08.08.2020 5 minut čtení

Pojďme si zahrát s časem! Které IPO by z vás udělalo největší boháče? Apple, Microsoft, Amazon nebo jiné?

Na víkend mám trochu odlehčené téma. Nedávno jsem přemýšlel nad tím, kolik by měl hodnotu můj podíl v Amazonu, kdybych do něj investoval v době IPO, odpověď mě šokovala. Jak jsou na tom další Hi-tech společnosti?

Jedná se o čistě hypotetickou hru s čísly, ale nesmírně zajímavou. Neříkali jste si někdy, jak bohatí byste dnes byli, kdybyste tenkrát bývali věděli, že ten Amazon nebo Apple bude dneska tak úspěšný. Myslím si, že kromě Bezose asi takových lidí, kteří by byli s Amazonem už od vstupu na burzu, moc nebude. Aby také ano, cesta řady akcií po jejich vstupu na burzu není často sprintem do nebes, ale spíše takovým potácením na mírného stoupání. Což je vidět i z grafů cen jednotlivých akcií. Ty, které jsou na burze už déle, prodělávají nejvýraznější růst v posledních letech. Investice, do kterého IPO by se vám nyní vyplatila nejvíce?

Níže naleznete přehled společností: #Microsoft, #Apple, #Facebook, #Google a #Amazon, 5 největších amerických veřejně obchodovatelných společností, které zároveň tvoří tzv. velkou pětku, nebo také čtvrtinu indexu S&P 500. Jak si jejich akcie vedou od vstupu na burzu? Pojďme začít.

Facebook

Datum vstupu na burzu: 18. května 2012

Debutová cena Facebooku se rovnala 38 dolarům za akcii. Za 10 000 dolarů byste tehdy koupili 263 akcií. Dnes se jedna akcie FB obchoduje za 265 dolarů. Hodnota vašeho podílu z IPO by se dnes tedy rovnala přibližně 69 695 dolarům.

Procentuální výnos od IPO: 597 %

Zdroj: finance.yahoo.com

Google

Datum vstupu na burzu: 19. srpna 2004

Upisovací cena akcií Google byla 86 dolarů, proto byste za 10 000 dolarů koupili v době IPO celkem 117 akcií. Za 14 let existence společnosti se ředili akcie pouze jednou, takže by vašich 117 akcií nyní představovalo dvojnásobný počet cenných papírů. V době psaní tohoto textu se akcie Google obchodují za 1 500 dolarů, takže by mělo vašich 234 akcií hodnotu 351 000 dolarů.

Procentuální výnos od IPO: 3410 %

Zdroj: finance.yahoo.com

Amazon

Datum vstupu na burzu: 15. května 1997

Cena akcií Amazon při vstupu na burzu činila pouhých 18 dolarů, takže byste při IPO nakoupili při své investici 10 000 dolarů celkem 555 akcií. Amazon od roku 1997 ředil své akcie celkem 3x. To znamená že by vašich 555 akcií nyní představovalo 6 660 kusů akcií. Momentálně se přitom Amazon obchoduje za cenu 3 225 dolarů, vaše počáteční investice by tak nyní činila 21 478 500 dolarů.

Procentuální výnos od IPO: 214 775 %

Zdroj: finance.yahoo.com

Microsoft

Datum vstupu na burzu: 12. prosince 1980

Debutová cena akcií Microsoft činila 21 dolarů. Vaše počáteční investice by se tak přeměnila v 476 akcií. Microsoft však už od svého vzniku ředil akcie hned 9x. Vaše portfolio 476 akcií by se tak dnes rozředilo na 137 088 kusů cenných papírů. V tomto okamžiku se akcie Microsoftu obchodují za cenu 216 dolarů. Investice ve výši 10 000 dolarů v době IPO by tak dnes měla hodnotu 29 611 008 dolarů.

Procentuální výnos od IPO: 296 010 %.

Zdroj: finance.yahoo.com

Apple

Datum vstupu na burzu: 12. prosince 1980

Akcie Apple se na burze upisovali za cenu 22 dolarů, proto by vaše počáteční investice ve výši 10 000 dolarů představovala 454 kusů akcií. Apple přitom od roku 1980 provedl čtyři (letos proběhne páté) ředění akcií, takže by vašich původních 454 akcií dnes představovalo 25 424 akcií o hodnotě 11 567 920 dolarů.

Procentuální výnos od IPO: 115 579 %

Zdroj: finance.yahoo.com

Takže nyní už víme, že by se ve své době nejvíce vyplatila investice do poměrně neznáme IT firmy ze Seattlu, Microsoftu. Alespoň co se týče absolutního zhodnocení. Z hlediska průměrného ročního zhodnocení však už vede Amazon, jak můžete vidět níže v tabulce. Kdybychom se ale mohli vrátit v čase, tak by z nás udělala neskutečné boháče jak investice do Microsoftu, tak Amazonu nebo Applu.

 

Abych byl spravedlivý, tak Facebook je veřejně obchodovatelnou společností jen několik málo let v porovnání s Amazonem, Microsoftem nebo Applem. Za nějakých 25 let třeba bude vypadat zhodnocení Facebooku podobně jako v případě jeho starších soukmenovců z „velké pětky“. Na druhou stranu, když se stal Facebook veřejně obchodovatelným, jeho tržní kapitalizace činila 83 miliard dolarů, zatímco Microsoft vstupoval na burzu s hodnotou 780 milionů. V době, kdy akcie původně sociální sítě vstupovaly na burzu, tak už byl v jejich ceně započítán značný růst a hodnota z let předcházejících.

Zajímavost na závěr: Pojďme ještě naposledy zapojit představivost

Řekněme, že jste staršího věku a podařilo by se vám v roce 1964 investovat 10 000 dolarů do Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Představte si, že by měla vaše investice dnes měla hodnotu 250 000 000 dolarů – slovy čtvrt miliardy! Za to už byste si mohli koupit pár plechovek nápoje Coca-Cola, Warrenova oblíbeného nápoje (pije 5 plechovek denně). A když už mluvíme o Coca-Cole…

Představte si, že někdo z vašich předků investoval v roce 1919 do právě na burze upisovaného výrobce nápojů. Pokud by tehdy investoval 10 000 dolarů do 250 akcií Coca-Cola a držel je do smrti, přičemž by zisky z dividend použil k dalším nákupům akcií a vy jste v jeho činnosti pokračovali, dnes by z vás byl dolarový miliardář. Vaše portfolio mělo hodnotu něco kolem 3 miliard dolarů. Wow. Tomu říkám síla skládaného úročení.

#akcie #ipo #primarninabidkaakcii #vstupnaburzu #zhodnoceni #velkapetka #americkeakcie #buffett #skladanyurok

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Když pominu absenci zahrnutí inflace, zajímavý článek.

  0
  • @martinKrayzel díky za koment. Samozřejmě chápu. Akademickou hodnotu článek úplně nemá, to je jasné. 😃

   0
 • Tyhle přehledy jsou vždycky šílený a člověk si jenom říká, která ze současných firem bude v budoucnu přesně taková. Počkat si 20 let na zhodnocení z 10k dolarů na 20m dolarů, to by za to stálo :)) Jenže která firma by to mohla byt, mne ted vsechny IPO prijdou dost marny.

  0
  • To je přesně ono, mluví se o IPO pěti vybraných společností z desítek tisíc. Stejně jako když se mluví, kolik vydělávají top youtubeři a spoustu lidí pak vidí jen ty vysoké výdělky a ne pravděpodobnost úspěchu.

   0
  • Určitě souhlasím, historii vždy píšou pouze ti "úspěšní" a těch zkrachovalých podnicích se nemluví. Kolik takovým nepřežilo například dotcom bublinu...každopádně mě na konkrétních příkladech vždy nadchne. Nejvíc asi jednotlivé grafy, když na nich člověk vidí téměř exponenciální růst ceny...

   0