V roce 2020 je hodně věcí jinak. Koronavirová epidemie změnila to, jak žijeme. A samozřejmě také zasáhla mnoho podnikatelů po celém světě. Někteří z nich už za sebou "zavřeli krám", jiní ještě statečně bojují, ale dá se očekávat, že s nástupem podzimní vlny budou i oni muset hledat své místo jinde.
Kevin O'Leary odhaduje, že v blízké době ukončí své podnikání z důvodu bankrotu či nedostatku financí až 20 % podnikatelů ze sektoru stravování, cestování a zábavy. A ačkoli mnoho těchto podnikatelů říká, že lepší vládní pomoc by je dokázala zachránit (známe to i z Česka, kde běží programy jako COVID, Pětadvacítka apod.), slavný investor to považuje za naprosto špatnou možnost.
"Těmto podnikům by neměl pomáhat ani stát, ani investoři, nikdo. Pokud nejsou schopny vydělávat, nemá smysl je podporovat. Takový je prostě kapitalismus," říká O'Leary s tím, že počítá s bankroty také u firem ze svého portfolia. Je s tím však smířený, protože přirozený tržní výběr je podle něj to nejlepší.
"To není koronavir, co tyhle podniky zabije. Je to nová doba. Mění se preference zákazníků. Stále jedí stejné množství kalorií, jen už je získávají jinou cestou. Podnikatelé by neměli brečet, měli by se přizpůsobit nové, digitální době," nebere si O'Leary servítky.
Jakkoli to může znít drsně, pravdou je, že podnikatele nečeká lehká doba a nedá se očekávat (zejména v Česku ne), že by jim stát či kdokoli jiný pomáhal. Je proto více než nasnadě vzít si O'Learyho slova k srdci a přizpůsobit se době.
Na našem trhu se už nyní uměle udržují některé pozice a firmy. Vyčištění trhu je nutné.
Souhlas! Friedman musí při pohledu na to, co dnes centrální banky dělají, rotovat v hrobě.
@radomirElias Jo souhlas, trh se potřebuje pročistit
Trh se o sebe vzdy postará pokud v něm nebudou umělé a tím nepřirozené zásahy.