úrok i kolem 4-5 %.

Pokud jde o hypoteční dluh, nejlepší věcí, kterou můžete udělat je, vyhnout se obrovské hypotéce. Například 20letá hypotéka je poměrně zajímavá alternativa, protože vás nutí platit vyšší splátky, a tedy přeplatit menší částku na úrocích.

V některých lokalitách je nemožné se vyhnout vysokým nákladům na bydlení, ať už nemovitost kupujete nebo jste v pronájmu, než se však rozhodnete udělat si z takového místa domov, dobře si rozmyslete, zda se nejedná o nepřekonatelnou překážku za vaší finanční nezávislostí. Měli byste snad splatit hypotéku předčasně? Matematika obvykle upřednostňuje investování při zachování hypotéky, ale vše samozřejmě závisí na návratnosti vašich investic, přičemž i ty pasivní, vám mohou nabídnout roční zhodnocení pohodlně překonávající úrok na hypotéce…

---

Který z výše uvedených faktorů je největší překážkou na vaší cestě k finanční nezávislosti? V jakých oblastech myslíte, že byste se mohli zlepšit? Dejte mi vědět do komentáře a možná se více rozepíšu o tom, jak to mám já ?.

#osobnifinance #financninezavislost #dluh #prijem #vedlejsiprijem #nezavislost #financnigramotnost #osobnirůst #osobnirozvoj

Hodnocení: +42
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Zdravím, k bodu jedna je také zásadní stále se vzdělávat a zvyšovat kvalifikaci. Za mě, každý rok asi o 8% vyšší příjem bez bodu dva. Bod tři, nemovitosti mě cenou dohánějí asi stejným tempem, takže jsem opustil město a odstěhoval se na vesnici do Sudet, v mém milovaném moravskoslezském kraji, protože za svou prací dojedu kamkoliv. Nájem mi klesl a do těch měst dojedu pravidelně pracovně. Ceny nemovitostí jsou níže, ale nabídka taky. Na hypo dosáhnu, avšak stále čekám na zajímavou příležitost. Tím pádem bod čtyři nemám a jediný pro mne omluvitelný dluh je vlastní nemovitost. Investuji pravidelně, tak snad to bude stát za to i v pozdějším věku, zatím jsem mladík. Ve svém okolí a vrstevnících vidím málo zájmu o vzdělávání se a ubírání si příležitostí (myšlení mě to stačí na záliby, hlavně volný víkend). Ona vám to trochu sebeobětování spoustu vrátí, ale honba za finanční nezávislostí nemá být na krev, člověk by měl i něco prožít, takže to i respektuji

    0
  • Tam kde je vysoká cena bydlení je zpravidla mnohem více prac. příležitostí a podstatně lépe honorovaná prace..tak se to srovná. Viz Praha a stř. Čechy. Severní Morava se vylidňuje.

    0
  • Největší překážkou je cena bydlení.

    0
    • cena bydlení je určitě v ČR výrazným problémem, o kterém toho bylo napsáno dost a dost... a bohužel výrazně roste celorepublikově výrazně více než příjmy...

      0