Investiční plán

Hezký den, přidám se k diskuzi

otázka č. 1) může vůbec investovat do jednotlivých akcií naprosto "neanalytická" ženská, která by se nejraději řídila intuicí? :-D :-D

otázka č. 2) mám stanovený investiční cíl i plán, chci investovat pravidelně cca 5000 měsíčně. Četla jsem k tomu tady články, líbí se mi jak např. psal Tomáš Durčák, že si máme stanovit např. první pondělí v měsíci a zainvestovat, nečasovat trh. Jak to ale máte s poplatkama, mám účet u Fio (začínali jsme s českými akciemi) a to mi přijde, že takováto měsíční investice se dost prodraží.

otázka č. 3) v rámci investičního plánu jsme si stanovili, že chceme investovat spíše do zavedených dividendových akcií (můj muž je dost konzervativní) a pak si přečtu nějaký článek např. od pana Sochy a emoce se mi zblázní a nejradši bych šla proti plánu :-D :-D Jak se proti tomu bráníte, pokud se Vám to taky děje? :-D

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • @Leeena Těmi poplatky jen zbytečně straší. Nakonec vám srazí 1% p. a., víc ani nemůžou (nepočítám vlastní strategie). Poplatkům se nejspíš nevyhnete ani u ETF a tak záleží, kolik chcete investovat. Při malých částkách (cca do 24.000,-Kč/rok se víc vyplatí Portu, při větších částkách pak individuální nákup ETF přes dobrého brokera.

    0
  • @Leeena   Po skoro 15 letech investování můj pohled. 

     

    1.  Vybrat dobrou akcii a ještě na 10-15 let není vůbec lehké. Navíc je třeba se ji nadále věnovat. Otázka je taky kolik těch akcií bych chtěl? Jak je budu diverzifikovat? V jaké měně? V jakém oboru? Co poplatky? atd. Nejsem přesvědčený, zda je to správná metoda pro začínajícího. 

    2. Kdy nakupovat? Začít co nejdříve. U pravidelné investic je úplně jedno kde se nachází trh, zda se kupuje v pátek či pondělí, nejhorší nebo nejlepší den. Petr Syrový k tomu měl krásný graf, kdy matematicky spočítal nákupy akcií za 20 let v různé dny (nejlepší, nejhorší, pondělí, pátek atd) a pokud si vzpomínám dobře, rozdíl byl snad 1 % a něco? Co se týče poplatků, tady je to lehce spočitatelné. Záleží na brokerovi. Takže se možné někdy vyplatí nekupovat 1x měsíčně, ale třeba 1x za 3 měsíce nebo 1x půl roku a mezi tím mít peníze na spořícím účtu. 

    3. Neznám přesně cíl. Měl by být definován časem a hodnotou. Ale jelikož se bavíme o akciích = cíl bude za 15-20 let, tak z mého pohledu je lepší investice do růstových akcií, kde se dividenda sama reinvestuje. U ETF akumulační. Vyplácená dividenda = daňové zatížení, možná nutnost podat DP, nižší výkon. 

     

    Závěr : Osobně bych to viděl na investici do nějakého ETF (SP 500, Spider, MSCI World apod.), které je široce diverzifikované a je možné ho koupit v Evropě. Nákup 1-3 x za půl roku, dle poplatků. A mezi tím se pomalu vzdělávat a třeba časem přidat nějaké akcie. Ty opravdu neutečou. Důležité je dojít do cíle. Investování je vlastně poměrně nudná a dlouhodobá věc. Čas a úrok z úroku dělá to kouzlo.

    0
  • @patrikMachacek děkuju za názor :-) Souhlasím s Vámi, že pro rizikové investice si vyčlením nižší procenta (možná i míň než těch 25%, ale bude to chtít hodně disciplíny :-D ) Problém je, že muž považuje každou růstovou investici za rizikovou (jak tam nejsou dividendy, není to nic pro něj :-), takže se budu muset opravdu spoléhat více na sebe, ale je to teda strašný žrout času.

    0
  • @Dalibor007 Děkuju za odkaz :-) Taky si nemyslím, že ve smlouvách budou velké rozdíly. Ani netvrdím, že by ta smlouva byla špatně, jen je prostě protkána slovem "poplatky" tolikrát (včetně poplatků za nákup prodej, který vím, že je v sazebníku nulový, tak mi to nedává smysl, tolikrát ten poplatek zmiňovat), že jsem vyhodnotila, že je pro mě lepší koupit přímo ETF - i kdybych měla vyšší poplatek při vstupu, bude jednorázový, ne pravidelný roční. Navíc mi vadí vyšší poplatek při individuální strategii. Ale to je vše čistě osobní, netvrdím, že je Portu špatně. :-)

    0
  • Ještě přidávám link na zajímavý článek (i s diskuzí) tady na Warengo, který stručně a přehledně srovnává Portu, Indigo a Fondee. V zásadě potvrzuje to, co jsem psal výše.

    https://warengo.com/stories/148435-srovnani-investicnich-platforem-kde-muze-zacit-budovat-sve-akciove-portfolio-i-uplny-zacatecnik

    0
  • Co konkrétně se Vám na smlouvě nelíbí @Leeena ? Pokud klauzule o možných ztrátách a riziku, tak ta je vždycky a všude. Nemyslím si, že jsou mezi smluvními podmínkami roboadvisorů větší rozdíly. Nejvíce se bude lišit nabídka investičních nástrojů a možností správy svých investic, méně pak výnos. Poplatky mají stejné (1% ročně), u Portu je větší naděje na jejich výhledové snížení.

    0
  • @Leeena Zdravím Lenko. Mnoho nápadů jak vyřešit vaše tři otázky tu již padlo. A jsou dobré. Já osobně bych si do financí nenechal zasahovat nikým (rodiče, partnerka, manzelka, poradce, apod). Radou ano, ale finální rozhodnutí je vždy na mě, stejně tak i případná ztráta vedoucí z tohoto rozhodnutí. Chápu, že určité procento lidí to tak nemá. Ale pro někoho, koho to baví a věnuje získávání informací několik hodin času denně je jasná volba mít vše pod kontrolou. To jsem já. Podíl dividendové vs růstové akcie má asi taky každý z nás jiný. A určitě si každý investor tento poměr dokáže zdůvodnit i obhájit. Na vašem místě bych šel s rizikovými akciemi max do 25% portfolia. Nikde není dáno, že to za rok nemůžete snížit či zvýšit. Já osobně zvládám emoce z trhu již velmi dobře, protože jsem začínal na kryptoměnách a ty jsou extrémně volatilní. Ale byla tro drahá škola.

    0
  • @Mi_Chal propady bych asi ustála, počítám s tím, že je to dlouhodobá investice. Já mám s emocemi spíš ten problém nenechat se strhnout k nákupu akcií, u kterých může být perspektiva růstu, ale já si je sama nedokážu zanalyzovat.

    0
  • @Dalibor007 děkuju za nabídku, pročetla jsem si jejich smlouvu a moc se mi nelíbí, máte prosím srovnání s Indigo, je to je to smluvně na stejno (tu jsem nečetla)?

    0
  • U Fio musíte investovat do českých akcií alespoň 12.500,- aby jste zbytečně nevyhazovala poplatky oknem a podle toho upravit svůj plán. Osobně mám rád české banky a ČEZ. Intuice se může ukázat taky jako omyl. Důležitější je trpělivost, dobrá cena a povědomí o tom co společnost do které investujete dělá a pravděpodobně bude dělat i v budoucnu. ETF na americký akciový index S&P 500 (VOO ) lze nakoupit i u Fio, v současné době na vrcholu trhu to však není rozumné. Šetřete hotovost a až ve zprávách uvidíte že se hroutí akciový trh kupte index, třeba i intuitivně ?

    0