27.08.2020 4 minuty čtení

Budí vás ze sna výrazný propad amerických trhů? Nakupte akcie Goldman Sachs

Podle řady odborníků nás může letos potkat i dvojitá recese. Pokud máte z černého scénáře strach a chcete se chránit, Goldman Sachs nemusí být první akcie, která vám vytane na mysl, ale rozhodně stojí za zvážení.

Index S&P 500 právě dosáhl nového historického maxima, což znamená, že negativní dopady pandemie Covid-19 na akciový trh jako celek již byly plně vykompenzovány. Neplatí to však pro všechny tituly. Indexy byly taženy vzhůru především technologickými akciemi. Oproti tomu finanční ETF – Financial Select Sector SPDR (modrá barva na grafu níže) se od března také z minima odrazilo, ale stále za svou hodnotou ze začátku roku o přibližně 18 % zaostává.

Na druhé straně se Goldman Sachs (černá barva) v posledních měsících daří lépe. Její akcie se zotavily výrazně více než finančních konkurentů, navíc její nedávné výsledky ukazují, proč je dobré se držet této konkrétní banky, pokud se bojíte, že se trh před koncem pandemie znovu zhroutí.

Zdroj: finance.yahoo.com

Investiční bankovnictví je odolné vůči tržním propadům

Hlavním důvodem, proč se Goldman Sachs během pandemie daří lépe než ostatním bankovním akciím, je její zaměření na investiční bankovnictví. Ve skutečnosti se některým z klíčových oblastí činnosti Goldman Sachs dokonce daří během recesí lépe než v průběhu ekonomického růstu.

Zejména se jedná o trading, získávání kapitálu pro společnosti, poskytování úvěrování a také poradenství. Nestabilní trhy znamenají vyšší objem obchodů, což se promítá do vyšších příjmů z poplatků. V těžkých dobách se pak společnosti potýkají s vyšší potřebou získávání kapitálu. Rovněž se vyskytuje vyšší počet fúzí a akvizicí. To jsou trumfy, které v případě krize bude investiční banka držet v rukou.

Důkaz poskytují čísla. Zatímco hospodářské výsledky většiny amerických společností byly ve druhém čtvrtletí tristní, Goldman Sachs zveřejnilo svůj druhý nejlepší výsledek vůbec. Tržby z obchodování s akciemi byly nejvyšší za posledních devět let a také dvojnásobně vysoké oproti stejnému období loni.

Tržby z upisování akcií a poskytování uvěrového financování pak banka zaznamenala nejvyšší v historii. Oproti loňsku vzrostly tržby z upisování kapitálu o 122 %, z úvěrování pak vzrostly „pouze“ o 93 %.

Goldman Sachs je připravena na růst v časech špatných i dobrých

Byznys investiční banky je rozhodně odolný a připravený na horší časy, je třeba však poznamenat, že je tento podnik schopný využít i příležitosti, které nabízejí slušný potenciál pro růst, v prosperující ekonomice. Dobrým příkladem je správa majetku. S růstem portfolií investorů roste i objem aktiv, které Goldman Sachs spravuje, což vede opět k vyšším tržbám z poplatků za tuto činnost.

Spotřebitelské bankovnictví je pak možná nejzajímavější oblastí růstu podnikání Goldman Sachs. Za pouhých pár let se banka transformovala z přísně investičního specialisty, k jedné z předních platforem s vysokými výnosy z poskytování osobních půjček.

Za pozornost pak také stojí byznys s kreditními kartami ve spolupráci s Applem. Goldman Sachs také údajně pracuje na vývoji multifunkční investiční platformy pro denní tradery, která by mohla také potenciálně nabídnout osobní účty, půjčky na auto, hypotéky apod. Další z potenciálních zdrojů příjmů.

Pozor: Zdravé podnikání se nemusí v krizi projevit i do ceny akcií

Tržby Goldman Sachs by neměly v případě dalšího tržního propadu nějak trpět spíše naopak, nicméně ani ty nejodolnější akcie nejsou imunní vůči tržní panice. Investiční banka v březnu dosáhla svého dna, které bylo o 36 % níže než současná hodnota, takže by investoři neměli nutně očekávat jiný vývoj situace, kdyby došlo k další korekci.

Odolná povaha podnikání Goldman Sachs by však měla dopomoci, aby se tato akcie oživila mnohem rychleji než většina ostatních, jak jsme mohli vidět v posledních několika měsících. Jakýkoliv výrazný pokles ceny akcií by tak mohl být spíše atraktivní nákupní příležitostí.

#akcie #bankovniakce #goldmansachs #apple #investovani #akcioveinvestice #americkeakcie #krize

 

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.