04.09.2020 5 minut čtení

Bláznivá euforie okolo splitů akcií Apple a Tesla: Oběma společnostem byste se nyní měli vyhnout obloukem

Hype okolo splitů společností Apple a Tesla způsobil výrazný růst ceny obou akcií. Tržní kapitalizace společností tak za poslední měsíc vzrostla o 20, respektive 50 procent. V posledních dvou dnech už to však vypadá, že se snad vracíme k normálu.

Letošek bude pro Wall Street i investory bezesporu nezapomenutelný. Benchmarkový index S&P 500 láme rekordy jak v negativním, tak pozitivním směru. O tom už bylo napsáno dost.  V posledních měsících však na sebe strhly pozornost další, na první pohled poměrně nenápadné události, splity akcií Apple a Tesla.

Iracionální euforie okolo splitů začíná pomalu opadat

Zatímco výkonnost tradičních malých, středních a velkých společností se po březnovém zásahu pomalu zotavují, investoři do inovativních „megacaps“ – Apple a Tesla letos doslova rozbili bank. V průběhu včerejšího odpoledne se akcie Apple obchodovaly o přibližně 74 % výše než před rokem, v případě Tesly se jednalo dokonce o 413 %. Obě #akcie už přitom prošly lehkou korekcí. Stále se však jedná o extrémní hodnoty.

Meziroční růst akcií Apple (světle modrá) a Tesla (tmavě modrá) | zdroj: finance.yahoo.com

Co je však na těchto dvou společnostech ohromující není to, že překonávaly svá historická maxima, ale důvod, proč se tomu tak dělo. Jak #Apple, tak #Tesla jsou lídry ve svých průmyslových odvětvích, od oznámení splitů jejich akcií však došlo k doslova nevídanému růstu. Přitom k tomu nebylo jediné racionální odůvodnění.

Rozdělení akcií umožnuje veřejně obchodovatelné společnosti snížení jejich ceny, přičemž úměrně k poklesu ceny vzroste jejich počet. Tržní ocenění společnosti se ovšem nijak nemění. Přesto byli investoři schopní od oznámení těchto rozhodnutí vyhnat cenu akcií obou společností o desítky procent výše. Růst ceny byl přitom naprosto neopodstatněný a až v posledních dvou dnech dochází k lehké korekci a snad k přiblížení k realitě?? Co na to asi říkají „Robinhood“ investoři, kteří měli podle všeho na tomto růstu poměrně výrazný podíl? Začnou hned ze svých pozic hromadně vystupovat?

Proč vznikl celý humbuk kolem rozdělení akcií?  

Možná se sami divíte, co přesně bylo důvodem rychlého nárůstu tržní kapitalizace společností Apple a Tesla.

Jednou z možných odpovědí je nadšení z větší dostupnosti cenných papírů. Ačkoliv řada makléřů nyní umožňuje svým klientům nakupovat pouze části akcií, neumožňují to všichni. S omezeným rozpočtem si tak někteří drobní investoři nákup zmíněných akcií nemohli dovolit. V současnosti po splitu 4 ku 1 u Applu a 5 ku 1 u Tesly tak mají drobní investoři nákup těchto akcií mnohem jednodušší.

Je také nepopiratelné, že se na euforii podílel i psychologický faktor. Koneckonců, společnost by nesvolila ke splitu, pokud by se ceny akcií dramaticky nezvýšily. Rozdělení akcií, při kterém se stávají „cenově dostupnější“, přinejmenším naznačují, že se společnosti daří docela dobře – minimálně jí rostou tržby nebo zisky.

Poslední faktorem, který nemohl oběma společnostem ublížit, spíše naopak, pak je jejich postavení lídrů oborů a silných značek. Není žádným tajemstvím, že retailoví investoři nakupují akcie, které dobře znají a není pochyb o tom, že Apple a Tesla mají jedny z nejvěrnějších zákazníků na světě.

Nadšení obklopující rozdělení akcií Apple a Tesla způsobilo, že nejsou momentálně hodny vaší investice

Pokud jste dlouholetým akcionářem jedné z těchto dvou technologických společností, pravděpodobně jste si v posledních týdnech užili mnoho zábavy (vyjma posledních dvou dnů). Pokud jste ale svou pozici zatím v těchto dvou společnostech dosud nevybudovali, humbuk posledních týdnů zapříčinil, že byste do těchto dvou titulů momentálně investovat neměli.

Pokud jde o Apple, výrobce iPhone, byl již před oznámením splitu poměrně štědře oceněn. A jeho cena se nyní pohybuje na hodnotě P/E okolo 38. Někteří investoři sice argumentují tím, že se nyní Apple přesouvá z produktové společnosti, více k zaměření na služby s vyšší marží a tržby generované segmentem služeb již nějakou dobu rostou stabilně dvouciferným tempem, stále však tvoří pouhou pětinu celkových tržeb společnosti.

Je celkem v pohodě oceňovat společnost, která se čistě zaměřuje na poskytování služeb a reinvestuje většinu svých zisků na P/E 40, ale nedává smysl takto oceňovat Apple s vyspělým byznys modelem, jehož 80 % prodejů stále tvoří produkt. Apple byl dlouhodobě oceňován P/E ukazatelem v rozmezí od 10 do 20 a díky jeho současnému ocenění je tak investice do tohoto titulu prakticky vyloučená.

Totéž lze říct i o společnosti Tesla, která dosud nebyla schopná na základě obecně uznávaných účetních standardů (GAAP) generovat celoroční zisk, přesto její tržní kapitalizace osciluje v okolí hodnoty 400 miliard dolarů.

I když nelze popřít, že má Tesla v oblasti elektromobility výhodu prvního tahu, nebude těžit z této výhody dlouhodobě. Nejenom její domácí konkurence v podobě Fordu a General Motors, ale i Evropský #Volkswagen a asijská konkurence, investují do elektromobility obrovské peníze. Automobilový průmysl je kapitálově náročné bojiště s poměrně nízkými maržemi, kde udržitelné konkurenční výhody jenom zřídka přetrvávají. To je také hlavní důvod, proč jsou akcie Tesly za aktuální cenu nehodné vašich těžce vydělaných peněz.

#technologickeakcie #americkeakcie #akciovytrh #split #akciovysplit #deleniakcii

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty