@alenaJungwirtova
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.

Odborníci odhalili další příznaky onemocnění Covid-19

Máte podezření, že jste od svého okolí chytili koronavirus? Poslední dobou se lidé obávají čím dál více. Mezi běžné příznaky patří horečka, kašel, dále dušnost a také bolest svalů. S nemocí mohou být spojeny také další signály.

Často jimi jsou únava, ztráta čichu, chuti, nebo dokonce vyrážka. Samotné příznaky vám ale nestačí k tomu, abyste určili svůj stav. Ke zjištění je třeba podstoupit test.

Stále mnoho otazníků

Příznaky koronaviru jsou podobné jako u jiných infekcí, včetně sezónních nemocí. Vědci však stále objevují další příznaky koronaviru. Proto by  každá infekce měla být pečlivě sledována a konzultována s doktorem, protože i zdánlivě obyčejné nachlazení se může ukázat jako zdraví ohrožující nemoc.

Poslední odhady epidemiologů ukazují, že inkubační doba koronaviru neboli SARS-CoV-2 je až 14 dní. Nejčastěji se však jedná o dobu pěti dnů. Po této době se objeví příznaky koronavirové infekce.

 

Nejčastější příznaky:

 

Horečka

Kašel

Únava

Bolest svalů

Výjimečné příznaky:

 

Bolest krku

Průjem

Bolest hlavy

Zánět spojivek

Ztráta chuti a vůně

Vyrážka

Změna barvy na prstech a nohou

Neobvyklé a závažné příznaky:

 

Dušnost

Bolest na hrudi

Problém s mluvením a pohybem

 

Odhaduje se, že téměř osmdesát procent pacientů pociťuje mírné příznaky koronavirové infekce SARS-CoV-2, ale u některých se nevyskytují vůbec. Téměř u dvaceti procent infekce závažná. Nejčastěji jsou ohroženi starší lidé a chronicky nemocní pacienti, například s obezitou.

 

Pro koho je virus nejnebezpečnější?

Nejhorší situace je pro pacienty s cukrovkou, hypertenzí, plicními a srdečními chorobami, či astmatem. Mezi další zranitelné skupiny patří onkologičtí pacienti, ti, co mají autoimunitní chorobu nebo ti, co trpí nemocí AIDS.

 

U těchto pacientů virus často vede ke komplikacím, zejména k rozvoji těžké pneumonie, různých druhů bakteriálních infekcí. Může také nenávratně poškodit dýchací cesty, stejně tak srdce, játra, ledviny a mozek.

 

Nejčastější oběti

Podle statistik koronavirus postihuje ženy a muže ve stejném rozsahu, ale u mužů je větší pravděpodobnost, že skončí smrtí. Například v Itálii byl tento podíl 30% až 70% (úmrtí mezi muži a ženami), v Polsku je mírně nižší, a to 40 až 60%.

 

Lidé nad 70 let jsou nejvíce ohroženi, ale to neznamená, že mladí lidé a dokonce ani děti nejsou infikované. Pro ně může být COVID-19 velice závažný, a dokonce smrtelný. Předpokládá se, že je to způsobeno přehnanou reakcí mladého organismu na koronavirovou infekci. V tomto případě se tělo otočí proti svým vlastním tkáním a zničí je.

 

Léčba koronaviru

Není možné se doma testovat na COVID-19. Nemůže to udělat dokonce ani váš lékař. Váš stav posoudí jen ve specializované laboratoři, kde se ukáže, zdali skutečně nemocí trpíte.

 

Léčba zatím neexistuje, ale lékaři tvrdí, že jsou na dobré cestě. Je také známo, že antibiotika nejsou při léčbě koronaviru účinná. Před jejich užíváním varuje spousta lékařů a připomínají, že antibiotika nepůsobí proti virům, ale pouze proti bakteriálním infekcím.

