18.08.2020 3 minuty čtení

Dlouhodobý kritik Muska varuje před shortováním Tesly: Elon se „specializuje na vytahování králíků z klobouku“

Akcie Tesly zatím v roce 2020 zažívají strmý, na první pohled nezastavitelný růst. Což kromě nadšených býků rovněž znamená, že ti investoři, kteří věří, že Tesla už "musí" spadnout, zažívají velice krušné časy.

Dle analytické společnosti S3 partners již v letošním roce spekulanti a investoři na shortování Tesly nabrali ztráty ve výši okolo 18 miliard dolarů (bezmála 400 miliard Kč).

I proto investor a známý "shortař" Carson Block dle svých slov sám děkuje Bohu, že žádný short na Tesle již nějaký ten pátek nedrží. A ostatním by i přes svůj skeptický pohled na Muska doporučil to samé.

Block je totiž dlouhodobým kritikem výkonného ředitele Tesly. A byť aktuálně prý na pokles ceny akcií Muskovy automobilky žádnou vlastní pozici nemá, stále je toho názoru, že reálný core byznys společnosti je neudržitelný.

Což je ostatně názor, který nedávno konstatovala i jedna velmi chytrá paní z našich luhů a hájů.

Na druhou stranu se zdá, že hvězdy, karma, čakry i pořádná hromada čtyřlístků Tesle stále přejí. Na mnoha platformách včetně dnes pravidelně propíraného Robinhoodu (který zrovna dostal další investici na svůj rozvoj) Tesla patří mezi nejoblíbenější akciové tituly a nakupuje ji očividně skoro každý.

Block vtipkuje: "Dříve jsme si dělali srandu, že ve chvíli, kdy Tesla vyhlásí bankrot, bude mít pravděpodobně tržní valuaci někde okolo 30 miliard dolarů. Shortujte ale jen na vlastní zodpovědnost. Já bych do toho popravdě nešel."

Což je možná mimochodem jeden z klíčových důvodů, proč akcie Tesly neutěšeně rostou dál a dál i na základě těch nejméně podstatných důvodů, jako je analytik suchopárně tipující, že "prostě porostou". Málokomu se zřejmě chce jít s velkou pozicí proti trhu, to je lepší koupit si drahou akcii od někoho, kdo už vybírá zisk a zkusit se svézt ještě výš, že jo.

Tesla je dnes nejhodnotnější automobilkou světa a dle tržní kapitalizace i největší americkou společností, která není zařazena do indexu large-cap.

Block dodává: "Jedna věc je vsázet na Elona Muska, ale vsázet proti němu je něco úplně jiného. Tenhle člověk se specializuje na vytahování králíků z klobouku." 

To se naposledy potvrdilo při vyhlášení Q2 výsledků hospodaření Tesly, kdy se v účetnictví podařilo díky státním dotacím Muskovi vyčarovat provozní zisk a získat tak klíče k bráně do šťavnatého indexu S&P 500. Dle některých je současný růst včetně včerejšího skoku o dalších 11 % způsoben právě velkým očekáváním, že Tesla bude do prestižního indexu Wall Street zařazena. Tak snad ji brzy nebudou muset zase vyhazovat...

Shortovali už jste někdy Teslu? Jak to dopadlo? A hledáte na aktuálním grafu short?

#akcie #tesla #short #carsonblock #musk #elektromobilita #byznys #udrzitelnost #danadrabova

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Elon Musk ze sebe udělal takový menší Apple, stejně jako lidé chtějí všechno, kde je logo nakousnutého jablíčka (i kdyby to byl kus šrotu). Stejně tak chtějí všechno co je spojené s Elonem Muskem :D

  +1
 • je to nové náboženství. Ikonizace Muska a značky tesla je nezvratna. spíš mě zajíma koupit ted po splitu TSLA? Nebojeste cekat na korekci. 

  0
  • Taková ikonizace má ale zároveň to riziko, že pokud se něco zásadním způsobem pokazí/provalí, tak všichni ti zapálení fandové se taky mohou v jediný moment sbalit a odejít o dům dál. Za mě takto zaslepení investoři nejsou pro společnost příliš zdraví. Co se týče nákupu, neodvažuji se vám radit.

   0
  • @tomasdurcak já si pamatuji, že jsem o Tesle uvažoval někdy v roce 2009/2010 (tenkrát ještě na brokerjetu) , ale přišlo mi to jako strašně pofidérní firma, která nemá budoucnost (myslím, že v té době stavěli Roadster někde v garáži) , nakonec jsem koupil nějaký energetický trpaslíky ( Universal energy corporation, nebo jak se to jmenovalo), kteří zmizeli dávno z trhu. Dneska by mi těch pár"studentských" akcií Tesly bezproblému zaplatilo hypotéku:) ale samozřejmě by je člověk těžko držel až do dneška, pravděpodobně bych je prodal třeba na 50$ za kus s pocitem jak jsem hustej investor.

   0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky