28.07.2020 3 minuty čtení

"Čekají nás problémy," předvídá medvěd, který zrovna uzavřel jednu svou pozici v zisku 100 milionů dolarů

Pokud jste fandové včasného shortování kolabujících akcií, možná vám jméno Jim Chanos něco říká. Zrovna si na jednom takovém kolapsu slušně přivydělal a nyní vyhlíží "jednu z největších short příležitostí v historii".

Jim Chanos je člověk, jehož názory se od většiny investorů, kteří akcie spíš nakupují, diametrálně liší. Zatímco jedni na přebujelost a zkorumpovanost trhů nadávají, on tyto informace hltá s nadšením - znamenají totiž další možné prudké propady na obzoru.

Chanose svého času proslavilo shortování Enronu, na němž vydělal velké peníze. Mezi jeho nedávné výhry patří velký short Wirecard, který mu vynesl profit s osmi nulami. Aktuálně ve svých shortech pokukuje mimo jiné po Tesle.

O své spekulaci na Wirecard řekl: "Je to hořkoskladký zisk, protože shortující prodejci většinou musí snášet týdny a měsíce mizerného vývoje, aby se pak cítili skvěle pár hodin nebo dní."

Jestli už má nějaký short proti Tesle, zřejmě o té mizérii aktuálně něco ví. Chanos, který aktuálně spravuje portfolio v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, ale věří, že i Muskova automobilka se dříve či později kvapem vydá na jih.

"Elon Musk se stal osobou ztělesňující naděje a sny současného býčího trhu," tvrdí Chanos, který dodal, že Tesla vyznává "kulturu klamání" a "vylepšuje si své výsledky skrz agresivní účetnictví".

Zde bych za sebe dodal, že tuhle věc o Tesle, ale i řadě jiných společností tak trochu všichni víme. A přesto rostou, což značí, že tuto skutečnost (zatím) investoři nepovažují za nijak důležitou. Možná si naivně myslí, že tu hru čísel prohlédli jen oni a ostatní ji nevidí.

Ale zpět k Chanosovi. Ten dnešní dobu přirovnává ke "zlaté éře podvodů", kdy jsou trhy skrz naskrz prolezlé ničím nepodloženou euforií, strachem chamtivých spekulantů, že se nestihnou na růstu svézt a Trumpovou "post-faktickou" politikou. Díky tomu vznikla "velice živná půda pro to, aby si lidé rychle a nezávazně hráli s pravdou, zatímco korporátní zlodějíčci mohou zvesela dlouhodobě podvádět."

"Tento aktuální trh má náběh na to, aby se stal jednou z největších short příležitostí v historii. Čekají nás problémy, nevím kdy, ale blíží se."

Chanos je člověk, kterého - můžeme-li soudit z jeho track recordu - se vyplatí poslouchat. Jeho fond Kynikos Capital Partners za posledních 35 let v průměru přinesl klientům roční zhodnocení 22 %, tedy dvojnásobek indexu S&P 500.

Pokud se na celou situaci podíváte objektivně a racionálně, má Chanos pravdu. A není prvním, kdo o aktuálním trhu takto mluví. Problém je, že se zas a znovu (naposledy během včerejší růstové rally na Wall Street) ukazuje, že investoři dnes tyto aspekty zkrátka neberou v potaz. Možná navzdory svým nákupům stejně jako Jim očekávají kolaps trhů, ale věří, že než k němu dojde, dokážou si ještě na růstu něco málo vydělat a včas se z trhů stáhnout.

#investovani #jimchanos #short #wirecard #enron #tesla #krize #bublina #podvody

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
11 minut
2 minuty
9 minut
4 minuty
7 minut
4 minuty
3 minuty
9 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
11 minut
2 minuty
9 minut
4 minuty
7 minut
4 minuty
3 minuty
9 minut