18.08.2020 3 minuty čtení

Arabský investiční fond prodal své pozice ve Facebooku, Disney a Boeing, aby nalil miliardy dolarů do ETFs

Saudskoarabský investiční fond spravující majetek ve výši 300 miliard dolarů, prodal své pozice v amerických akciových společnostech, aby ve druhém čtvrtletí výrazně investoval do ETF fondů. Další vítězství pasivního investičního přístupu…

Saudsko-arabský suverénní fond zredukoval své podíly v některých z největších veřejně obchodovatelných společnostech. Jedná se o poměrně překvapivý krok, když své pozice v těchto podnicích začal budovat teprve na jaře. Složení fondu se od prvního čtvrtletí výrazně změnilo a došlo k vyšší koncentraci na investice do burzovně obchodovatelných fondů. Ve druhém čtvrtletí tak fond nakupoval ETF zaměřené na služby a nemovitosti, přičemž objem těchto dvou investic činil téměř 5 miliard dolarů.

Z informací, které odevzdal saudskoarabský suverénní fond americkému SECu vyplývá, že ve druhém čtvrtletí letošního roku investoval 1,86 miliardy dolarů do The Utilities Select Sector SPDR a 2,79 miliardy dolarů do The Real Estate Select Sector SPDR fondů.   

Podíly saudsko-arabského fondu v amerických akciích a #ETF nyní činí něco málo přes 10 miliard dolarů, když došlo k navýšení z 8,5 miliardy na konci prvního kvartálu.

Nové investice fond částečně pokryl tím, že se zbavil svých individuálních podílů v hodnotě kolem půl miliardy dolarů ve velkých nadnárodních společnostech jako jsou #Boeing, #Marriott International a Walt Disney. Rovněž prodal přibližně 50 % (210 222 akcií) v Buffettově #Berkshire Hathaway.

Snaha o větší diverzifikaci neměla dlouhého trvání

Podíl suverénního fondu ve Facebooku přesahoval hodnotu 520 milionů dolarů, investice do #Disney pak činila jen o 25 milionů méně, jak se ukázalo ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry a burzy. Podíly podobného rozsahu pak byly prodány i v dalších amerických společnostech.

Arabové v prvním čtvrtletí do těchto amerických korporací alokovali miliardy dolarů s cílem diverzifikovat svá na ropě závislá aktiva, přičemž se pokusili využít koronavirového výprodeje pro nákup akcií za výhodné ceny.

#SEC filings však ukázalo, že od této snahy poměrně záhy ustupují, a kromě výše zmíněných také uvolnili své pozice v amerických bankách #Citigroup a Bank of America. Mimo to pak zredukoval fond své pozice i v evropských ropných společnostech #BP, #Shell a #Total.

Naopak jako poměrně riskantní se jeví investice do lodního výletního operátora #Carnival, který se stále potýká se současnou krizí. Sociální distance požadovaná v uzavřených prostorách je na lodi těžko proveditelná. Akcie #Carnival tak jsou stále obchodované za třetinu své loňské ceny a je vůbec otázkou, zda bude společnost schopná přežít letošní zimu.

Saudsko-arabský korunní princ Mohammed bin Salman, faktický vládce Saúdské Arábie, již dlouhou dobu vyzývá ke snížení závislosti na ropě. Proto již v minulosti fond nakupoval podíly v Uberu, Tesle či #SoftBank Vision Fund za účelem rozšíření svého globálního portfolia. Podíl amerických aktiv na majetku fondu je však stále poměrně malý.

Výnosy z ropy a ropných produktů stále tvoří 77 % z celkových příjmů země, přestože vývoz ropy ze Saudské Arábie letos klesl o 12 miliard dolarů díky rekordně nízkým cenám ropy. Investiční snaha suverénního fondu toho zatím mnoho nezměnila.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky