02.08.2020 5 minut čtení

5 myšlenek Jeffa Bezose, které zaručeně nastartují růst vaší společnosti

Inspirujte se nápady zakladatele Amazonu. Covid-19 vytváří příležitosti, pouze je třeba vědět, jak je využít. Jak benefitovat ze současné příležitosti, aby z ní měli prospěch vaši zákazníci?

Kromě obrovské ekonomické tragédie přináší Covid-19 také výjimečné podnikatelské výzvy. Pojmete-li současnou situaci jako příležitost, může být skvělým okamžikem, jak nastartovat růst vašeho podnikání. Jak generální ředitel Amazonu, Jeff Bezos, napsal mnohokrát, jako například v dopisu akcionářům z roku 2016, výsledek vašeho podnikání závisí na tom, jak jste schopní se vyrovnat s vnějšími okolnostmi.

Když si přečtete zmiňovaný dopis, možná budete překvapení, jak jsou jeho rady aktuální. Pokud je využijete v současné době, podaří se vám zachytit růstové příležitosti, a naopak se vyhnete hrozbám, které Covid-19 přináší.

1. Zůstávejte za každé situace pokorní

Nejzásadnějším prvkem Bezosova strategického myšlení je jeho poznání, že by vůdce neměl předpokládat, že to, co fungovalo v minulosti, bude fungovat i nadále. Pokud vůdce na každý den nenahlíží jako na příležitost s čistou myslí, následuje pouze irelevance, nesnesitelný a bolestný pokles a úpadek podnikání, jak říká sám Bezos.

Co by si měli majitelé firem nejdříve přiznat? Určitě by neměli před koronavirem zavírat oči, konkrétně pak není nic špatného na tom si přiznat, že cítí obavy a tlak a nemají přesnou představu, jak budou nyní reagovat.

Poté by si měli vůdci sestavit seznam všech klíčových otázek, na které jim chybí odpovědi a zodpovědět si je. Následně je třeba vytvořit tým odborníků, který odpovědi přezkoumá a přijde s případnými možnými alternativami.

2. Buďte posedlí potřebami zákazníků

Bezosova filozofie funguje, protože se zaměřuje na přizpůsobování měnícím se očekávání zákazníků, spíše než na koncentraci na špičkové technologie nebo posedlost konkurencí.

Zaměření na zákazníky je pro Bezose naprosto zásadní, vidí je jako zdroj firemní vitality a doslova o nich říká: „Zákazníci jsou vždy tak krásně a úžasně nespokojení. Vždycky chtějí něco lepšího.“

Zásadním procesem v rámci Amazonu je neustálé zkoušení nových věcí. To znamená, že by měla společnost trpělivě experimentovat a přijímat selhání jako semínka budoucího úspěchu, chránit sazenice a zdvojnásobit úsilí, když vidí u zákazníků spokojenost.

Skuteční lídři by se tak měli zaměřit na experimenty a snažit se uspokojit své zákazníky, kteří se momentálně vyrovnávají s dopady pandemie Covid-19.

3. Bojujte s byrokracií

Pokud vaše společnost existuje dostatečně dlouho, určitě si už osvojila procesy a rutiny, které mohly mít při založení společnosti skutečný a užitečný účel.

Pokud však procesy v rámci firmy brání vaší společnosti ve hledání a zmonetizování nových příležitostí – zejména těch, které vznikají, jak zákazníci mění svůj životní styl, aby reagovali na současnou situaci – zjistěte, co je se současnými procesy v nepořádku a zlepšete je.

4. Přijměte externí vlivy

Bezos tvrdí, že by měli úspěšní lídři budovat své firmy tak, aby byly schopní proměnit silné externí vlivy, aby poháněly růst podnikání.

V roce 2016 viděl Bezos příležitost v novém trendu strojového učení, díky úspěchu svých autonomních dronů Prime Air. Na základě úspěchu dronů následně vznikla aplikace Amazon Go, která ulehčuje nákupy zákazníků, díky využití strojového učení k odstranění front u pokladen. Alexa pak je cloudový asistent postavený na umělé inteligenci, je tak jasné, že Bezos bere v úvahu externí vlivy.

Covid-19 je takovým nejnovějším vnějším vlivem. Chcete-li proměnit současnou situaci v příležitost, budujte svou společnost tak, aby zákazníkům nabízela neodolatelnou hodnotu ve světě, ve kterém lidé budou zůstávat sociálně distancovaní.

5. Přijímejte vysoce kvalitní rozhodnutí v krátkém čase

Rozhodování je primárním příspěvkem k fungování vedoucích představitelů firem. Bezos naléhá na vůdce, aby činili správná rozhodnutí velmi rychle – už se 70 % potřebných informací. Poté by se měli z těchto rozhodnutí poučit a zdokonalovat je na základě zpětné vazby od zákazníků.

I když možná nemáte jasné odpovědi na to, jak může vaše firma během pandemie zůstat konkurenceschopná, měli byste využít svých současných znalostí o vyvíjejících se potřebách vašich zákazníků a aplikovat je v rámci firemního brainstormingu. Vyzkoušejte nápady, které jsou na prvním místě vašeho seznamu, získejte zpětnou vazbu a stavte na tom, co funguje a napravte to, co naopak nefunguje.

---

Postupujte podle těchto 5 myšlenek Jeffa Bezose a vytvoříte tak s Covid-19 příležitost pro růst vaší společnosti.

#amazon #bezos #podnikani #knowhow #covid19 #koronavirus #coronavirus #budovanipodnikani #tipy

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
2 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
2 minuty
4 minuty
4 minuty