20.08.2020 3 minuty čtení

Jan Frait: Když ekonomové nevidí pro stromy les

"Dlouhodobější stabilita bývá často zdrojem rozsáhlých krizí, neboť lidé zapomenou na riziko a ztratí schopnost s ním kalkulovat," tvrdí ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

Ředitel sekce finanční stability České národní banky [ČNB] Jan Frait publikoval komentář, v němž uvádí, že i v ekonomice je třeba rozlišovat podstatné od nepodstatného. FinTag.cz přetiskuje jeho komentář s mírnými redakčními úpravami a laskavým svolením ČNB v plném znění.

Ve textu se Jan Frait mimo jiné zabývá i otázkou přijetí eura: „Evergreenem mylného usuzování z části na celek je v českém prostředí diskuse o zavedení eura. Pravidelně slýcháme názory podnikových manažerů, že je nezbytné co nejdříve zavést euro, neboť se díky tomu sníží nejistota v jejich podnikání, zredukují náklady jejich přeshraničních transakcí a zvýší jejich konkurenceschopnost. Na tom ekonomika jako celek může jen vydělat, to je přece jasné. Jenže na tom něco nesedí. Za prvé, makroekonomové jsou si dnes dobře vědomi toho, že eliminace nejistoty v ekonomice může paradoxně vést k velkým problémům. Jinými slovy, dlouhodobější stabilita bývá často zdrojem rozsáhlých krizí, neboť lidé zapomenou na riziko a ztratí schopnost s ním kalkulovat.

Za druhé, a to je podstatnější, je zavedení eura přechodem z režimu plovoucího kurzu do režimu kurzu fixního. Tato změna vždy vyvolá značnou změnu v chování podniků, podnikatelů i zaměstnanců. Výsledkem jejich vzájemné interakce v novém prostředí pak může, i když samozřejmě nemusí, být v konečném důsledku zhoršení ekonomické situace. Pokud by tomu tak nebylo, tak by ve světě jednoznačně převládaly režimy fixních kurzů a měnové unie, které by ekonomicky drtily země s plovoucím kurzem.

Tak tomu ale vůbec není. Vidíme úspěšné země s fixním i plovoucím kurzem a dobře fungující ekonomiky s eurem i bez něj. Kapitáni průmyslu by proto národohospodářům v této oblasti neměli do práce příliš zasahovat, neboť od národohospodářů taktéž neočekávají, že budou radit, jak mají řídit jejich podniky. To platí obzvláště v situaci, kdy přijetí eura nepředstavuje pouze výměnu národní měny, ale mnoho dalších institucionálních změn, které při zjevné nedokončenosti měnové unie mohou mít netušené důsledky."

Celý komentář na FinTag.cz: https://www.fintag.cz/2020/08/20/jan-frait-kdyz-ekonomove-nevidi-p

#ekonomika #euro #janfrait #cnb #hospodarstvi #krize #domacnosti #banky #hypotecnitrh @FinTag 

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.