26.08.2020 3 minuty čtení

Co je to "Velký restart" a proč kryptoměny budou hrát klíčovou roli?

Klíčové globální instituce přišly s plánem nazvaným „Velký restart“. Znamená to úplnou transformaci globální ekonomiky. Pojďme se podívat, co to je a co by to mohlo znamenat pro centralizované a decentralizované finance.

Plán na "Velký restart"

Pandemie, automatizace pracovišť, nepokoje a protesty, obecné napětí a mnoho dalších věcí jsou jen některé z výzev, kterým lidstvo v současnosti čelí. Uprostřed tohoto chaosu diskutovali zástupci klíčových světových institucí o tom, jak využít příležitostí a předělat tento svět. Po této debatě přišli s plánem nazvaným jako „Velký restart“ (Big reset), plánem na totální transformaci globální ekonomiky.

Někteří nazývají tento plán radikální a ambiciózní. Zástupci Světového ekonomického fóra (WEF) vidí v tomto plánu příležitost k zotavení. Je to nová sociální smlouva pro celý svět. O Velkém restartu zatím mnoho informací není. Podrobnosti budou zveřejněny až na zasedání WEF v lednu 2021. Obecně však bylo oznámeno, že se bude vztahovat na všechna odvětví, od ropy po technologii, a také na celý svět. Je však již jasné, že tyto velké plány jsou v ostrém kontrastu s principy kryptoměn. Centralizace je totiž nedílnou součástí plánu.

Kryptoměny nejsou pozadu

Odvětví kryptoměn také plánuje svůj vlastní „Velký restart“, bude ale založen na decentralizaci. Zatímco vlády chtějí vydávat digitální měny pomocí svých centrálních bank (CBDC), aby měly větší kontrolu nad financemi, stále existují lidé, kteří plánují finance osvobodit. Jeden způsob je přes blockchain. Kdyby bylo všechno na blockchainu, každý jednotlivec by měl kontrolu nad svým majetkem, daty a svými vlastními penězi. Zároveň by nebyl závislý na bankách nebo jiných ústředních orgánech.

Tyto krize nás přinutí všechno přehodnotit

Pandemie a krize, které právě začaly, budou mít obrovské důsledky. Přinutí nás přehodnotit vše, včetně peněz. Vývoj CBDC by neměl být oslavován, protože to není vítězství pro kryptoměny. CBDC je spíš jako kreditní karta a banka nebo jakýkoliv regulační orgán má nad vašimi penězi kontrolu. Pokud chceme být svobodní, musíme si uvědomit, že kryptoměny jsou řešením, protože jsou decentralizované a nabízejí vám kontrolu nad vašimi prostředky.

Závěr

Po finanční krizi v roce 2008, Satoshi Nakamoto viděl, co bude následovat. Krize a následná záchrana bank, které byly „příliš velké na to, aby selhaly“, ho inspirovaly k vytvoření decentralizované kryptoměny nezávislé na bankách - Bitcoinu. Věděl, že pro fungování centralizované měny je zapotřebí důvěry. Centrální banky však tuto důvěru mnohokrát v historii zradily.

Zdroj: zerohedge.com

#krize #bigreset #WEF #centralizace #decentralizace #kryptomena #bitcoin #platoncoin

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.