21.08.2020 3 minuty čtení

Tesla za 2000 $? Co se děje a dojde tomuhle růstu někdy dech?

Má růst akcií Tesly nad hranici 2000 $ dolarů nějaké smysluplné opodstatnění? Nebo se jen fandové Elona snaží dostat jeho jmění nad 100 miliard dolarů?

Vidět letos na konci obchodního dne, že mezi akciovými tituly, kterým se dařilo nejvíc, se nachází #Tesla, už vlastně asi nikoho nepřekvapuje. A většina se zřejmě ani nepokouší pídit po důvodech - často žádné relevantní ostatně ani neexistují.

A tak při pohledu na včerejší 7% růst, po němž #akcie uzavřely nad 2000 dolary za kus, nezbývá než opět pokrčit rameny.

Respektive - Tesla má aktuálně takové momentum, které vychází jednak z oznámení rozdělení akcií v poměru 5:1, dále z její oficiální ziskovosti a velkých plánů do budoucna či z možnosti vstupu do indexu #SP500, že jej aktuálně dokáže zabrzdit jen máloco.

Muselo by dojít na pořádný skandál (tím mám na mysli něco opravdu velkého, všichni už víme, že ze standardních žalob a průserů se #Musk vždycky nějak dostane), nebo by svět jednoduše musel Tesly přestat kupovat.

Jenže nic z toho zřejmě jen tak nehrozí. Takže akcie automobilky za posledních 12 měsíců vzrostly o téměř 800 % a jen za posledních 5 dní přidaly 24 %. Jak investoři, tak analytici Tesle nadšeně přidali plusové body po oznámení #split, který z jedné současné akcie udělá 5 akcií o identické hodnotě, a to od začátku obchodního dne 31. srpna letošního roku.

Přečtěte si také: Dlouhodobý kritik Muska varuje před shortováním Tesly: Elon se „specializuje na vytahování králíků z klobouku“

To primárně znamená, že aktuální investoři budou mít 5x víc akcií (o identické hodnotě) a že se cena jedné akcie Tesly stane rázem výrazně levnější - a tím pádem i dostupnější pro malé retailové investory, kteří jdou po konkrétních akciích.

Další pozitivní zprávou pro cenu mohla být včerejší informace z Asie, kterou přinesl zpravodajský web Nikkei. Podle něj se společnost Panasonic chystá příští rok investovat 100 milionů dolarů do navýšení kapacity produkce baterií v závodě Tesly v Nevadě (Gigafactory 1). Zároveň chce již od září zlepšit úložnou kapacitu zde produkovaných baterií o 5 %.

Nesmíme rovněž zapomínat, že Tesla je jednou ze společností, které si letos prožily nucené uzavření svých závodů kvůli pandemii koronaviru. Přesto se zdá, že se to ekonomických plánů nijak nedotklo - automobilka stále počítá s tím, že letos zákazníkům dodá 500 000 vozidel (v roce 2019 to bylo 368 000).

Anebo smeťte racionální přístup ze stolu a prostě si řekněte, že fandové Elona mají z nudy zájem dostat jeho jmění nad 100 miliard dolarů, překonat letošní zbohatnutí Jeffa Bezose a dostat Muska nad Marka Zuckerberga mezi oficiálně tři nejbohatší osoby světa. Proč? Protože - zdá se - můžou.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
7 minut
4 minuty
3 minuty
7 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
7 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
7 minut
4 minuty
3 minuty
7 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
7 minut
9 minut