 

Lidé trpící koronavirem jsou léčeni v nemocnicích na odděleních infekčních nemocí. Dobrou zprávou však je, že 80 procent případů onemocnění je mírných. Pacienti jsou léčeni dostupnými způsoby. Dostávají antipyretika, léky proti kašli, musí odpočívat a pít hodně tekutin. Pokud tělo s nemocí bojuje správně, je možné se z koronaviru vzpamatovat. Například v Polsku počet rekonvalescentů několikrát převyšuje počet úmrtí.

 

Může plazma pomoci vyléčit koronavirus?

Michał Sutkowski, specialista v oboru tuto metodu obhajuje. Jedná se o metodu rekonvalescenční plazmy, která zničí virus. Používá se již mnoho let. Byla použita také před sto lety, během španělské chřipky, která zabila nejméně 50 milionů lidí, poté během epidemie SARS a MERS, ale ne vždy s velkým účinkem.

 

Je možné koronavirus vyléčit?

Až donedávna se předpokládalo, že není možné znovu chytit COVID-19, protože jsme proti němu chráněni protilátkami imunitním systémem. Nyní je však známo, že se vyskytují opakované případy onemocnění, což potvrzují zprávy z Asie i evropských zemí. Zatím se jedná o velmi vzácné případy. Lidé, kteří dostali COVID-19, se však velmi často vracejí do nemocnice ne kvůli samotné nemoci, ale kvůli následným komplikacím

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.

Jak se bránit drbům a pomluvám v práci? Takhle zatočíte s každou drbnou

Doneslo se vám, že se o vás šíří drby? Cítíte vztek a bezmoc, protože nevíte, jak si se situací nejlépe poradit? Máme pro vás tipy, jak dokázat pomluvy ignorovat a jak na pomlouvače, aby vám neuškodili.

Nejčastěji se s drby musíme potýkat v práci. Stačí jen neuváženě prozradit něco o svém soukromí, šikovná kolegyně to přibarví a fáma rázem koluje celým pracovním kolektivem. Zejména, když se vám daří, třeba vás čeká povýšení a ostatní vám závidí. Negativní informace se rychle šíří a, jak se říká, „na každém šprochu pravdy trochu,“ kolegům rázem začnou vrtat hlavou, takže by pomluvy mohly dokonce ohrozit vaši kariéru. Jaké kroky podniknout, abyste šíření pomluv utnula hned v zárodku?

Konfrontujte drbnu z očí do očí

Drbání se čas od času nevyhne nikdo z nás. Mluvit o společných známých i v jejich nepřítomnosti je normální, to ale neděláte s cílem někoho poškodit. Pokud však zjistíte, že se o vás šíří po firmě úplná hloupost, nebude to náhoda. Zákeřná pomluva vznikla za jasným účelem – znemožnit vás, ztrapnit vás nebo vám ublížit. Nejrychlejším způsobem, jak se s takovými drby vypořádat, je konfrontovat jejich původce.

Jestli víte, kdo o vás v práci pomluvy šíří, uhoďte rovnou na tuto osobu. Nevyhrožujte, nekřičte ani se nechovejte agresivně, tím byste se jen snížila na její úroveň. V klidu se zeptejte, proč o vás roznáší nepravdivé informace. Většina pomlouvačů se tváří tvář své oběti zalekne nebo se bude chovat agresivně. V každém případě už si pro příště bude pamatovat, že si nenecháte všechno líbit.

Neoplácejte stejnou mincí

Myslíte si, že vyříkat si to z očí do očí nic nepřinese, a raději byste drbně oplatili stejnou mincí? To není nejlepší řešení. Celá situace se může otočit proti vám a nakonec ta, která si začala, vyjde ze sporu jako chudinka. Raději se nad celý problém povzneste a odpusťte. To, jestli drbům začnou věřit vaši kolegové, se totiž do velké míry odvíjí od toho, jak na ně zareagujete. Pokud se k pomluvám budete neustále vracet, rozebírat je a snažit se je vyvrátit, naděláte nejspíš víc škody než užitku. Tvařte se, jako že se vás to vůbec nedotklo, a příště si dávejte pozor, jaké soukromé informace o sobě komu sdílíte.

