3 minuty čtení

Elon Musk komunikuje se saudskými investory o převzetí Tesly

Před týdnem šokoval Elon Musk svět, tak jak to rád dělá, prostřednictvím Twitteru. Vypustil do světa, že má zajištěné financování, aby se z veřejně obchodovatelné Tesly stala soukromá společnost. Od té doby se o svém plánu příliš nezmiňoval. V mezičase však došlo k prošetřování Americkou komisí pro cenné papíry a k akcionářské žalobě.

Proč by měli mít Saudové zájem o Teslu?

Od zveřejnění tweetu nebylo jasné, kde by vzal Musk finance k podniknutí takového kroku, ačkoliv se spekulovalo, že by mohl rukou k dílu přispět Saudskoarabský státní investiční fond, který nedávno koupil pětiprocentní podíl v Tesle. Nyní je vše jasné, alespoň podle posledně zveřejněného příspěvku, ve kterém zaznělo, že je financování zajištěno. Musk se k tomuto kroku odhodlal na základě výsledků schůzky, kterou se šejky vedl toto léto.

Muskův komentář: “Během posledních dvou let se na mě Saudskoarabský státní investiční fond několik obrátil, zda by bylo možné Teslu převzít do soukromých rukou. První schůzka proběhla už na začátku roku 2017. Poté proběhlo ještě několik dalších setkání, aby mi potvrdili svůj zájem. Je zřejmé, že fond disponuje dostatečným kapitálem ke zrealizování celé transakce.“

“V nedávné době, poté co saudský fond koupil téměř pět procent akcií Tesly prostřednictvím veřejných trhů, mi zaslali žádost o další schůzku. Toto setkání se konalo posledního července. Během setkání mi ředitel fondu vyjádřil svou podporu financování transakce v nejbližší době. Pochopil jsem od něj, že má hlavní rozhodovací pravomoc a má v úmyslu v transakci dále pokračovat, tak aby byla co nejrychleji dotažena do konce. Setkání jsem opouštěl bez jediné pochyby, proto jsem se v tweetu ze 7. srpna odvolával na zajištěné financování.“

Musk údajně jedná i s celou řadou dalších investorů

Proč Saudská Arábie? Zdá se, že zájmem arabské monarchie je přesun od striktně ropné společnosti více k té elektrické, respektive pravděpodobně projevili zájem na základě plánů Tesly na rozsáhlou produkci baterií. Musk podle svých slov údajně jedná i s celou řadou dalších investorů. Mělo by se jednat o velké investory z Japonska a Číny. Každopádně loňský investiční záměr japonské SoftBank ztroskotal na obavách, kdo bude do budoucna řídit společnost.

Nebo je pravda úplně někde jinde?

Pravděpodobnějším zdrojem financování by ale měla být spíše Čína, alespoň podle Michaela Dunneho, generálního ředitele investiční společnosti ZoZo Go zabývající se právě automobilovým průmyslem. “Masivní trh s luxusními automobily, vláda odhodlaná přejít na elektromobily a zákazníci ochotní připlatit si za prémiovou značku, činí z Číny nejdůležitější trh s elektromobily. Místní vláda má v plánu příští rok požadovat, aby deset procent nově zakoupených automobilů bylo napájeno bateriemi.“

Čínský internetový gigant Tencent už také drží přibližně pět procent akcií společnosti Tesla. V zemi tečou miliardy dolarů do místních startupů ať už se jedná o Byton nebo NEO a jsou to přitom společnosti, která automobily nevyrábějí a nemají za sebou téměř žádnou minulost. Tesla se může stát novým významným hráčem v automobilovém světě, přičemž se v jejím případě jedná o mnohem jistější sázku ve srovnání s jejími konkurenty.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.