24.08.2020 5 minut čtení

Hlad investičních nováčků z Robinhoodu po informacích ukojuje nová skupina lidí: Investiční influenceři

Je to další příběh do sekce "bizár" ve spojení s Robinhoodem, ale na druhou stranu se nelze divit tomu, že na masivní poptávku po informacích o investování někdo reaguje. A že na ní může hezky vydělat, i když ještě studuje na škole.

Foto: BlueberryMarkets

Errol Coleman je jeden z těchto lidí, kteří jsou se svými naučnými videi připraveni na každého, kdo zrovna online hledá odpověď na otázku, co je to ETF, value stock nebo resistance.

Namaluje čáru na vrchol trhu a odvypráví: "Už nyní víme, že toto je resistance, protože trh se pokusil dostat nahoru, ale byl odmítnut."

Na jeho TikToku ho sleduje 158 tisíc lidí a dalších 5000 odběratelů má na svém YouTube kanále. Jde o jednoho z členů nové skupiny influencerů, jež se letos rodí na sociálních sítích. Jejich odvětvím je snaha vzdělávat obchodníky nováčky.

Coleman přitom není žádný investiční profesionál - ve skutečnosti dnes ještě studuje vysokou školu. Influenceři věnující se radám v oblasti finančnictví byli až doposud poměrně vzácní. Ne proto, že by jejich informace byly zcela k ničemu, ale na reálné know-how profíků, kterým data z trhů čtou roboti, to zkrátka nemá.

A palčivá rizika investování nikam nezmizela jen proto, že akcie v posledních měsících uspořádaly jeden z největších růstů v historii.

I přesto je dnes poptávka po vědomostech o tradingu bezprecedentně vysoká. Videa na TikToku spojená s hashtagem #robinhoodstocks mají dnes 3,1 milionu zhlédnutí. A Colemanovy videa o odhalování short squeezingu či obchodování penny stocks zase najdete mezi prvními, pokud si procházíte hashtag #daytrading.

Byť statistiky naznačují, že většina uživatelů Robinhood si letos vybrala nákup velkých akciových vítězů, dlouhodobý trend je proti nim a porazit trh je pro ně prakticky nemožné, což ukazuje i řada studií.

Ani tato skutečnost však celou řadu zelenáčů neodradila od toho, aby se letos během koronakrize vůbec poprvé vrhli na trhy. Proto dnes i zavedené finanční společnosti svým uživatelům nabízejí pomoc s prvními krůčky. Například Charles Schwab každému nově registrovanému uživateli mimo jiné podrobně vysvětluje, co je to ETF.

Že je to nutné, ukazuje fakt, že si jen u této brokerské společnosti letos v druhém kvartálu otevřelo nový účet 1,7 milionu osob, což představuje meziroční nárůst o 328 %!

"Mentoři" bez vrásek

V případě mladých lidí, kteří tráví hromadu času na sociálních sítích, jsou právě tyto platformy ideálním místem, kde je zaujmout. Neboť je to právě zde, kde konzumují nejen zprávy, ale také vyhledávají potřebné informace. A zejména dav z Robinhoodu si poměrně libuje v tom, když se je může dozvědět od svých vrstevníků, kteří mají ještě do prvních vrásek hodně daleko.

22letý influencer Ben Pryor vysvětluje, že mladí investiční influenceři dnes zažívají rapidní nárůst popularity právě díky svému věku. Protože když ostatní vidí mladého muže, jak hovoří o akciích, "dává jim to pocit ‘hele, tohle zvládnu taky.‘"

Pryor, jež na vysoké vystudoval ekonomiku a komunikaci, zveřejnil své první informační video na TikTok na začátku roku, kdy koronavirus způsobil masivní výprodeje. Další den ráno se vzbudil a na jeho profilu jej čekalo 4000 nových sledujících. Dodnes se jejich počet rozrostl na více než 109 tisíc a dalších 5000 nejvěrnějších má na svém serveru chatovací platformy Discord.

Oba klučinové dnes mají lehké obavy a snaží se své sledující z TikToku kvůli jeho nejisté budoucnosti v USA přelévat i na další platformy, jako je YouTube atp. Na rozdíl od řady "hlasitých" influencerů se třeba Pryor svým fanouškům vůbec nesvěřuje o tom, jak vypadá jeho portfolio. Na otázku, na kterou další akcii se chystá vsadit ve velkém, odpovídá: "Neumím předvídat budoucnost - máte možnost dojít k vlastnímu rozhodnutí."

Ne všichni influenceři si ale od svých sledujících co se tipů na konkrétní akcie týče drží takový odstup.

Tipaři, kteří vás připraví o úspory

Na TikToku a dalších platformách dnes můžete narazit na hromadu lidí, kteří se druhým snaží radí, jaké konkrétní akcie koupit. A řada mladých lidí ze střední třídy, kteří se pod tíhou sociálních sítí a toho, jak úžasné životy všichni dle Instagramu žijí, snaží zlepšit svou životní úroveň, na tyto tipy velmi ráda skáče.

John Stoltzfus, hlavní investiční stratég společnosti Oppenheimer & Co. zase varuje před přesvědčením, že nováčci zvládnou investování zcela sami. Minutová online lekce na videu podle něj nemá s reálným investičním studiem či finančním mentoringem vůbec nic společného.

Jerry Braakman, hlavní investiční správce pro First American Trust vidí sociální sítě jako užitečnou cestu, jak svět investování ukázat mladým lidem. Jedním dechem ale dodává, že každý investor se musí naučit přemýšlet a konat rozhodnutí sám za sebe, ne pouze reagovat na podněty z vnějšku.

Zároveň varoval před úžasnými příběhy o rychlém zbohatnutí, kterých je dnes plný TikTok, Reddit či Twitter. "Všichni tam prezentují jen tu nejlepší část svého života, ale zároveň skrývají vše, co se jim nepovedlo," tvrdí Braakman.

Netřeba dodávat, že i investiční influenceři si ze své populární online pozice dokáží přijít na slušný příjem. Kromě reklam či spolupráce s různými brandy někteří z nich zároveň prodávají své vlastní vzdělávací kurzy. 

Plus je tady skutečnost, že na rozdíl od obyčejných neškodných influencerů, kteří propagují nový zajímavý typ power banky nebo úžasný make-up, mohou hloupé kecy o investování někomu následně na živých trzích reálně zničit život.

#investovani #daytrading #robinhood #zacatecnici #influenceri #tiktok

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.