3 minuty čtení

Kostky jsou vrženy…i pro e-business!

Časy, kdy e-Business, tedy využívání informačních a komunikačních technologií (ICT) a výhod internetu v podnikání, byl svým opodstatněním jedinečný, jsou už dávno pryč.

I tohle odvětví se změnilo z takzvaného modrého oceánu (pojmenování pro trh, který ještě není celkem obsazen, patří tu všechny ještě vznikající odvětví) na oceán purpurový (známý trhový prostor, kde se žraloci bijí o kořist). Tím pádem se marže začaly rapidně snižovat. Identický proces se v minulosti odehrál už v mnoha dalších odvětvích a výsledky vždy potvrdily Darwinovu legendární myšlenku, že: „Nepřežijí nejsilnější, ani nejmoudřejší, ale ti, kteří jsou nejlépe schopni přizpůsobit se“.

Ale co to znamená přizpůsobit se? Odpověď na tuto otázku nejlépe a nejsrozumitelněji zformulovaly některé japonské společnosti v 60tych a 70tych letech a vytvořili tak základy filosofie známé jako LEAN. Tento pojem se původně používal zejména pro štíhlou výrobu reagující na neustále se zvyšující tlak konkurenčního prostředí.  Její podstatou je co nejlepší a nejrychlejší uspokojení potřeb zákazníka prostřednictvím: trvalého zlepšování všech firemních procesů, eliminací plýtvání a neustálým zvyšování výkonnosti podniku. Průkopníkem tohoto přístupu ve výrobě byla firma TOYOTA, dnes jsou jeho principy implementovány po celém světě a ve všech oblastech. Mluví se o takzvaném Lean Managementu (štíhlém řízení). Používají ho jak výrobní firmy, tak firmy poskytující služby: banky, nemocnice, dokonce i státní sféra – ačkoli u nás jenom sporadicky.

Tenhle vývoj dorazil aktuálně i do e-businessu. Není důvod myslet si, že situace v online světě bude jiná, než byla v jiných ekonomických odvětvích. Odlišný bude jenom způsob, který pro štíhlé řízení budeme v online světě využívat. Jako první jsou v e-businessu na řadě ty nástroje, které pomůžou zefektivnit dodavatelsko-odběratelské řetězce (například: principy SCM – Supply Chain Managementu, JIT – Just in Time, VSM – Value Stream Mapping). Je tu potřeba zjednodušit procesy v dodavatelosko-odběratelském řetězci a zautomatizovat co nejvíce operací. V dalších krocích budou následovat otázky kvality (řešeny pomocí: statistické kontroly procesů a SPC diagramů, analýzou rizik apod.) vyrovnávaní se s variabilitou zákaznické poptávky a s flexibilními reakcemi na rychle se měnící zákaznické požadavky (jako například customizace produktů a služeb, rychlost dodání a podobně). V neposlední řadě bude online svět čelit i výzvám ohledně efektivního vývoje produktů a služeb. To, že děláme věci způsobem agilním, neznamená automaticky, že je děláme i efektivně!

Nenechte se zmást složitými názvy výše uvedených nástrojů – je to „terminus technicus“ užívaný u firem, které už s implementací lean filosofie mají své zkušenosti. Jsou to vesměs věci jednoduché, logické, kterých podstatou je selský rozum.

S pomocí lean náhledu na svou firmu najdete hodně příležitostí na optimalizaci, s dobrou finanční návratností. Vyžaduje si to ale: velmi dobrou znalost současného fungování systémů, jejich vzájemného propojení a kompetence lidí, kteří na tom budou pracovat.

 A kde se aktuálně nachází Váš „online business“? Taky máte pocit, že Vás tam „začíná už více tlačit bota? Můžeme Vám s tím pomoct..https://fbe.cz/index.php/zlepsovani-procesu/lean-management.

Karol Horváth, Senior konzultant