Když se vám podaří nad celou situaci povznést, nemůže jeden drb s vaší reputací zamávat. Pokud máte ve firmě pověst pracovité a milé kolegyně, jedna fáma na tom nic nezmění. Čím méně se budete k drbům vyjadřovat, tím méně budou zajímavé a rychle se o nich přestane mluvit.

Neberte si to až příliš, zkuste pomluvy ignorovat

I když vás v první chvíli nejspíš zachvátí vztek nebo smutek, nepouštějte si emoce k tělu až příliš. Nikdy totiž nebudete moci ovlivnit to, co o vás říkají jiní, ale můžete si zvolit, jak budete reagovat. Nejprve nechte odeznít prvotní vztek, vydýchejte se. Pak si promyslete, jak na drby budete reagovat. Budete bojovat, nebo radši zvolíte cestu odpuštění? V obou případech si celou situaci neberte příliš osobně. Nejde totiž o vás – problém má člověk, který o vás drby šíří. V žádném případě byste se neměla začít stydět nebo o sobě pochybovat. Ženy se často ztotožní s tím, co se o nich říká, a tak ztratí sebevědomí. Postavte se k tomu přesně naopak. Připomínejte si, v čem jste dobrá, a obklopte se v práci přáteli.

 

Někdy se ovšem stane, že situace v práci se pro vás kvůli drbům stane neúnosnou. V tu chvíli může být řešením i změna práce. Dobře si rozmyslete, zda vám stojí za to chodit každý den domů s nervy nadranc, nebo se raději porozhlédnete po férovějším kolektivu

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.

Největší ženské trable: Jak získat sebevědomí a začít si věřit?

Mít se rádi, věřit si, umět se pochválit. To je umění lidí, kteří mají zdravé sebevědomí – a je to základní kámen spokojeného života. Jenže řada žen dělá pravý opak! Proč? A jak to změnit? To je téma dalšího dílu seriálu, který se zabývá ryze ženskými tématy.

Článek

Kolikrát si stoupnete před zrcadlo a řeknete si: „Teda, dneska mi to fakt sluší.“ Kdy naposled jste si řekly, že jste šikovné, chytré, prostě jste samy sobě složily nějaký kompliment? Nevzpomínáte si? Protože ženy dělají spíš pravý opak. Mračí se na sebe do zrcadla, neřeknou si, že mají hezká prsa, ale spíš se jim zdají moc malá nebo nedostatečně pevná. Nepochválí se, že zvládají pracovat a zároveň se starat o děti a domácnost, spíš si v duchu spílají, že to v práci nedotáhly moc daleko.

Výsledek? Celý život si pomalu a postupně podkopáváte sebevědomí!

Bez lásky k sobě samé to nejde

Přitom od zdravého sebevědomí se odvíjí všechno ostatní. „Ovlivňuje veškeré vaše počínání. Projevuje se ve vztahu k mužům, autoritám, kamarádům, k cizím lidem,“ říká vztahový kouč Aleš Kalina. Jestliže si nevěříte, může to negativně ovlivnit nejrůznější oblasti života. Nemusí se vám kvůli tomu dařit v práci (jste neprůbojné, neřeknete si o povýšení, nepřihlásíte se do výběrového řízení, nedokážete prosadit své názory), ale ani v lásce (neumíte odejít od lidí, kteří vám ubližují, máte pocit, že vše špatné si zasloužíte, protože prostě nejste dost dobré…) a dalších mezilidských vztazích (těžko navazujete přátelské vztahy, neumíte se uvolnit, stále se kontrolujete).

Koneckonců – o tom, jak může nízké sebevědomí ničit život, ví své i herečka Hana Vagnerová (35). V rozhovoru pro náš web přiznala, že propadla dokonce anorexii, a až když se naučila mít ráda sama sebe, její život najednou začal zase stát za to.

Příčiny nízkého sebevědomí

Jak se to ale stane, že si člověk nevěří? Podle Aleše Kaliny bývá prvopočátek v drtivé většině případů už v dětství. „Jde o to, jak vám sebehodnotu nastavili doma. Jak vás přijímali, za co vás chválili, za co peskovali, nebo dokonce ponižovali, jak vás hodnotili,“ vysvětluje Aleš Kalina.

Podle opakovaných způsobů chování vašich nejbližších jste si jednoduše v mozku nastavily vnímání své osoby. Pokud vám matka stále opakovala, že byste neměly tolik jíst, protože nemáte zrovna nejmenší zadek, nejspíš máte nyní pocit, že vaše pozadí je velké  jako Afrika. Jestliže vám otec nad školními úkoly spílal do blbců, asi si nepřipadáte nijak extra chytré.

Samozřejmě existují i jiné zlomové okamžiky, které vám mohly vnímání vlastní hodnoty poničit. Třeba první láska, kluk, do kterého jste se bláznivě zamilovaly, a on vás necitlivě odkopl. Nebo vám spolužák ze vzteku, že jste mu nepůjčily pastelku, řekl, že jste hnusné a tlusté. Anebo se po vás v první práci vozil buranský šéf, protože jste byly nové a nejmladší. Ale základ je opravdu většinou v rodině.

Test sebevědomí napoví

Možná ani nemáte pocit, že je s vaším sebevědomím něco v nepořádku. Nemusí totiž být úplně na dně, ale i tak by vám jeho zvýšení prospělo. „Položte si následující otázky a obodujte se,“ popisuje Aleš Kalina. Použijte stupnici od nuly po desítku, kdy deset značí velké sebevědomí, nula naopak skoro žádné. Jakmile se někde dostanete pod 7,5 bodu, je potřeba s tím začít něco dělat.

 

Jak hodnotíte svoji atraktivitu?

Jak moc či málo se máte ráda?

Jak „dobrá“ jste partnerka?

Jak (ne)jistě se cítíte při navazování nových vztahů?

Jak si vás cení váš šéf v práci?

Jak důležitá jste pro svou nejlepší kamarádku či kamaráda?

Jak zvýšit sebevědomí

Nejdůležitější je samozřejmě přijít na to, proč si nevěříte. Tedy pátrat v minulosti, hledat okamžik, kdy vám začalo sebevědomí klesat. Protože děti se s nízkým sebevědomím nerodí, jen o něj v průběhu života z různých důvodů přicházejí. Jakmile zjistíte, proč se nemáte rády, mnohem snáz pochopíte, jak velká je to chyba.

A pomáhají i následující tipy.

Chvalte se - Jednejte samy se sebou tak, jak byste chtěly, aby s vámi jednalo okolí. Nekritizujte se (nahlas ani v duchu), naopak se povzbuzujte. Hledejte na sobě pozitiva, nikoli negativa. Kašlete na to, že se vám nelíbí vaše prsa. Koukněte se, jak hezké máte nohy!

Odměňujte se - Pečujte o sebe. Pravidelně dělejte, co máte rády. Všechny tyhle fajn chvíle, které prožijete samy se sebou, vám ukážou, jak bezvadná jste společnice.

Pracujte na sobě - Chcete toho víc dokázat v práci? Toužíte po štíhlejší postavě? Tak na sobě makejte! Stanovte si reálné cíle. Nechtějte zhubnout padesát kilo, ale třeba jen pět. Nemusíte do roka šéfovat firmě, ale co si do roka udělat nějaký kurz, který vám profesně pomůže, a zajít za šéfem a promluvit si, kam by vás to mohlo posunout? S každým dílčím úspěchem budete o kousek sebevědomější a postupně se dopracujete tam, kde se budete cítit opravdu dobře.

Základem je zjistit, proč si nevěříte

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.