28.07.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 28.07.2020: Stát dal kompenzaci téměř milionu OSVČ, Koruna posiluje a Britové brojí proti obezitě

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno všem, švédské firmy zažily díky pro někoho možná mírně "kontroverznímu" přístupu tamní vlády k pandemii famózní Q2. V rámci aktuální výsledkové sezóny se ukazuje, že drtivá většina velkých švédských firem (Sony Ericsson, Electrolux, Handelsbanken, Swedbank...) vykázala lepší než očekávané výsledky. Dle expertů je takovéto zametení s očekáváním analytiků ze strany naprosté většiny švédských firem zcela bezprecedentní. To nezní příliš katastrofálně... Úspěšný den všem přeje Tomáš.

-----

Spolupracujeme s Energy financial group, která investuje do lepší energetické budoucnosti naší planety. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Moderna +9.15 % (79.91 USD)
Moderna obdržela od USA další dotaci 472 milionů $ na další vývoj vakcíny. Ta vstoupila do 3. fáze klinických testů a existuje naděje, že bude ready ještě před koncem roku.

Carnival Corporation -7.53 % (11.30 USD)
Další všeobecný rozmach epidemie koronaviru začíná opět přidělávat vrásky cestovnímu ruchu. Tomu hrozí díky vládním opatřením ekonomické rány přímo uprostřed letní sezóny.

-----

Burza

Wall Street na úvod týdne úspěšně ignorovala stále vysoký nárůst nových případů COVID-19, a to zejména na Floridě. Místo toho se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a vsázeli na technologické giganty, kteří tento týden zveřejní své Q2 výsledky.

👉 Watchlist: Sledujte přímo na Warengo to nejnovější z MarketWatch či CNBC! 👈

-----

Slova dne

„Samozřejmě motiv je jasný – má to vést k mému odvolání. V médiích se například několikrát psalo o tom, že se scházím s vlivnými lidmi, ale už několikrát se ukázalo, že na rozhodnutí ty schůzky vliv nemají.“

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj má problém. Vládní koalice má v plánu pokusit se jej odvolat. Zda je to "kampaň", nebo ne těžko odhadovat. Ale tato prohlášení ve stylu "úplatek jsem nevzal a ta částka taky nesouhlasí" tomu příliš nepomáhají.

-----

Číslo dne

915 518

O tzv. Pětadvacítku si již letos zažádalo přes 915 tisíc OSVČ a 78 871 malých s.r.o. Dle Finanční správy bylo drtivé většině z nich vyhověno a na jejich základě doposud vyplaceno asi 21,8 miliardy Kč. Jestlipak jsou ready i nějaké kompenzace pro 2. vlnu?

-----

Bleskově

Česká koruna včera opět posilovala, když vůči euru stoupla na 26,20 CZK/EUR. Euro je tak aktuálně pro Čechy nejlevnější od půlky března, a to stejně jako dolar, který na úvod týdne intradenně propadl až pod 22,30 CZK/USD. Cestovatelé jistě ocení.

Bitcoin je opět nad 10 000 dolary. Kryptoměna se opět dostává do hledáčku investorů (stejně jako zlato) a co je zajímavé - začali jej nakupovat i institucionální investoři, což značí, že i oni jej aktuálně považují za smysluplné aktivum. Kde se tento růst zastaví?

Velká Británie se chystá udělat čáru přes rozpočet reklamkám. Řeší totiž další epidemii, tentokrát obezity. Vláda proto v televizní i online reklamě zakázala propagaci nezdravých potravin. Výrobci je dokonce jako "nezdravé" budou muset označovat. Radikální přístup.

▶ Automobilka Avia, jež spadá pod Czechoslovak Group Michala Strnada, po dvou letech zastavuje výrobu i prodej. Mimo dieselové náklaďáky je aktuálně pozastaven i projekt elektrického nákladního automobilu. Za nepříznivým vývojem stojí i pandemie COVID-19.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty