29.07.2020 4 minuty čtení

"Nepleťte si intradenní amatéry se seriózními investory, často o svých ziscích lžou," tvrdí ekonom Princetonu

Proč je dnešní euforie okolo nakupování akcií nesmyslná? Protože si lidé o burze dělají obrázek na základě zkreslených či rovnou lživých názorů znuděných amatérů, kteří sekají jedno lehkovážné a hloupé rozhodnutí za druhým. Toliko názor odborníka.

Foto: Reuters

Tím odborníkem je Burton Malkiel, hlavní investiční manažér společnosti Wealthfront, sám celoživotní investor, autor a profesor ekonomie na Princetonské univerzitě.

Není divu, že stejně jako řada jiných investičních veteránů se i Malkiel dnes nad informacemi a názory, které někteří o burzovním investování šíří, chytá za hlavu. Pandemie koronaviru pode něj rozjela na finančních trzích "hotovou mánii".

"Lidé sedí doma, pracují na home office nebo mají flexibilní pracovní dobu, ven s přáteli nemůžou, v televizi neběží žádný sport, na který by mohli koukat a sázet, a tak se stále víc z nich začíná obracet k intradennímu obchodování akcií," popsal Malkiel úvodní scénu.

Domnívá se zároveň, že volatilitu a divokost trhů z posledních několika měsíců lze minimálně zčásti přisoudit právě skutečnosti, že si na nich "hrají" se svými úspory amatéři.

Takový Warren Buffett či Howard Marks a jiní veteráni jsou zatím letos "extrémně opatrní" a dokonce akcie doposud spíš prodávali, než nakupovali. Mají totiž (opodstatněné) obavy z toho, co koronavirus udělá s ekonomikou. Naproti tomu nejnovější skupinka tržních zelenáčů strach nechala někde pod pohovkou v obýváku před zapnutým Netflixem, kde už nemají na co koukat.

"Legie nových denních obchodníků nalily do akcií hromadu nových peněz bez jakéhokoliv pozastavení se nad možnými riziky. Zároveň očividně nikdo z nich nezná Buffettovo rčení ‘Až když příliv zcela pomine, zjistíte, kdo celou dobu plaval nahý.‘"

A tak se větší či menší komunity investičních neználků nechávají vodit za nos od těch, kteří už si online něco o burze přečetli a poslušně nakupují "to, co ti ostatní". Jak takové bezmyšlenkovité komunitní nakupování vypadá v praxi, nám ukázalo už několik nedávných konkrétních situací:

  • Zcela neopodstatněný růst akcií čínské realitní skupiny FANGDD o 2000 %. A to zřejmě jen proto, že si nezkušení spekulanti název spletli se skupinou akcií technologických gigantů, která se označuje FAANG.
  • Tandemový růst akcií Tesly (TSLA) společně s akciemi britské biotechnologické společnosti Tiziana Life (TLSA), opět s největší pravděpodobností proto, že se mezi amatéry šířil špatný ticker a nikdo si prohození dvou písmen v samé nákupní euforii nevšiml.
  • Více než zdvojnásobení ceny akcií Hertz poté, co největší půjčovna aut na světě požádala o ochranu před věřiteli a vyhlásila bankrot. Důvod nákupu opět směřuje někam k nedostatku znalostí - spekulantům zřejmě nikdo včas neřekl, že během konkurzního řízení zpravidla akcionáři odejdou zcela s prázdnou.

Těch příkladů by se dalo rozhodně najít víc, ale podle mě nejsou potřeba. Statistika je konec konců neúprosná a jak píše i sám Malkiel - na burzovních trzích platí dlouhodobě jedna a ta samá věc: Drtivá většina individuálních obchodníků dlouhodobě ztrácí peníze. Obávám se ale, že i tato základní poučka, kterou je fajn si přečíst ještě před tím, než se rozhodnete založit si někde obchodní účet, někam zapadla.

K této všeobecně známé pravdě přidal autor bestselleru "A Random Walk Down Wall Street" ještě trojici konkrétních studií, jež tuto domněnku potvrzují:

  • Aktivní obchodníky brokerské společnosti Charles Schwab během šestiletého období výrazným způsobem porazily i výnosy nízkonákladového indexového fondu.
  • Méně než 1 % všech tchajvanských obchodníků dokázalo během 15 let konzistentně porážet nízkonákladový ETF a 80 % z nich na svém obchodování v důsledku přišlo o peníze.
  • Sledování stovek brazilských burzovních obchodníků mezi lety 2013 a 2015 ukázalo (na rozdíl od populárních a hojně šířených domněnek), že 97 % z nich na burze konstantně prodělávalo a jen 1 % ze všech sledovaných dokázalo svými zisky překonat národní minimální mzdu.

Malkiel nakonec vysvětlil, že lidé, kteří burzovnímu investování skutečně rozumí, diverzifikují a rebalancují své pozice, hlídají si svou daňovou zátěž, nesnaží se trhy časovat, spoléhají se především na své vlastní přesvědčení a nebojí se používat i investiční struktury, jako jsou ETF s nízkými poplatky.

"Nepletu si denní obchodníky se seriózními investory," dodal. "Nenechejte si nakukat nesmysly a lži o snadných ziscích z denního obchodování."

#burtonmalkiel #spekulace #akcie #pandemie #euforie #volatilita

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
9 minut
10 minut
8 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
9 minut
10 minut
8 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty