Vidět letos na konci obchodního dne, že mezi akciovými tituly, kterým se dařilo nejvíc, se nachází #Tesla, už vlastně asi nikoho nepřekvapuje. A většina se zřejmě ani nepokouší pídit po důvodech - často žádné relevantní ostatně ani neexistují.
A tak při pohledu na včerejší 7% růst, po němž #akcie uzavřely nad 2000 dolary za kus, nezbývá než opět pokrčit rameny.
Respektive - Tesla má aktuálně takové momentum, které vychází jednak z oznámení rozdělení akcií v poměru 5:1, dále z její oficiální ziskovosti a velkých plánů do budoucna či z možnosti vstupu do indexu #SP500, že jej aktuálně dokáže zabrzdit jen máloco.
Muselo by dojít na pořádný skandál (tím mám na mysli něco opravdu velkého, všichni už víme, že ze standardních žalob a průserů se #Musk vždycky nějak dostane), nebo by svět jednoduše musel Tesly přestat kupovat.
Jenže nic z toho zřejmě jen tak nehrozí. Takže akcie automobilky za posledních 12 měsíců vzrostly o téměř 800 % a jen za posledních 5 dní přidaly 24 %. Jak investoři, tak analytici Tesle nadšeně přidali plusové body po oznámení #split, který z jedné současné akcie udělá 5 akcií o identické hodnotě, a to od začátku obchodního dne 31. srpna letošního roku.
Přečtěte si také: Dlouhodobý kritik Muska varuje před shortováním Tesly: Elon se „specializuje na vytahování králíků z klobouku“
To primárně znamená, že aktuální investoři budou mít 5x víc akcií (o identické hodnotě) a že se cena jedné akcie Tesly stane rázem výrazně levnější - a tím pádem i dostupnější pro malé retailové investory, kteří jdou po konkrétních akciích.
Další pozitivní zprávou pro cenu mohla být včerejší informace z Asie, kterou přinesl zpravodajský web Nikkei. Podle něj se společnost Panasonic chystá příští rok investovat 100 milionů dolarů do navýšení kapacity produkce baterií v závodě Tesly v Nevadě (Gigafactory 1). Zároveň chce již od září zlepšit úložnou kapacitu zde produkovaných baterií o 5 %.
Nesmíme rovněž zapomínat, že Tesla je jednou ze společností, které si letos prožily nucené uzavření svých závodů kvůli pandemii koronaviru. Přesto se zdá, že se to ekonomických plánů nijak nedotklo - automobilka stále počítá s tím, že letos zákazníkům dodá 500 000 vozidel (v roce 2019 to bylo 368 000).
Anebo smeťte racionální přístup ze stolu a prostě si řekněte, že fandové Elona mají z nudy zájem dostat jeho jmění nad 100 miliard dolarů, překonat letošní zbohatnutí Jeffa Bezose a dostat Muska nad Marka Zuckerberga mezi oficiálně tři nejbohatší osoby světa. Proč? Protože - zdá se - můžou.