Pro dolarové medvědy by mohlo být nejtěžší zkouškou zhoršení situace v oblasti rizikových aktiv, ať už budou příčiny jakékoli, a případné zvýšení volatility.
Americký dolar využil mé zasloužené dovolené, aby se posunul znatelně níž – evidentně už se stává tradicí, že jakmile si vezmu na chvíli volno, začnou se na trhu dít věci. Než jsem odjel, publikoval jsem několik příspěvků o dlouhodobějších faktorech strukturálního oslabení dolaru, které dle mého nakonec převáží, zatímco můj poslední příspěvek se věnoval krátkodobým a střednědobým faktorům, které mohou cestu ke slabšímu americkému dolaru zkomplikovat. Po skončení tohoto měsíce vyprší platnost velké části opatření amerického zákona o koronavirové pomoci, označovaného též zkratkou CARES. A tak v nadcházejících dnech a týdnech bude asi nejpalčivější otázkou, zda nedojde k omezení fiskálních stimulů. Zrovna včera jsme o tom diskutovali s CIO Saxo Bank Steenem Jakobsenem v našem podcastu Saxo Market Call. S tímto problémem může (ale nemusí) být spojený druhý faktor, který též představuje potenciální překážku pro dolarové medvědy – případný rozsáhlejší výprodej rizikových aktiv. Přinejmenším JPY v posledních seancích náhle vykazuje výraznější reakci na nechuť k riziku.
A konečně posledním významným faktorem ve hře je nyní už dosti protahovaná pauza v nafukování rozvahy amerického Fedu, o níž jsme v našem podcastu také mluvili. A tento problém je úzce spjatý s debatou o tom, zda má či nemá být hybnou silou všeho dolarová likvidita. Americký dolar by také mohl klást jistý odpor, kdyby Spojené státy při snahách o řešení koronavirové krize přestaly vypadat ve srovnání s ostatními zeměmi jako hloupý Honza. Ale i nová vlna epidemie ve Španělsku už má pro turisty reálné následky, protože Británie posílá navrátilce do karantény, a také z Německa dnes zazněly obavy ohledně dalšího šíření viru. Japonsko se musí vypořádat s vlastními problémy ve formě rychle postupující nákazy v Tokiu atd.
Dolarový pár EUR/USD se díky všeobecnému oslabení USD vyšplhal znatelně výš. Ale za rychlým vzestupem z minulého týdne stálo evidentně spíš posílení eura poté, co se EU konečně rozhodla pro zavedení ozdravného balíčku. Ten sice ještě čekají další překážky, včetně nutnosti schválení Evropským parlamentem (a mnozí poslanci protestují, že jdou peníze na boj s pandemií na úkor plánovaných výdajů na boj s klimatickou změnou, na zdravotnictví a další programy), ale balíček samotný patrně projde, i když se mohou objevit spory ohledně jiných problémů. Stejně významné však může být i riziko, že je balíček vzhledem k objemu HDP EU poměrně skromný a neklade dostatečný důraz na počáteční období, tedy letošní a příští rok. Optimisté by však řekli, že to nevadí. Jedná se totiž o klíčový počáteční krok na cestě k mutualizaci dluhů a periferní země mohou beztak utrácet víceméně, jak se jim zachce, protože ECB drží se svým kvantitativním uvolňováním krok. Významným cílem je Fibonacciho korekce ve výši 61,8 % celé vlny výprodeje od maxima z počátku roku 2018 až po minimum z letošního března, které se přiblížilo hladině 1,1825.
Vybrané měny:
USD – americký dolar je v poslední době ve svých pozitivních reakcích na averzi vůči riziku poněkud nekonzistentní. Ale zatím ještě nebyl vystaven žádné náročnější zkoušce. Z hlediska stále slabšího dolaru je nejzajímavější pár USD/JPY, který se včera přidal k ostatním a klesl pod hladinu 106,00.
EUR – růst vypadá poměrně strmě, otevírá se čím dál víc nových pozic a přitom se relativní síla eura nepromítá do jeho vztahu k ostatním měnám. Například EUR/JPY se během dnešního záchvatu averze k riziku rychle unavil. A pokud čekáme od Evropy velké věci, neměl by přesvědčivěji posílit kurz EUR/CHF? Pokud však jde o EUR/USD, nabízí prolomení horní hladiny prostor ke konsolidaci na hladině 1,1500, aniž by tím byl tento vzestup nějak utrpěl.
GBP – pár EUR/GBP sice včera otestoval horní hranici zóny, ale libra zatím nehodlá euru ustupovat a pár GBP/USD se dosud jen pasivně přizpůsoboval oslabení dolaru, i když již opustil významnou oblast poblíž hladiny 1,2750. U libry sice chybí bezprostřední katalyzátor, ale stále panují obavy ohledně dopadů schodku běžného účtu, protože překonání pandemie viru COVID-19 a problémů kolem brexitu vyžaduje neutuchající příliv stimulů.
O autorovi:
John Hardy se k Saxo Bank připojil v roce 2002 a vedoucím oddělení forexu se stal v říjnu 2007. Zaměřuje se na strategie a analýzy na měnovém trhu z hlediska fundamentálních ukazatelů, makroekonomických změn a vývoje technických ukazatelů.
Hardy za svou práci získal řadu ocenění a byl uveden jako nejúspěšnější prognostik pro rok 2015 za období 12 měsíců ze 30 pravidelných přispěvatelů týdenní rubriky FX. Jeho sloupek o měnových trzích je často citován a Hardy je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC a Bloomberg.
Hardyho přístup k obchodování je kombinací vývoje fundamentálních ukazatelů se zaměřením na grafy, které potvrzují tyto fundamentální vyhlídky. Hardy publikuje denní FX Aktuality pro Saxo Bank, nabízí okamžité komentáře týkající se nových opatření centrální banky, makroekonomických trendů a technického vývoje v závislosti na grafech. Pravidelně také přispívá do Čtvrtletních vyhlídek a ročních Šokujících předpovědí Saxo Bank. John Hardy absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním.
#dolar #volatilita #pandemie #cares #fed #stimuly #ekonomika