18.08.2020 3 minuty čtení

Jak řešit zaměstnance a mzdy v krizovém stavu

Snížit náklady a eliminovat ztrátu je zásadní v době krize. Vše musí proběhnout velmi rychle nebo se také může stát, že budete v červených číslech a to je pozdě. Bohužel i když nemáte čas nesmíte udělat žádnou chybu a to i po právní stránce.

Stát Vám to neodpustí a zaměstnanci také. Připravili jsme pro Vás vnitřní předpis, jak správně ošetřit dočasnou nezaměstnanost a dočasné snížení mzdy.  

Ve většině firem jsou mzdy a náklady spojené s pracovníky největší položkou rozpočtu. Položkou, která v době, kdy zaměstnanci nemohou vykonávat vlastní práci, si na mzdu nemohou vydělat. Firma se tak dostává do stavu, kdy je povinná platit výdaje a nemůže mít příjmy. Pro některé firmy, kde právě mzdy jsou hlavní položkou je takový stav likvidační. Zde nezbývá než velmi rychle jednat. Pokud nemáte finanční polštář na dobu cca 6 měsíců, opravdu nemusíte přežít krizový stav trvající cca 2-3 měsíce. Možná to vypadá nelogicky proč na 6 měsíců, když stav trval jen 3 měsíce. Je to proto, že po krizovém stavu bude trvat několik měsíců než se firmy přiblíží původnímu stavu. Také se snadno může stát, že v době krize definitivně přijdete o zákazníky a ještě delší dobu bude trvat získání nových. Vše závisí na tom, v jakém oboru se pohybujete a jak kvalitně jste pečovali o své zákazníky. 

Snížení mzdy v důsledku dočasné nezaměstnanosti 

Dohodou s nimi, popř. úpravou stavu dočasné nezaměstnanosti ve smyslu platné právní úpravy, kde lze za stanovených podmínek snížit mzdu až na 60%. Změnu je třeba upravit vnitřním předpisem. Můžete to udělat v případě, kdy nemůžete přidělovat zaměstnanci práci z důvodu dočasného omezení odbytu Vašich výrobků nebo omezení poptávky po Vámi poskytovaných službách. Zaměstnanci náleží náhrada ve výši 60 % průměrného výdělku.  

Pozor – tento postup je možné využít pouze v případě, že u Vás nepůsobí odborová organizace. Pokud máte odbory, je třeba se s nimi dohodnout.

Vnitřní předpis je nutné podepsat osobou oprávněnou jednat za zaměstnavatele – ideálně statutárním orgánem společnosti. Následně je nutné, aby se s předpisem seznámili všichni zaměstnanci. Doporučit tak lze vložit předpis na intranet nebo jakoukoliv interní síť, ke které mají přístup všichni zaměstnanci a zaměstnance na to upozornit, zaslat jej emailem či jiným způsobem. Vždy však musí být zaměstnavatel schopen prokázat, že se s ním seznámili skutečně všichni.

Pozor - snížená náhrada mzdy může být poskytována až ode dne přijetí předpisu! Nelze tedy snížit náhradu zpětně.

Níže se můžete stáhnout vzorový vnitřní předpis, který Vám připravili kolegové z advokátní kanceláře Urbášek & Partners

Pokračování článku a další možnosti řešení si přečtěte na https://www.vlastnicesta.cz/clanky/jak-resit-zamestnance-a-mzdy-v-krizovem-stavu/?advisor=10

 

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.